VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani růže v Oknech už nevoní

Okna - Obyvatelé obce zaplatili už dvě čističky odpadních vod. Výsledkem je nesnesitelný zápach a zákaz mytí nádobí saponáty.

27.4.2009 1
SDÍLEJ:

Čistička odpadních vod - Ilustrační snímek.Foto: Deník

Velmi silný zápach se line mezi bytovými domy v Oknech na Českolipsku. Příčina je v biologické čistírně odpadních vod. Firma, která ji vybudovala, odmítá pochybení a poukazuje na špatné užívání ze strany obyvatel. „Trápí nás pach nejen zvenčí, ale nejhorší na tom je, že zápach jde i ze záchodu. Přitom nemůžeme používat žádná běžná čistidla, abychom nelibou vůni alespoň utlumili,“ svěřila se s potížemi jedna z postižených obyvatelek Oken.

Nepříjemným puchem trpí lidé ze šesti bytových domů, které spravuje Okresní stavební bytové družstvo v České Lípě. Jejich obyvatelé si již před několika lety prošli podobnou situací, kdy zde byla zprovozněna čistička odpadních vod s pískovou filtrací. „Tehdy stále nevycházely ekologické vzorky, proto jsme po firmě, jež čistící systém dodala, žádali nápravu,“ sděluje Jiří Kladníček, ředitel Okresního stavebního bytového družstva v České Lípě.

Zmiňované zařízení postavila zákupská společnost Bioflot, která však zkrachovala a OSBD zůstala kromě problematické čističky i prakticky nedobytná pohledávka ve výši dvě stě šedesáti tisíc korun.

Okenští družstevníci proto dostali další bezúročnou půjčku ve výši necelého milionu korun od OSBD, za níž byla pořízena nová biologická čistička odpadních vod. V současné době tak lidé splácí již dvě půjčky na zařízení čistící vypouštěné odpadní vody z domácností.

„Mysleli jsme, že když budeme mít novou čističku, bude vše v pořádku. Není, a ještě za obě nefunkční čističky splácíme půjčku na jejich pořízení,“ podotýká obyvatelka s tím, že se splátkami jim vypomáhá místní obecní úřad.

Novou čističku odpadních vod dodala firma Voka - Inženýrské stavby ze Zahrádek u České Lípy. Deník se snažil týden spojit s jejím ředitelem Milanem Tichým, ale pro jeho nedostatek času, se vyjádření získat nepodařilo. Pouze jedna ze zaměstnankyň, když se dozvěděla důvod telefonátu, odvětila: „Neumějí to používat, hází všechno možné do odpadu.“

Tento argument potvrdil i ve svém vyjádření ředitel OSBD. „Vzhledem k tomu, že ani u této čističky nevycházejí kontrolní vzorky, kontaktovali jsme firmu Voka, aby sjednala nápravu. Firma odmítá vinu a poukazuje na její špatné užívání obyvateli,“ vysvětluje Jiří Kladníček a podotýká, že se bytové družstvo nemůže příliš bránit, když jsou v kanalizaci vyhozené dětské vlhčené ubrousky či dokonce dámské hygienické vložky.

„Ze zákona máme povinnost se situací zabývat, ale nejsme kompetentní ji sami vyřešit. Čistička je ve zkušebním provozu a zodpovídá za ni firma, která ji vybudovala. Pokud v odpadním systému její pracovníci nacházejí předměty, které tam nemají být, a to dokonce i vlasy, je podle dodavatele vina na straně obyvatel,“ upřesňuje ředitel Kladníček.

Aby se situace vyřešila, přistoupilo OSBD k vydání jakéhosi manuálu, co smí a nesmí Okenští pouštět do odpadu. Mimo jiné je v něm zakázáno užívání jakýchkoliv saponátů k mytí nádobí, vylévání oleje či používání nejlevnějšího tvrdého toaletního papíru.

Zjednodušeně řečeno okenským hospodyňkám nezbývá, než se při běžném úklidu vrátit k postupům našich prababiček, protože i takové užívání pracích prostředků, může zanášet odpad. „Pokud budou lidé v Oknech dbát našich doporučení a zápach bude trvat dál, firma bude muset najít příčinu ve špatném fungování čističky někde jinde. Do té doby může poukazovat na její špatné využívání,“ dodává k seznamu Jiří Kladníček.

Podobnou situaci jako Okenští, řeší i družstevníci v Pihelu, ale naopak v Tuháni u Dubé čistička odpadních vod šlape jako hodinky. „Nemyslíme si, že jsme nezodpovědnější než lidé v Tuháni. Ale možná je příčina v tom, že u dvou takzvaných nových bytovek jsou instalovány drtiče odpadů a zbývající starší bytovky z roku 1972 je nemají,“ nabízí možné vysvětlení problémů zdejší obyvatelka.

Zatím údajně probíhá intenzívní pátrání po původci či původcích, kteří do odpadu vyhazují to, co nemají. K tomu by měly přispět i údajně nainstalované kamery do odpadního systému.

Autor: Radmila Pokorná

27.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Milada Valečková.

Otvíračka Liščí boudy Kristiánov je za dveřmi

Vandalové zdevastovali hřbitov v Arnultovicích

Nový Bor /FOTOGALERIE/ - Na pětadvacet hrobových míst převážně po německých obyvatelích poničil vandal na hřbitově v Arnultovicích.

Už za dva roky by mělo autobusové nádraží dostat novou podobu

Liberec - /GALERIE/ Tolik očekávaný výsledek architektonické soutěže na odbavovací halu a parkovací dům je na světě.

Školáci ze Stráže posunuli bodové maximum

Zákupy - Školáci z celého regionu v Zákupech soutěžili o Odznak všestrannosti olympijských vítězů.

Nový fond podpoří výjimečné akce a projekty

Česká Lípa - Zastupitelé v České Lípě založili nový fond. Měl by podpořit projekty, na které je potřeba vyčlenit dotace větší než padesát tisíc korun.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies