VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V bývalém sirotčinci se bude umírat. Hospic dostal adresu

Liberec - První dojem je trošičku morbidní: Přijedete sem ulicí U krematoria nebo Šibeničním vrchem. Dům téměř sousedí s proslulým kráterem na Perštýně.

2.11.2012 1
SDÍLEJ:

Budova kamenného hospice, jak bude vypadat po rekonstrukci. Foto: Vizualizace: Liberecký kraj

A budou tu umírat lidé… Tím však výčet negativ končí. Bývalý sirotčinec projde v příštích dvou letech razantní proměnou a stane se z ní hospic zařízení pro nevyléčitelně nemocné. Liberecký kraj je společně s Karlovarským jediný, který podobné zařízení ještě nemá.

„Zachováme jenom stěny a stropy a některá vzácná původní okna, i ty ovšem repasujeme. Bude to totální rekonstrukce," potvrzuje architekt Martin Rössler z ateliéru Prostor 008, který navrhl podobu budoucího hospice.

Umřít v pokoji

Jak připomněl, budova z přelomu 19. a 20. století se dočká ještě dvou moderních přístaveb ze strany, kde budou další pokoje. Celkem má hospic umožnit pobyt 28 pacientům, podkroví umožní ubytování také jejich rodinných příslušníků.

Na rekonstrukci domu bude v příštích letech vyčleněno 80 milionů korun z rozpočtu kraje. Provozní náklady se podle radního pro sociální věci Pavla Petráčka budou dělit napůl mezi Liberecký kraj a jeho obce a města. Ta mají přispívat alikvotní částku podle počtu obyvatel, nejvíce by tedy platila města Liberec, Jablonec a Česká Lípa.

Budova kamenného hospice, jak bude vypadat po rekonstrukci.

Lékař z oddělení klinické onkologie Krajské nemocnice v Liberci Marek Sochor uvedl, že se podle zahraničních zkušeností počítá s pěti hospicovými lůžky na 100 tisíc obyvatel, a to by liberecký hospic splňoval.

Hospic bude do jisté míry suplovat současnou náplň léčebny dlouhodobě nemocných, odkud by se lidé navzdory skutečnosti měli vracet domů. Bohužel zde úmrtnost dosahuje až 75%. Lidé nevyléčitelně nemocní, například onkologičtí pacienti, již nebudou končit v LDN, ale právě v hospici.

„Našim posláním je doprovázení těžce a nevyléčitelně nemocných klientů a jejich rodin prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory. Respektujeme jedinečnost člověka a dbáme, aby byl vždy zachován individuální přístup. Přání a nároky pacientů a jejich rodin jsou pro nás na prvním místě," dodala Taťána Janoušková, ředitelka Hospicové péče sv. Zdislavy, která bude hospic provozovat.

Autor: Tomáš Lánský

2.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení