VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RunTour běželo tisíc závodníků v třiceti stupňovém horku

Liberec - /GALERIE, ROZHOVOR/ Sobotní závod RunTour přilákal na Sukovo náměstí v Liberci množství diváků, které neodradilo ani horké počasí. Hejtman, Mašlíková i redaktorka Deníku doběhli téměř nastejno.

20.7.2015
SDÍLEJ:

NA START se vedle sportovních nadšenců postavili i profesionálové a známé osobnosti. Foto: RunTour

Další stovky běžců se utkaly v dětských a mládežnických kategoriích

Hlavní závod na 10 kilometrů vyhrál Jiří Pavlišta s časem 34 minut a 59 vteřin, jako první žena doběhla celkově čtvrtá Eva Vrabcová-Nývltová. Trať zvládla za 37 minut a 17 vteřin.

Pětikilometrovou trasu zdolal jako první Jiří Čivrný za 17 minut a 33 vteřin. Mezi ženami skončila na prvním místě celkově sedmá Radka Hanzalová, která měla čas 19 minut a 49 vteřin. Své kategorie měly i děti, vybrat si mohly z pětisetmetrové a kilometrové trasy.

Běželi i nevidomí

Mezi závodníky se pohybovaly také běžecké páry zrakově postiženého běžce a jeho průvodce traséra. Více o nich na straně dvě.

„Průvodců s jejich svěřenci jsem na trati potkala hned několik. I v tak složitém terénu je krásně navigovali. Musím říci, že mě i několikrát přeběhli. Jejich slova byla nevidomým očima. Upozorňovali je na úskalí trasy a také kudy je vhodné běžet, aby se vyhnuli ostatním běžcům. Zpočátku jsem i myslela, že to je normální pár, který jen pomáhá své přítelkyni zvládnout trasu," řekla redaktorka Deníku Lenka Brabencová, která v cílové rovince o prsa předběhla modelku Hanu Mašlíkovou. „Na hejtmana Martina Půtu jsem už neměla, skončil o dvě místa přede mnou. Příští rok si rozhodně přijdu zasoutěžit znovu," dodala Brabencová.

500 běžců se zúčastnilo hlavního závodu na 10 kilometrů. Dalších 427 běžců se zúčastnilo o polovinu kratšího závodu. Trať vedla ze Sukova náměstí v Lidových sadech kolem Lesního koupaliště a zpět. V případě delšího závodu se běžela dvě kola.

Během závodu sportovce chladili hasiči, kteří je kropili vodou, po závodě na ně čekalo občerstvení v podobě ovoce a sušenek. Ještě před závodem mohli běžci přímo na náměstí využít služeb fyzioterapeuta. „Závod byl super. I když jsem měla nejprve strach z hromadného startu, vše proběhlo až s podivem hladce a nikdo mi ani nešlápl na patu. Příště se ale rozhodně víc připravím. Ať mám lepší čas," řekla účastnice závodu Petra z Liberce.

Dvojice běžců, která vyráží i dobíhá společně

Na startovní čáru sobotních závodů Run Tour v Liberci se postavilo také třináct běžců s postižením zraku společně se svými traséry. Zúčastnili se všech druhů od desetikilometrového až po dětský půlkilometrový. Jejich start zastřešila Nadace Leontina, která podporuje začlenění zrakově postižených dětí do společnosti.

Běžec Michal Novotný se ze podpory traséra Richarda Valouška utkal společně s ostatními závodníky na pětikilometrové trase, kterou zdola za 22 minut a 58 vteřin, o čtyři a půl minuty za vítězným Jiřím Čivrným. Slabozraký Jan Bošek, který běžel deset kilometrů, skončil s časem 58 minut a 55 vteřin na 243. místě.

Běháte spolu pravidelně?

R. Valoušek: Dnes je to poprvé.

S kým běháte obvykle?

M. Novotný: Už dlouho pravidelně běhám s Martinem, který je teď v Číně, takže se mnou nemohl běžet. Běžel jsem s ním už dva závody Run Tour a plánujeme další.

R. Valoušek: V běhání vznikají často přátelství. Běžci spolu chodí často trénovat a tato partnerství jsou dlouhodobá a to je na tom hezké.

Jak trasér s nevidomým spolupracuje?

R. Valoušek: Hlásím mu nerovnosti v terénu, například kořen vlevo a podobně.

M. Novotný: Pomáhá mi orientovat se v terénu. Já sám mám zbytky zraku, takže toho dost ukoukám sám.

Podle čeho si nevidomí k sobě vybírají traséry?

R. Valoušek: Trasér by měl být vždy trochu rychlejší, aby stihl udýchat i mluvení. Kdybych dokázal běžet jenom stejně rychle a do toho mluvit, tak v půlce závodu odpadnu.

M. Novotný: To se mi stalo už mnohokrát, že jsem dostal traséra, který na tom byl stejně jako já, nebo i hůř. V závodě jsem pak nezaběhl takový, čas, jaký bych chtěl.

Dnes jste se svým časem spokojený?

M. Novotný: Dnes jsem určitě spokojený. Překonal jsem i svůj osobní rekord.

Jitka Blehová

Autor: Redakce

20.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako host se na Operní gala přijela podívat mezzosopranistka světového formátu Eva Randová.
9

Operní diva držela palce nováčkům

FOTBAL - ilustrační foto.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení