VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alkohol, vstup do dospělosti?

Liberecký kraj - Čím dříve začnou nezletilé osoby pít alkoholické nápoje, tím horší následky to může mít.

12.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Archiv Deníku

„Děti snáze propadají opilosti, vzniká u nich silný návyk," upozornil Deník psycholog Jeroným Klimeš. „Je to problém zejména politiků a policie. Ta by měla udělovat tučné pokuty za prodej a podávání alkoholu osobám do osmnácti let," dodal odborník.

Nárazové kontroly

Kontroly na alkohol u dětí probíhají. „Provádíme je i ve spolupráci s policií," uvedla mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková a dodala, že strážníci mají vytipovaná místa i celé lokality, kde mladiství alkohol popíjí. Strážníci také reagují na oznámení o popíjející mládeži ze stranu občanů. „Po příjezdu hlídky na místo, se ale většinou popíjení alkoholu nepotvrdí. Dle Buškové mají strážníci u sebe přístroj Dräger, mohou tak kdykoliv provést orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu.

Státní policie kontroly zaměřené na podávání alkoholu nezletilým provádí nárazově. „Účastní se jich vždy větší počet policistů s cílem zkontrolovat více osob. Spolupracujeme i s orgány sociálně právní ochrany dětí," doplnila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková a uvedla, že podaří-li se prokazatelně zjistit, kdo mladistvým alkohol naléval, dopouští se daná osoba přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Za tento přestupek může dostat pokutu do tří tisíc korun.

Nebezpečí alkoholu

Alkohol rozleptává vůli člověka a rozpouští úzkost. Zbavuje lidi pocitu viny. Alkoholici tak ztrácí schopnost provést životní rozhodnutí. Blíží-li se nějaké rozhodnutí, nejsou jej díky své závislosti schopni vykonat, ze stresu se tak opijí a tím rozhodnutí jen odloží. „Čím více však rozhodnutí odkládají, tím jsou nespokojenější a více tak pijí," dodal Klimeš. Navíc si z problémů uvědomují jen body, kdy je jim křivděno, nikoliv i vlastní podíl na jeho vzniku. Lidé mají pocit, že závislost způsobuje fyzický návyk. „Ta je však otázkou psychiky," oponuje Klimeš. Fyzické závislosti se léčením dá zbavit do dvou týdnů.

„Dětem je však potřeba neustále říkat a opakovat, že alkohol je svinstvo," zdůrazňuje psycholog Klimeš.

David Modrý

Autor: Redakce

12.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení