Snowboardová fenoménka Ester Ledecká je Královnou bílé stopy

Praha/Liberec - Nejlepší světová „obojživelnice" zasněžených závodních svahů, 21letá snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká z Dukly Liberec, završila báječnou sezonu dalším triumfem.

30.5.2016

Ester Ledecká.Foto: archiv

Stala se vítězkou ankety Král bílé stopy České republiky 2016. Nejvyšší ocenění v prestižní anketě, v níž Svaz lyžařů ČR hodnotí lyžařské a snowboardové disciplíny, převzala v pátek na galavečeru v Praze na Žofíně.

Ester Ledecká byla loni mistryní světa ve snowboardovém paralelním slalomu a za to mimo jiné vyhrála anketu Libereckého deníku a ČUS o Nejúspěšnějšího sportovce Liberecka roku 2015. V následující sezoně, která neměla klasický vrchol (lyžařská a snowboardová MS se konají jen v lichých letech) se stala absolutní vládkyní snowboardového Světového poháru. V paralelním obřím slalomu vyhrála všechny závody (!) a získala tak malý křišťálový glóbus. A protože bodovala také ve slalomu, v součtu disciplín putoval do její sbírky i velký glóbus.

Po skončení snowboardové sezony si ještě odskočila na sjezdovky a bodovala v několika závodech Světového poháru v alpském lyžování. Taková obojživelnost je na této úrovni světovým unikátem. V lyžařském SP, ač absolvovala minimum závodů, získala po Šárce Strachové druhý nejvyšší počet bodů z celé české reprezentace!

Úspěch Dukly Liberec na Králi bílé stopy završil sdruženář Tomáš Portyk, vyhlášený nejlepším juniorem sezony 2015/16.

Děkuji rodině, týmu a fanouškům, bez nich bych nežila život, který žiju, který mě baví," řekla závodnice Dukly

Jednadvacetiletá Ledecká má za sebou sezonu snů. Ovládla celkové pořadí Světového poháru v alpském snowboardingu a získala i malý křišťálový glóbus za vítězství v paralelním obřím slalomu. Kromě toho vlétla mezi lyžařskou světovou elitu, neboť dokázala hned v prvním startu ve Světovém poháru bodovat.

„Je to skvělé. Před chvilkou jsem stála a teď tady sedím," řekla Ledecká s korunkou vítězky na hlavě. „Děkuji své rodině, týmu a fanouškům, protože bez nich bych nežila život, který žiju, který mě strašně baví," doplnila.

Ledecká se stala druhou snowboardistkou, která si nasadila korunu pro Krále bílé stopy. Tou první v historii ankety, jež je pořádána od roku 1973, byla v roce 2014 olympijská vítězka ze Soči Eva Samková. Ledecká na triumf v anketě útočila už loni jako mistryně světa, ale z koruny se potřetí v kariéře radovala Strachová.

„Je to obrovská pocta stát tady mezi těmi lidmi, protože jsou to skvělí sportovci a vyrovnat se jim je fantastické. Vyhrát to je skvělé, ale já se pořád dívám dopředu, do budoucna a doufám, že budu závodit čím dál líp a budu prostě mít vyšší a vyšší cíle. A možná to třeba ještě někdy vyhraju znovu," řekla Ledecká.

Vedle absolutní vítězky byli během slavnostního večera na Žofíně vyhlášeni také nejúspěšnější zástupci jednotlivých disciplín. Ledecká ovládla i kategorii snowboardistů, mezi akrobaty vyhrála skikrosařka Andrea Zemanová. V alpských disciplínách triumfovala Strachová, běh na lyžích ovládla Nováková, nejlepším skokanem byl Roman Koudelka, travnímu lyžování dominoval Jan Němec a severské kombinaci Tomáš Portyk. Juniorský mistr světa Portyk z Dukly Liberec díky svému titulu ovládl také anketu o nejlepšího juniora roku. Do síně slávy byli uvedeni bývalý reprezentant, trenér a funkcionář severské kombinace Josef Lánský a bývalý generální sekretář Svazu lyžařů ČR Kurt Matz, jenž se podílel na organizaci řady vrcholných světových akcí na českém území.

Autor: Jaroslav Sedláček

30.5.2016 VSTUP DO DISKUSE

Nováček I. B třídy z České Lípy podlehl Pěnčínu 1:4. Petr Lebduška v souboji s Janečkem a Škrétou.