Sklárna a pivovar Novosad a syn v krkonošském Harrachově se staly dalším z cílů návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Libereckém kraji.

Předtím ještě zavítal do Tanvaldu. Navštívil tam Městské kino JAS Járy Cimrmana a setkal se s představiteli města a tanvaldskými občany.

U Františka Novosada se k besedě se zaměstnanci sklárny sešel Miloš Zeman za doprovodu libereckého hejtmana Martina Půty. I když mnoho dotazů ze strany lidí u pecí sklárny nepadlo, na přetřes přišly většinou otázky, které mají nadregionální charakter.

Samotného majitele sklárny, kterou prezident pochválil za to, že se dokázala udržet i za cenu snížení platů zaměstnancům, zajímalo, proč na rozdíl od jeho firmy má Miloš Zeman rád silnou korunu. „Slabá koruna je cosi jako cigareta. Krátkodobě působí pozitivně a dlouhodobě z ní je rakovina plic," poznamenal Miloš Zeman. „Když máte silnou korunu, jste nuceni hodně pracovat, inovovat, přicházet se stále novými a novými nápady, zvyšovat konkurenceschopnost. Když máte slabou korunu, tak je to takový polštář, na kterém s potěšením ležíte. Krátkodobě se vám vyplatí, ale dlouhodobě vás konkurenti předběhnou a nakonec to může dopadnout tou rakovinou plic," řekl prezident.

Jednu ze zaměstnankyň pro změnu zajímalo, zda někdy prezident stál na lyžích. „My běžkaři jsme lid pracovitý. My si každý kopec poctivě vyšlapeme. Byla doba, kdy jsem na běžkách udělal čtyřicet kilometrů krkonošského hřebenu se spoustou držkopádů. Vyjel jsem na Medvědín a skončil v Černém dole v jedenáct hodin v noci. Zatímco takoví sjezdaři mají ty komíny, mají ten šlepr, případně lanovku. Učí se lenosti a zakrní jim svaly a riskují zranění," řekl Zeman a národu doporučil běh.

Ve sklárně rodiny Novosadů si prezident i foukl do píšťaly

I když to nebylo jasně stanoveno v protokolu, určitě si kdekdo z přítomných přál vidět prezidenta, jestli se dokáže poprat s foukáním do píšťaly. Vždyť harrachovská sklárna je nejstarší funkční sklárnou na světě, kde se vyrábí sklo ručně. „S píšťalou. Tak jak před tisíci lety Féničané," glosoval majitel František Novosad. Zdejší historie výroby unikátních kusů i stohů starých dokumentů s nákresy si cenní nejen majitel, ale i kurátoři a odborníci z muzeí.
K pobavení všech zaměstnanců, kteří mu pak obdivně zatleskali, se prezident do foukání statečně pustil. A výsledek pobaveně komentoval:
„Můžeme to dát do tomboly s názvem prehistorická žárovka." Jinak se ke zdejší výrobě skla prezident Zeman vyjádřil s velkou úctou. „Umělecké dílo, které vyvážíte do Spojených Států, do Skandinávie a doufám, že teď i do Číny a dalších zemí, vlastně, pokud ho někdo ve vzteku nerozmlátí, bude existovat desítky a možná i stovky let. Takže jste prestižní firmou, která dělá slávu celé České republice. A za to vám moc děkuji. Věřím, že až sem přijedu příště, bude průměrná mzda zaměstnanců zase o dva tisíce korun vyšší," řekl prezident.

Z harrachovské sklárny si Miloš Zeman odvážel nejen luxusní knihu doplněnou fotografiemi k nedávnému 300. výročí firmy.

Ale především dar, jaký dostal každý prezident, který provoz navštívil. Tím je speciální soubor sklenic na víno s názvem Masaryk. Design byl vytvořen právě pro T. G. Masaryka v roce 1919 při jeho tehdejší návštěvě. Jde o mimořádnou techniku výroby. Není to typický proces a je velmi nadčasová. „Spodní část připomíná Ještěd a uprostřed má bublinu," popsal svůj dar pro hlavu státu František Novosad.

Určitě nikoho nepřekvapí, že prezident ještě před cestou do Semil poobědval právě ve Sklárně a pivovaru Novosad a syn. A co dobrého mu tam přichystali? Kromě vlastního piva na zapití bramboračku, vepřového vrabce s třemi druhy knedlíků a bílým zelím. A na závěr pudink, který si Miloš Zeman výslovně přál.

(jm, ls)