VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední tradiční výrobna hraček je na naší straně Krušných hor

Mostecko - Je to taková labutí píseň, ale výrobu tradičních hraček je potřeba v už jediné firmě v Krušných horách u nás udržet.

7.12.2016
SDÍLEJ:

HRAČKY Z KRUŠNÝCH HOR. Při Dni svatého Mikuláše v muzeu byly při prezentaci dobových řemesel také propagovány Alešem Hoffmannem tradiční dřevěné hračky. Foto: DENÍK/Martin Vokurka

Při Dni svatého Mikuláše v Oblastním muzeu v Mostě nemohla chybět prezentace dobových řemesel. Mezi ně samozřejmě patří tradiční výroba krušnohorských dřevěných hraček. Proto zde nechyběl stánek poslední firmy na naší straně Krušných hor, která se touto výrobou dodnes zabývá.

„Snažím se zde prezentovat poslední výrobu krušnohorských hraček, tradiční dřevovýrobu od poslední firmy, která ještě tady u nás, na naší straně Krušných hor. Výroba hraček v Krušných horách má více jak dvousetletou tradici, přičemž tahle firma z Nové Vsi v Krušných horách má bezmála 130 let svého trvání. Představuje kontinuální vývoj, tedy že nynější majitel je potomkem původních majitelů. Původně to byl podnik Walter, který zůstal zachován i ve zkratce firmy NBW. Současnou majitelkou je Sonja Vydrová a pomáhá jí syn," představil dnes jediného výrobce krušnohorských hraček Aleš Hoffmann, kurátor etnografie a projektový pracovník Oblastního muzea v Mostě.

Zdroj obživy

Součástí firmy je z vlastní iniciativy založené malé muzeum, které se zaměřuje právě na krušnohorskou dřevovýrobu, která je na Novovesku a Kateřinsku typická. „Vlastně jádrem byly tyto dvě oblasti a kdyby se poválečný vývoj neubíral tím směrem, kterým se bohužel ubíral, tak by to na těchto místech u nás vypadalo asi tak jako v nedalekém saském Seiffenu," doplňuje Hoffmann. Ten také podotýká, že v době největšího rozkvětu této výroby bylo v oblasti na osmdesát firem.

Samotná výroba hraček zde totiž byla hlavní zdrojem obživy. Nejenom pro specializované firmy, ale i pro domácí výrobu. Výrobou dřevěných předmětů, nebo předmětů z papírové masy, se zabýval na horách v podstatě téměř každý.

Největšího úspěchu dosáhla stolní hra Tivoli, což je hra, při níž se díky pružině vystřeluje kulička, která putuje po ploše, kolem různých překážek, vyrobených z hřebíků a po absolvování trasy se usadí v některém z bodovaných polí. Hra sama o sobě byla vynalezena na české straně Krušných hor, někdy okolo roku 1910 a název tivoli je ze skandinávštiny a znamená stolní hru. Samotný vynálezce, jehož jméno jaksi zapadlo v historii, si jej vybral asi pro to, že se mu zrovna tohle slovo líbilo a zdálo příhodné.

„Je to taková labutí píseň a člověka to zarmucuje. Nicméně o to víc by se to měl snažit zachránit, protože se jedná o věc, kterou se tady lidé živili do roku 1945, po tom, co v 18. století upadlo hornictví. Byl to tehdejší základ obživy. Hornictví Krušné hory zalidnilo, když zde v 18. století skončilo, obyvatelstvo se začalo soustředit na dřevo, jako suroviny své obživy. Je to smutné být poslední, ale firma stále funguje má dlouholetou tradici a je vzorový reprezentantem všech výrob, které tady kdy byly a pro to je její zachování klíčové. Budeme usilovat u zapsání této firmy do nemateriálních statků Ústeckého kraje," uzavřel Aleš Hoffmann.

Stolní hra Tivoli

Legenda z Krušných hor. Její původní podoba je ale dřevěná, pole je plné hřebíčků a zdobí ho klasický zvonek. Před desítkami let se do světa vyvážela z krušnohorské Nové Vsi v Horách, kde jí dali originální podobu a začali s její výrobou. Hra je obdobou hry, která už v sedmnáctém století bavila a byla velice oblíbenou zábavou italské šlechty.

Hra Tivoli z Nové Vsi v Horách. Zdroj: www.nbw.cz

Autor: D.Edvard Beneš

7.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burian (Lípa - v modrém) v souboji se Štajnerem.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Beata Rajská se svoji novou kolekcí ve Vratislavicích nad Nisou

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Fotbalová I. B třída nezačala pro zástupce českolipského okresu nejlépe

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ - Neslavně zahájili novou sezonu v krajské fotbalové I. B třídě zástupci českolipského okresu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Liberecký kraj – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení