VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud opět rozhoduje o odvolání ředitele sklářské školy Janáka

Česká Lípa - Padesát pochybení v účetnictví nebo závěry české školní inspekce. Jejich podrobné prozkoumání rozhodne o platnosti odvolání ředitele šenovské sklářské školy.

14.5.2013
SDÍLEJ:

František Janák.Foto: Deník/Jan Škvára

Platností odvolání Františka Janáka z funkce ředitele šenovské sklářské školy se opět začal zabývat Okresní soud v České Lípě. Ten sice již jednou prohlásil odvolání Janáka za neplatné, ale liberecký krajský soud vyhověl obžalovanému Libereckému kraji, rozhodnutí kolegů v České Lípě zrušil a vrátil jim případ zpět.

Nově se musí českolipský soudce Roman Koťátko vypořádat podrobně s důvody, které krajské radní vedly k tomu, že Janáka v listopadu 2010 odvolali. To se týká zejména závěrů české školní inspekce nebo zhruba pěti desítek chyb v účetnictví školy a domova mládeže, které odhalili krajští kontroloři.

Chyby v účetnictví

„Za celou svoji sedmiletou praxi na kraji jsem horší výsledky nezažila," komentovala v pondělí u českolipského soudu svědkyně Jindra Dolejšová. Ta do začátku loňského roku vedla oddělení vnitřní kontroly na libereckém krajském úřadě a prověřovala hospodaření jeho příspěvkových organizací. Byla tak vedoucí skupiny, která provedla rozsáhlou kontrolu v šenovské sklářské škole na podzim 2010 a téměř vzápětí zkraje roku 2011.

Jako nejzávažnější pochybení ze strany školy označila účtování pohledávek, chybějící inventarizaci majetku a nefunkční vnitřní kontrolní systém. „Účetnictví nebylo vedené průkazně a svědomitě. Je pravdou, že ve škole ale byl zastaralý informační systém," připustila Dolejšová.

Jako na záchrance

Do školských zařízení však běžně na prověrky nechodila. „Školský odbor měl od roku 2009 vlastní kontrolory, kteří si školy hlídali. Nás povolali, jen když potřebovali důkladnější prověření," vysvětlila Dolejšová.

Podle ní na kontroly standardně vyráželi na základě předem stanoveného plánu, který odsouhlasili krajští radní. „V ojedinělých případech pak mohl dát podnět na přešetření mimo stanovený plán hejtman, jednotliví radní nebo ředitel krajského úřadu. To byl případ školy v Kamenickém Šenově, kdy na základě neuspokojivé první kontroly proběhla ještě jedna," doplnila Jindra Dolejšová.

Na dotaz právní zástupkyně Františka Janáka, zda kontroly krátce po sobě jako v případě šenovské škole byly běžnou praxí, odpověděla: „Stejný způsob jsem zažila jen v případě Zdravotnické záchranné služby." Sama si nedokázala vysvětlit, jak mohlo dojít k tomu, že ve sklářské škole mohli mít tak závažné pochybení v účetnictví, které jim v závěrečné zprávě vytkla. „Nedokážu si to představit. Po námi provedených kontrolách vždy subjekty problémy řešily," dodala Dolejšová.

Účelové záminky

František Janák od samého počátku považuje pochybení objevená při kontrole za záminky, které měly pomoci k jeho odvolání. Za hlavní důvod považuje, že hodně nahlas oponoval sloučení šenovské školy s nedalekou sklářskou školou v Novém Boru, které hejtmanství chystalo a k němuž ve finále nedošlo.

„Myslím, že jsme schopni vyvrátit účelové důvody kraje a dokázat, že mám pravdu," řekl po pondělním jednání František Janák. Podpořit jeho slova by měl auditor, který bude jako svědek vypovídat před soudem v červenci.

Autor: Radmila Pokorná

14.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení