VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týraných seniorů ubývá. Čísla mohou být zavádějící

Českolipsko - Oběti týrání většinou čin nenahlásí. Často se nechají ovlivnit účelovou změnou chování agresora

15.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Vulgární nadávky, verbální vyhrožování likvidací, které se postupně stupňuje. Dlouhodobé agresivní chování s ataky vůči vlastním rodičům nebo prarodičům. Tak vypadá týrání, kterého se dočkají příbuzní ze strany vlastních dětí nebo vnoučat.

Rozplést pohnutky k takovému jednání není z psychologického hlediska věcí přímočarou a jednoduchou, počínaje nezvládnutím situace v dlouhodobé péči o seniory, kteří jsou v základní samoobslužnosti závislí na pomoci druhých.

„Ve vzájemných vztazích pečovatele a pečovaného se může delší dobru hromadit napětí, řada nedorozumění, a jednoho dne dojde k nějakému maléru,“ nabízí jedno z mnoha vysvětlení českolipský psycholog Miroslav Hudec s tím, že vina nemusí být vždy jen na straně pečovatele.
Pravdou je, že takovou situaci, kdy tak říkajíc pečovateli rupnou nervy po dlouhodobém šikanování ze strany seniora, bychom pravděpodobně neoznačily jako týrání. Jsou ale i jiné případy.

Oplácí stejnou mincí

„Je tu skupina lidí, kteří se starají o nemohoucí a seniory, s primární poruchou osobnosti, případně jde o osoby primitivní, které podlehnou pocitu moci nad pečovaným,“ doplňuje Hudec a pokračuje v dalších možných motivech jednání: „V některých případech dospělé dítě jedná s rodičem na jeho péči závislým podobně jako rodič s ním v dětství.“

Podle psychologa jsou asi nejhorší případy, kdy lidé vědomě a chladně týrají svěřenou osobu s cílem dosáhnout její smrti a zmocnit se tak úspor nebo jiného majetku. Senioři bohužel ve většině případů týrání neoznámí, protože mají strach nebo už rezignovali.

„Za uplynulý rok policie evidovala sedm případů týrání osoby ve společném obydlí,“ sdělila statistiku těchto činů českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková a pro srovnání uvedla, že za rok 2009 bylo těchto případů o deset víc. Z případů roku 2010 byl pouze jeden, který se týkal týrání seniora.

Oběti raději mlčí

„Podezření na týrání dědy vnukem jsme prošetřili, ale vina prokázaná nebyla,“ doplnila Baláková. Bohužel, v mnoha případech se policie ani nedoví, že k podobnému jednání dochází. Psychologové mají několik vysvětlení. Mezi nimi najdeme stud za chování svých dětí nebo možnou finanční závislost na agresorovi. Někdy pachatel jedná až s cynickou vypočítavostí.

„Možné je i cílené působení agresora na postiženého, aby situaci neohlašoval,“ upřesňuje jednání útočníka Baláková s tím, že v takovém případě pachatel cíleně změní chování k lepšímu. Při prokázání spáchání trestného činu týrání osoby blízké nebo žijící ve společném obydlí hrozí dotyčnému odnětí svobody na šest měsíců až čtyři roky.

„Pachatelům, kteří týrají zvlášť surovým případně trýznivým způsobem, dopustí se během týrání ublížení na zdraví nebo také týrají dvě osoby, hrozí tvrdší trest,“ doplňuje škálu postihů policejní mluvčí. V takovém případě si dotyčný může jít sednout do chládku na dva až osm let. Zajímavým statistickým údajem je věk obětí i pachatelů. Obě skupiny totiž spadají do věkové kategorie třicet až čtyřicet pět let.

Stud není na místě

Ze statistik vyplývá, že nejhorší situace byla v uplynulém roce v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a Praze. Liberecko včetně Českolipska stojí v žebříčku na jednom z posledních míst, což je dobrá zpráva.

Přestože se snižují počty ohlášených případů týraní seniorů, nelze s určitostí říct, že to je číslo skutečné. Je možné, že za zdmi bytů a domů prožívají svoje peklo rodiče nebo prarodiče a nechávají si tuto krutou pravdu pro sebe a je jedno, jaké je k tomu vedou pohnutky. Ať už se stydí za jednání svých dětí, nebo jsou na agresorovi závislí, je nutné takové jednání oznámit.

„Viníky je třeba odsoudit a potrestat podle zákona. Ale nikdy by to tím nemělo skončit. Pokud nejde o opravdu extrémní případ, když už nelze riskovat další kontakt pečovatele s pečovaným, kdy je určitá naděje na zlepšení vzájemných vztahů, měli by se všemi zúčastněnými pracovat odborníci na mezilidské vztahy,“ uzavírá Hudec.

Tomáš Mařas

15.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení