VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrušenou trať z Frýdlantu do Heřmanic nahradí cyklostezka

Frýdlant - Už snad tomu nechtěl nikdo věřit. První žádost o převod pozemků pod zrušenou tratí Heřmanička odeslaly obce do Prahy před dvaceti lety.

12.9.2016
SDÍLEJ:

NÁDRAŽÍ V HEŘMANICÍCH pohltí za chvíli bujná příroda. Zatímco trať poslouží cyklistům, s budovou si zatím neví nikdo rady. Foto: Deník

Teď konečně přišla dobrá zpráva. Správa železniční dopravní cesty převede pozemky, a to bezplatně, na Mikroregion Frýdlantsko. „Neuvěřitelné se stalo skutkem," neskrývá nadšení starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

ŽELEZNIČNÍ RARITA

Právě ve Frýdlantu kdysi trať začínala a vedla do deset kilometrů vzdálených Heřmanic, kde navazovala na saské dráhy a zajišťovala spojení Frýdlantu s Žitavou a nynější polskou Bogatyní, tehdejší Reichenau. Právě kvůli návaznosti na trať ze Žitavy měla Heřmanička specifický rozchod koleje 750 mm. „Byla to poměrně rarita. Na území Předlitavska, tedy rakouské části mocnářství, neexistovala žádná jiná trať o tomto rozchodu, na které by byla zajišťována veřejná doprava. A navíc to byla jediná úzkokolejka, která přecházela přes hraniční přechod," říká železniční nadšenec Petr Dlask.

Jenže koleje už dávno skončily ve Sběrných surovinách. Pár jich ještě zůstalo pod hřbitovem v Dětřichově a část u Frýdlantu. Teď by se místo vagonů mohli po trati prohánět cyklisté. Vytrhané koleje by měl nahradit asfalt.

„Chceme zřídit cyklostezku podobnou té, jako je na zrušené trati do Kamenického Šenova. Původně byla ve hře i varianta stezky pouze se zpevněným povrchem, ale v současné době, kdy se rozrostl počet bruslařů na in-line bruslích nebo jezdců na kolečkových lyžích, nám přijde asfaltový povrch vhodnější. Využije ho více lidí," říká starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný. A co víc. Pokud bude zima s dostatkem sněhu, bude cyklostezku možné upravit i pro běžky. Je třeba se ale obrnit trpělivostí.

MOŽNÁ POJEDE I VLAK

„Náročnost projektu je poměrně velká a přesahuje naše finanční možnosti. Proto se jako dotčené obce, tedy Frýdlant, Dětřichov, Kunratice a Heřmanice, pokusíme získat na to dotace. Cyklostezka by tak mohla sloužit za pět, šest let," dodal Ramzer. Začínat by měla na hranici katastru Frýdlantu a Kunratic a vedla by dál po bývalé trati na Heřmanice. Ve Frýdlantu by pak trať spravoval spolek Frýdlantské okresní dráhy, který tu chce obnovit dopravu. „I když většina kolejí z tratě zmizela, zůstal ještě most a výtopna. Věřím, že se podaří získat peníze na navrácení svršků a kolejí na zbytek trasy, aby mohla úzkokolejka jezdit od nádraží ve Frýdlantu k bývalé zastávce u Frýdlantských strojíren," říká sekretář FOD Ladislav Crha.

Otázkou zatím zůstává, co s bývalým nádražím v Heřmanicích, které je celé rozpadlé a obci dělá ostudu.

Heřmanička

Výstavba začala v dubnu 1899 a už po 16 měsících vyjel směrem k Bogatynii první vlak. Provoz na Heřmaničce nebyl jednoduchý. Trať se každý rok potýkala se sněhovou kalamitou, kuriózní nehodu způsobila větrná smršť, která v roce 1907 smetla z náspu celý vlak. V roce 1964 přestaly jezdit nákladní vozy, a o 12 let později nastal definitivní konec kvůli kritickému stavu tratě. Koleje pak skončily ve Sběrných surovinách.

Autor: Jana Pavlíčková

12.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení