„Díky tomu uspoří na provozu automobilu a zároveň šetří i životní prostředí nebo parkovací místa ve městě. Jedná se o další příspěvek k myšlence trvale udržitelného rozvoje, kterou se snaží ZOO Liberec ve svých činnostech a aktivitách preferovat," vysvětlil výhody, které sdílení auta přináší, Jan Kubánek ze ZOO Liberec.

Co je to carsharing?

Carsharing je podle zástupce společnosti Autanapůl Michala Šimoníka „jednoduchá, výhodná a ohleduplná služba mobility pro 21. století." Uživatelé mohou v současné době využívat Autonapůl v Liberci, Brně, Praze a Plzni, připravuje se i start této služby v Ostravě.

„Jeden moderní automobil carsharingu dokáže díky efektivnímu využití nahradit až 10 soukromých aut. Uživatel, který potřebuje auto jen občas, má v carsharingu k dispozici různorodý a zánovní vozový park a může si tak ušetřit mnoho starostí i peněz," řekl Šimoník.

Díky snížení počtu aut a nižším emisím se tak pomáhá šetřit prostor a životní prostředí ve městech. Podle aktivistů se carsharing velmi dobře doplňuje s dalšími typy šetrnější dopravy k životnímu prostředí jako je používání hromadné dopravy, chůze a jízda na kole. Liberecká zoo bude automobily carsharingu využívat převážně ke služebním cestám zaměstnanců po České republice.

Vozy Autonapůl jsou pro registrované uživatele dostupné nonstop 24 hodin denně a je možné je rezervovat i na jednu hodinu. Rezervace probíhá online přes počítač nebo mobilní telefon.

Na výlet s čipovou kartou

„Pak už stačí jen vyzvednout auto čipovou kartou a jet kam potřebujete. Platí se pouze za ujeté kilometry a rezervované hodiny. Palivo, pojištění, servis, veškerá výbava i dálniční známka jsou v ceně, proto pro mnoho rodin i firem může být carsharing výrazně levnější variantou než auto vlastnit," doplnil Šimoník. Auta zapojená v systému vlastní a provozuje výhradně Autonapůl. V Liberci využívá službu zatím jen několik lidí.