Křik, lomcování ploty a snahy asi padesáti nelegálních přistěhovalců uprchnout z tábora ležícího čtyři kilometry od Bělé pod Bezdězem vyrazily večer ukončit desítky policistů včetně Útvaru rychlého nasazení z Prahy. Situaci v zařízení pro zadržování cizinců se podařilo dostat pod kontrolu ještě před jejich příjezdem.

Večer v devět hodin stál u areálu policejní vůz, brána byla zavřená a nikde nikdo. Dovnitř se nebylo možné dostat.

„Ti lidé se postupně vracejí na ubikace, budeme s nimi jednat, o co šlo. Předpokládám, že chtěli vznést nějaké požadavky," uvedl v ČT ministr vnitra Milan Chovanec.

„Dožadovali se propuštění na svobodu. Vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu, k žádnému útěku nedošlo," sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle ní jsou podobné protestní akce v zařízeních tohoto typu poměrně časté. Běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli.

Atmosféra v táboře, v němž jsou internováni cizinci, kteří hranice republiky překročili nelegálně a které čeká nejčastěji vyhoštění, v posledních měsících houstne. Jednak kvůli silně rozrůzněné národnostní skladbě obyvatel, jednak kvůli nárůstu kapacity, o které před několika týdny rozhodla vláda.

Podle informací Boleslavského deníku nyní v táboře žijí necelé tři stovky lidí. Podle ministerstva vnitra bude do konce příštího roku kapacita areálu navýšena až na čtyři sta lůžek.

„Nemám z toho radost, tohle neslyším rád. Každý se tady něčeho podobného obává," uvedl v pozdním večeru v jedné z místních restaurací zhruba padesátiletý muž. Kousek dál, na bělském náměstí, živě debatovalo několik pejskařů a vše se točilo kolem Jezové. „Bojíme se, prostě se tady bojíme," znělo z úst. „Vrtulník na uklidnění 50 utečenců, kam až tohle povede," ptá se svých přátel diskutující na facebooku.

Podle Rendlové se běženci vzbouřili proti svému zajištění v táboře v prostoru pro vycházky. Zařízení slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění. Vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.

Velitel 1. československého praporu vojáků v záloze poslal prezidentovi ČR Miloši Zemanovi dopis, ve kterém upozorňuje, že vojáci v záloze jsou ochotni jit střežit hranici. Více se dočtete ZDE