VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani růže v Oknech už nevoní

Okna - Obyvatelé obce zaplatili už dvě čističky odpadních vod. Výsledkem je nesnesitelný zápach a zákaz mytí nádobí saponáty.

27.4.2009 1
SDÍLEJ:

Čistička odpadních vod - Ilustrační snímek.Foto: Deník

Velmi silný zápach se line mezi bytovými domy v Oknech na Českolipsku. Příčina je v biologické čistírně odpadních vod. Firma, která ji vybudovala, odmítá pochybení a poukazuje na špatné užívání ze strany obyvatel. „Trápí nás pach nejen zvenčí, ale nejhorší na tom je, že zápach jde i ze záchodu. Přitom nemůžeme používat žádná běžná čistidla, abychom nelibou vůni alespoň utlumili,“ svěřila se s potížemi jedna z postižených obyvatelek Oken.

Nepříjemným puchem trpí lidé ze šesti bytových domů, které spravuje Okresní stavební bytové družstvo v České Lípě. Jejich obyvatelé si již před několika lety prošli podobnou situací, kdy zde byla zprovozněna čistička odpadních vod s pískovou filtrací. „Tehdy stále nevycházely ekologické vzorky, proto jsme po firmě, jež čistící systém dodala, žádali nápravu,“ sděluje Jiří Kladníček, ředitel Okresního stavebního bytového družstva v České Lípě.

Zmiňované zařízení postavila zákupská společnost Bioflot, která však zkrachovala a OSBD zůstala kromě problematické čističky i prakticky nedobytná pohledávka ve výši dvě stě šedesáti tisíc korun.

Okenští družstevníci proto dostali další bezúročnou půjčku ve výši necelého milionu korun od OSBD, za níž byla pořízena nová biologická čistička odpadních vod. V současné době tak lidé splácí již dvě půjčky na zařízení čistící vypouštěné odpadní vody z domácností.

„Mysleli jsme, že když budeme mít novou čističku, bude vše v pořádku. Není, a ještě za obě nefunkční čističky splácíme půjčku na jejich pořízení,“ podotýká obyvatelka s tím, že se splátkami jim vypomáhá místní obecní úřad.

Novou čističku odpadních vod dodala firma Voka - Inženýrské stavby ze Zahrádek u České Lípy. Deník se snažil týden spojit s jejím ředitelem Milanem Tichým, ale pro jeho nedostatek času, se vyjádření získat nepodařilo. Pouze jedna ze zaměstnankyň, když se dozvěděla důvod telefonátu, odvětila: „Neumějí to používat, hází všechno možné do odpadu.“

Tento argument potvrdil i ve svém vyjádření ředitel OSBD. „Vzhledem k tomu, že ani u této čističky nevycházejí kontrolní vzorky, kontaktovali jsme firmu Voka, aby sjednala nápravu. Firma odmítá vinu a poukazuje na její špatné užívání obyvateli,“ vysvětluje Jiří Kladníček a podotýká, že se bytové družstvo nemůže příliš bránit, když jsou v kanalizaci vyhozené dětské vlhčené ubrousky či dokonce dámské hygienické vložky.

„Ze zákona máme povinnost se situací zabývat, ale nejsme kompetentní ji sami vyřešit. Čistička je ve zkušebním provozu a zodpovídá za ni firma, která ji vybudovala. Pokud v odpadním systému její pracovníci nacházejí předměty, které tam nemají být, a to dokonce i vlasy, je podle dodavatele vina na straně obyvatel,“ upřesňuje ředitel Kladníček.

Aby se situace vyřešila, přistoupilo OSBD k vydání jakéhosi manuálu, co smí a nesmí Okenští pouštět do odpadu. Mimo jiné je v něm zakázáno užívání jakýchkoliv saponátů k mytí nádobí, vylévání oleje či používání nejlevnějšího tvrdého toaletního papíru.

Zjednodušeně řečeno okenským hospodyňkám nezbývá, než se při běžném úklidu vrátit k postupům našich prababiček, protože i takové užívání pracích prostředků, může zanášet odpad. „Pokud budou lidé v Oknech dbát našich doporučení a zápach bude trvat dál, firma bude muset najít příčinu ve špatném fungování čističky někde jinde. Do té doby může poukazovat na její špatné využívání,“ dodává k seznamu Jiří Kladníček.

Podobnou situaci jako Okenští, řeší i družstevníci v Pihelu, ale naopak v Tuháni u Dubé čistička odpadních vod šlape jako hodinky. „Nemyslíme si, že jsme nezodpovědnější než lidé v Tuháni. Ale možná je příčina v tom, že u dvou takzvaných nových bytovek jsou instalovány drtiče odpadů a zbývající starší bytovky z roku 1972 je nemají,“ nabízí možné vysvětlení problémů zdejší obyvatelka.

Zatím údajně probíhá intenzívní pátrání po původci či původcích, kteří do odpadu vyhazují to, co nemají. K tomu by měly přispět i údajně nainstalované kamery do odpadního systému.

Autor: Radmila Pokorná

27.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trosky, Hrubý Rohozec, Zákupy. Zatím tři památky vydávají vstupenky s historickým motivem. Do dvou let se s nimi setkáte všude.

Hrady lákají sěratele na unikát

Ředitel liberecké iQLandie Pavel Coufal na snímku z 18. července.
11

ROZHOVOR, FOTO: Hrozně mě zajímal vesmír, říká ředitel iQLANDIE

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Zloděj se zajímal o šperky a eura

Česká Lípa – Vloupání do dvou bytů v panelovém domě na sídlišti Špičák v České Lípě vyšetřují kriminalisté.

Co dělat, když přijde přívalový liják či náhlá povodeň?

Liberecký kraj – V posledních letech se průběh léta v Čechách mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí.

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení