VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S ohroženými brouky z Bezdězu obchodoval na internetu

Bezděz, Praha - Muž z Prahy sbíral na Českolipsku vzácné tesaříky alpské a prodával je na internetu. Dostal podmínku.

26.1.2017
SDÍLEJ:

Tesařík alpský je kriticky ohrožený druh. Foto: archiv

Severně od Alp a západně od Karpat ho nikde jinde zřejmě nenajdete. Kriticky ohrožený brouk tesařík alpský žije široko daleko jen v lokalitě Velký a Malý Bezděz na Českolipsku. Jeho populaci, která tu podle ochranářů čítá asi 2500 jedinců, zřejmě ohrozil jednatřicetiletý muž z Prahy, který brouky na Bezdězu sbíral, usmrcoval a následně s nimi obchodoval na internetu. Soud jej nyní potrestal dvouletou podmínkou.

Případem se v létě 2014 začali zabývat inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a kriminalisté. Prodejce pod anonymním uživatelským jménem nabízel na aukčním portálu eBay celkem 284 neživých ohrožených druhů brouků. „Inspektoři ČIŽP zjistili, že mezi nimi je například 23 exemplářů kriticky ohroženého tesaříka alpského a 194 jedinců ohroženého roháče obecného. Také mnohé další nabízené exempláře patřily k ohroženým druhům," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Při domovní prohlídce objevili kriminalisté a pracovníci ČIŽP krabice s chráněnými druhy brouků, ale také motýlů a měkkýšů. Hodnota zabavených živočichů byla stanovena na bezmála 830 tisíc korun.

Zranitelná populace

Exempláře muž získával odchytem v přírodě a následným usmrcením. „Tesaříka alpského získával na území národní přírodní rezervace na Českolipsku, kde se nachází jedna z posledních oblastí výskytu v České republice. Dle odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny tím pravděpodobně došlo k významnému ohrožení lokální populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Tato populace se vyznačuje malou početností a velmi nízkou genetickou variabilitou, což ji činí zranitelnou," uvedl Zdeněk Papoušek, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP.

Kromě Bezdězu se tesařík alpský vyskytuje na Českolipsku ještě v lokalitě Slatinné vrchy a ojediněle ho lze nalézt i na nedalekých vrcholech se zbytky bukových porostů, například na Velké a Malé Bukové, Mlýnském vrchu, Borném nebo na Ralsku. „Tyto lokality ovšem hostí výrazně menší populaci a jsou pravděpodobně závislé na přeletech jedinců z Bezdězu a Slatinných vrchů," dodává zoolog Radek Hejda z oddělení sledování stavu druhů živočichů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Ohroženého brouka ochranáři na Českolipsku pravidelně monitorují. „Brouci jsou označeni fixem a díky poměru neoznačených a znovu nalezených již označených jedinců, lze odhadnout velikost populace," říká Hejda. Podle posledních odhadů z roku 2015 činila populace tesaříka 2500 jedinců.

Mizí listnaté lesy

Vzácnost tohoto druhu podle zoologa způsobuje likvidace původních listnatých porostů a jejich převodem na jehličnaté monokultury. „Zároveň nejsou vhodné ani zapojené stinné vysokokmenné porosty buku, proto tento druh, spolu s dalšími ohroženými druhy hmyzu, nachází ideální podmínky k životu na Velkém a Malém Bezdězu, kde je populace koncentrována na starých, křivolakých, nízkých bucích, které byly dříve ořezávány a osekávány," doplňuje Radek Hejda.

Podle inspekce je případ jednatřicetiletého muže zatím prvním, kdy informace o internetovém prodeji nelegálně získaných jedinců hmyzu vedla k pravomocnému odsouzení. „Případům obchodu s živými či neživými exempláři chráněných druhů se ČIŽP věnuje dlouhodobě a samozřejmě v tom bude dál pokračovat. U méně závažných případů ukládáme pokuty, ty závažnější řeší orgány činné v trestním řízení," dodal ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Autor: Petra Hámová

26.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení