VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střelec se bránil útoku

Tanvald – Třiašedesátiletý muž střílel na Nový rok v Tanvaldu po útočnících. Podle státního zástupce neměl jinou adekvátní možnost.

18.6.2012
SDÍLEJ:

Příbuzní zastřeleného mladíka nesou jeho foptografii při pohřbu, po kterém následoval pokojný pochiod na místo střelby.Foto: Deník/ Martin Bergman

Třiašedesátiletý muž, který na Nový rok zastřelil v Tanvaldu na Jablonecku mladíka a druhého zranil, se bránil útoku výrazně mladším útočníkům. Střílel pod tlakem, kdy neměl jinou možnost. Nebude stíhán.

Státní zástupce případ posoudil jako nutnou obranu. V tiskové zprávě o tom informovala náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.
„Státní zástupce dospěl k závěru, že cílem jednání osoby, která použila střelnou zbraň, bylo zabránit probíhajícímu útoku na ni samotnou, nikoliv způsobit útočníkům vážné zranění či smrt," uvedla Bradáčová.
Incident se stal na Nový rok kolem půl druhé po půlnoci na okraji města směrem na sousední Desnou u železniční trati. Třiašedesátiletý muž zde byl napaden skupinou Romů a po dvaadvacetiletém mladíkovi a jeho o dva roky starším bratrovi vystřelil. „Střelci nezbyla jiná varianta efektivní obrany," konstatovala Bradáčová.

Státní zástupce spočítal veškeré dostupné a prokázané okolnosti. Muž byl napaden na odlehlém místě za tmy, na kluzkém terénu. Jeho šance navíc výrazně oslabil výrazně nižší věk útočníků, ozbrojení jednoho z nich. Napadení se odehrálo ze zálohy, muž byl při útoku povalen na zem.

„Použití střelné zbraně proti útočníkovi ozbrojeného nožem či jiným tupým předmětem, za předpokladu převahy útočníků a dalších okolností, které situaci předcházely a svědčily o vážnosti útoku, kdy střelci nezbyla žádná jiná varianta efektivní obrany, vykazuje znaky nutné obrany," doplnila Bradáčová.

První informace o tom, že střelec jednal v nutné obraně, se přitom objevily již po rekonstrukci případu, která se odehrála dva týdny po střelbě. Již tehdy státní zastupitelství vyloučilo spáchání trestného činu vraždy či jiného trestného činu směřujícího k usmrcení dalších osob. „Rovněž byly vyloučeny jakékoli rasové či majetkové pohnutky," vysvětlovala v lednu Bradáčová.

Co se jen hodinu a půl po příchodu Nového roku 2012 na odlehlém místě stalo?

Na cestě u železniční trati na okraji Tanvaldu směrem k Desné nedaleko Krkonošské ulice se potkala skupinka Romů s třiašedesátiletým mužem. Muže zákeřně napadli a pořezali ho nožem na hlavě.

Ležícímu, krvácejícímu se muži se podařilo vytáhnout legálně drženou střelnou zbraň a po útočnících vystřelil. Dvaadvacetiletého útočníka zasáhl smrtelně, druhý, jeho o dva roky mladší bratr byl zraněn do oblasti hrudníku.

Kolem případu se strhla doslova hysterie, když jím eskalovalo napětí, které dosud v Tanvaldu vládne mezi majoritou a Romskou komunitou.

Policie uvalila na případ embargo a tak se vyrojilo množství spekulativních a neověřených informací.

Místní Romové byli střelbou pobouřeni, do médií o případu hovořila jak rodina zastřeleného, tak romští aktivisté z celé republiky.

Pohřeb oběti novoroční střelby se odehrál v sobotu 7. ledna. Stovky Romů, když někteří přijeli například i z Nového Boru, se po mši, pohřebním průvodu a samotném aktu vydaly na místo tragédie, když pokojný průvod nahlásily na úřadech.

Na státním zastupitelství v Jablonci jen několik dní po střelbě přistálo trestní oznámení kvůli vraždě. Známý brněnský romský aktivista Karel Holomek, mimo jiné předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě nebo redaktor čtrnáctideníku Romano hangos (Romský hlas) chtěl ověřit postup státního zastupitelství při řešení případu novoroční střelby v Tanvaldu.
„Byl jsem veden snahou, aby nebyla záležitost smetena ze stolu," vysvětloval Holomek, jenž zpochybnil fakt, vyřčený státním zastupitelstvím, že případ neměl rasový podtext.

Autor: Jan Sedlák

18.6.2012
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Věřím, že já pro vás komik z Prahy nejsem a nebudu, odpověděla Michaela Marksová

Liberecký kraj – Přinášíme výběr dotazů, které jste včera kladli v online rozhovoru Michaele Marksové.

OBRAZEM: Běžci za nový úsměv podpořili pacienty s rozštěpem

Česká Lípa - Pro dobrou věc běželi jako o život. Českolipský městský park ožil v sobotu odpoledne akcí, která nese název Běh za novým úsměvem.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení