VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Au revoir! Nový Bor prohlubuje kontakty s Francouzi z Aniche

Nový Bor - Vztahy mezi městy fungují už od roku 1993. Těží z toho hlavně novoborští školáci.

29.4.2013 3
SDÍLEJ:

Nový Bor.Foto: novy-bor.cz

To není jen normální spolupráce mezi dvěma městy ve dvou různých zemích. To už je přátelství, které si předávají generace. Unikátní spojení Nového Boru s francouzským městem Aniche se rozvíjí od roku 1993. A před pár dny napsalo další kapitolu.

Kromě třídy školáků, která vyrazila na pobyt u francouzských rodin, se do Aniche vydalo také vedení města Nového Boru. „Spolupráci, která nyní funguje zejména na úrovni škol a také pěveckých sborů, chceme společně s Aniche rozšířit i mezi další skupiny obyvatel nebo spolky. Například mezi seniory, podnikatele nebo třeba rybáře," říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Většímu rozmachu spolupráce podle něj brání byrokratické zádrhely. „Ukazuje se na tom, jak je české právo málo kompatibilní, ale věřím, že ještě letos se nám podaří připravit společný projekt na příští rok," vysvětluje starosta.

Jsou tam i skláři

Partnerství s Aniche je pro Nový Bor významnou mezinárodní spoluprací. Jejím hlavním „hybatelem" je už od počátku novoborská základní škola U Lesa, jejíž žáci jezdí v rámci výuky francouzštiny na pobyty do Aniche. Škola má díky tomu vynikající výsledky v republikových kolech olympiád z francouzštiny, její absolventi často nacházejí „mezinárodní" uplatnění.

„Marek Vlk, spolužák ze školy U Lesa, který chodil o dva ročníky výše, díky rodině z Aniche ve Francii později také studoval a dodnes tam jezdí," vybavuje si Veronika Veselá, která zažila začátky spolupráce před 20 lety (její příběh čtěte v infoboxu).

V Aniche je podobně jako v Boru také sklářská výroba, ačkoli zaměřená pouze na ploché sklo. Francouzské město, ležící severně od Paříže, partnerstvím žije. Každou návštěvu z Nového Boru vítá do posledního místa zaplněná aula místní radnice.

První kontakty s Aniche navázali Novoborští už v roce 1968. Jenže nástup normalizace všechno zhatil. Nový Bor pak začal v roce 1993 zpřetrhané vazby obnovovat. Teď je chce ještě víc posílit.

Veronika a Amandine. Příběh přátelství po 20 letech

Dnes jednatřicetiletá Veronika Veselá z Nového Boru se po dvaceti letech spojila přes facebook se svou francouzskou kamarádkou Amandine, se kterou si jako žákyně ZŠ U Lesa v Novém Boru dopisovala a u jejíž rodiny dvakrát bydlela při školních výměnných pobytech.

Všechno začalo korespondencí v rámci školní výuky francouzštiny a přátelství se prohloubilo během výměnných pobytů, které novoborská škola organizovala ve spolupráci se školou v Aniche. „Já jsem byla ve Francii dvakrát, bydlela jsem přímo u rodiny Amandine, a ona pak zase u nás. V té době jsme si dopisovaly, posílaly si přání k Vánocům, ale s postupujícím časem korespondence ustala," popisuje Veronika Veselá.

Nedávno se obě ženy znovu spojily. Veronika vypátrala Amandine na sociální síti. „Reagovala jásáním, že se jí ozvala její česká ségra," říká o prvním kontaktu po mnoha letech Veronika. Skutečné setkání už obě ženy plánují. „Chtěla jsem se za ní vypravit teď na jaře, ale z toho nakonec sešlo. Amandine nyní žije v horách, takže každopádně v zimě nebo v létě za ní vyrazím," věří Veronika, dnes už maminka desetiletého syna.

Ten nyní pokračuje v tradici. Chodí stejně jako kdysi maminka na základní školu U Lesa. „A chtěli bychom, aby se také začal učit francouzsky a pokračoval ve výměnných pobytech," dodává Veronika Veselá.

Autor: Michael Polák

29.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení