Kromě pampelišky a kopřivy, jež jsou základními bylinami tradičních očistných kúr se všestrannými schopnostmi, je to řebříček (podporuje metabolismus), posilující jetel, nahořklé rdesno či kyselý šťovík. Čerstvé listy jsou dobré do salátů i pro jarní nálev. Dokonalou očistnou kúru ale poskytuje zelený nápoj. Jeho chuť lze vylepšit podle množství přidávaných druhů bylinek a vylepšit buď citronem nebo medem.

Pampeliška

Bylinkové kúry by měly trvat tři či čtyři týdny, pak je vhodné je na týden přerušit a poté je můžete zase zopakovat.

Kořen pampelišky (smetanky lékařské) stimuluje činnost jater, žlučníku a všech trávicích orgánů. Sbírá se nejlépe na jaře, před rozkvětem rostliny. Může se usušit a užívat nálev z čajové lžičky sekaného kořene na šálek vody, a to dvakrát denně. Syrové mladé listy, které navíc podporují metabolismus, jsou ideální do salátů a jako součást zelených nápojů.

Kopřivový nápoj

Hrst mladých lístků opláchněte, rozmixujte s vodou a přelijte do nekovové nádoby, aby účinné látky nebyly s kovem ve styku déle, než je nezbytně nutné. Směs můžete nechat ještě čtvrt hodiny ustát a poté přecedit. Listy kopřiv můžete předem pomačkat a propláchnout teplou vodou, abyste žahavou kyselinu, obsaženou v chloupcích na povrchu listů, zlikvidovali. Dopřejte si šálek zeleného nápoje z kopřiv třikrát denně.

Takto si můžete připravit zelený nápoj i z dalších bylinek.

Šťovík

Šťovík je na tom podobně jako špenát. Je v něm provitamin A, vitamin C, třísloviny a z nerostných látek soli železa, manganu, draslíku a křemíku. Pro léčivé účely se sbírají listy hlavně zjara, zevně z něj lze připravit kašičku na obklady (kožní defekty a lupenku) a také se používá jako kloktadlo proti aftům. Staré recepty jej doporučují jako lék na záněty, na otoky i na lišej. V kuchyni se používá do různých polévek i dalších jídel.

Jetel luční

Jetel luční se díky silným dezinfekčním účinkům využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu, kdy se přidává do čisticích čajových směsí. Zkracuje a ulehčuje léčbu kašle, rýmy, bronchitidy či nachlazení. Čaje z květů jetele lučního se mohou užívat i delší období.

Má blahodárné účinky na pokožku, pomáhá léčit kožní problémy jako je ekzém, akné či drobná poranění kůže. Z nálevu čerstvého, ale i sušeného, jetele se připravuje pleťová voda nebo koupel.

Červená řepa

Nesmíme zapomenout také na červenou řepu. Čerstvá šťáva je skvělým a chutným detoxikačním prostředkem, podporuje metabolismus, působí na snižování hladiny cholesterolu i krevního cukru, posiluje nervovou soustavu.

Užívá se 100 - 200 g čerstvého kořene či půl litru šťávy denně, dávky se postupně zvyšují.

Užitečné rady

Salát z červené řepy s ořechy

Potřebujeme:
500 g červené řepy, několik vlašských ořechů, 200 ml bílého jogurtu nebo smetany, sůl, pepř.

Příprava:
Uvaříme neoloupanou červenou řepu do měkka. Po vychladnutí ji oloupeme, nastrouháme a přisypeme nasekané vlašské ořechy.

Do směsi přimícháme jogurt a salát ochutíme pepřem a solí dle potřeby.

Ostropestřec mariánský

Tato bylina je známá úžasnou schopností obnovovat jaterní tkáň (i po dlouhodobém užívání léků), navíc obsahuje množství prospěšných flavonoidů. Léčivá jsou semena (plody), která se užívají celá, neboť většina důležitých látek se nachází těsně pod osemením. Sbírat se dají také bodlákovité hlavice, a to krátce před dozráním, usušit a plody vymlátit. Jsou však k dostání i v lékárnách. Užívá se nálev ze lžičky rozmělněných plodů na šálek vody dva až třikrát denně, nebo tři až čtyřikrát denně přímo čajovou lžičku prášku.

Podobné schopnosti i vzhled má i benedikt lékařský.