VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Jablonce se sjíždějí skláři z dvanácti zemí světa

Jablonec n. N. – Od soboty zaplaví Jablonec sklo. Probíhá Mezinárodní trienále Jablonec 2017.

23.6.2017
SDÍLEJ:

Výstava A.TO.MY! – MICRO/MACRO, autorka Vladimíra Labudová, magisterské studium, 1. ročník, Ateliér S+M+L_XL – Kov a šperk, VŠVU Bratislava, SlovenskoFoto: Jakub Gulyáš

12 zemí, 20 škol, 25 sklářských výtvarníků-pedagogů, 89 značek – to je Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2017. Tvoří jej celkem pět výstav a řada doprovodných aktivit, které se budou konat na čtyřech místech v Jablonci od 24. června do 28. října. Gró je samozřejmě v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie. „Stálé expozice muzea doplní výstavy po celém městě věnované užitkovému a dekorativnímu sklu, designu, uměleckému sklu, studentským vizím či high-tech produktům,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Trienále začne velkolepě. Zítra, v sobotu, od 14 hodin ožije výstaviště Eurocentrum slavnostním zahájením, které nabídne vystoupení kapely Laura a její tygři, velkoleposti přidá laserová show. Bavit se tu budou až do 22 hodin.

Jablonecké muzeum je státní institucí s největší sbírkou bižuterie na světě a souborem skla evropského významu. Před třemi lety se rozhodlo rozšířit koncept pravidelných přehlídek současné bižuterie, pořádaných od roku 1998, na mezinárodní nekomerční přehlídku skla a bižuterie.

V hlavní budově jabloneckého muzea bude k vidění výstava Trendy.Design.Produkce zaměřená na prezentaci aktuální nabídky domácích i zahraničních sklářských podniků, bižuterních firem, designových studií a šperkařů působících na českém trhu.

Světové trendy

Letošního ročníku se účastní 80 značek z osmi zemí světa - Česka, Finska, Německa, Rakouska, Slovenska, Turecka, USA a Velká Británie.

„Jde tak o skutečně reprezentativní a unikátní sondu do trendových tendencí v oboru a aktuálního vkusu zákazníků,“ uvedl hlavní kurátor projektu Petr Nový. Ve stálých expozicích muzea budou navíc nainstalovány studentské práce vzniklé ve spolupráci muzea a ateliéru Design skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ostatní výstavy muzeum připravilo v dalších prostorách v centru města. Areál Eurocentra nabídne expozici Materiál: sklo, kde se návštěvníci seznámí s řadou technologicky i technicky specifických a inovativních sklářských výrobků. Představí se zde deset firem působících v České republice, čtyři z nich patří do rodiny velkých zahraničních koncernů. V areálu Eurocentra najde své místo i „dětský koutek“ Hrátky (nejen) se sklem.

Kostel sv. Anny bude hostit výstavu No Limits věnovanou výběru z tvorby 25 českých sklářských výtvarníků-pedagogů. Univerzitní Galerie N pak pod názvem A.TO.MY! představí práce studentů 20 středních a vysokých škol z České republiky, Slovenska, Německa, Polska a Bulharska. Všechny výstavy trienále bude možné navštívit jen s jednou vstupenkou, platnou navíc i pro expozici muzea na Kristiánově v Jizerských horách, otevřenou letos v květnu po náročné stavební rekonstrukci.

Autor: Jan Sedlák

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Rodičům Vladimíře a Lukášovi Markgrafovým z Nového Boru se v sobotu 16. září v 18:01 hodin narodil syn Tobiáš Martin Markgraf. Měřil 49 cm a vážil 3,04 kg.
20

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 38. týdne 2017

„Já jsem nemehlo, skoro nic neumím,“ tvrdí o sobě Ester

Liberecký kraj – Jeden týden válí na prkně, druhý na lyžích. No problem. Pro czechteam.info na sebe prozradila daleko víc.

Novákova družice v Lípě je stále zralá akorát do šrotu

Česká Lípa – Více než rok po zvednutí vlny zájmu o osud kinetické plastiky V. K. Nováka v České Lípě dílo dál chátrá. Město nechává zpracovávat statický posudek. 

Cyklistickou Časovku jednotlivců v České Lípě ovládl Jiří Šorm

Česká Lípa Celkem 107 cyklistů - silničářů na startu hlavní trati a další účastníci v dětských a mládežnických kategoriích. To je bilance Časovky jednotlivců v České Lípě, kterou pořádal Sportovní klub MS AUTO.

Kdo vystřídá Mimoň? O titul letos zabojují tři nádraží z Českolipska

Českolipsko – Již pojedenácté se rozhodne o nejhezčím nádraží České republiky. Vítězem může být Česká Lípa, Doksy nebo i Velký Valtinov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení