VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezděz: O val na Ještěd se zajímali Číňané

Bezděz /ZA TAJEMSTVÍM ČESKOLIPSKA – díl 15./ - Jsou místa, kde se příroda opravdu vyřádila a dala průchod fantazii. Skály, které vypadají jako lidské hlavy nebo pokličky, viklany a další pozoruhodné útvary překvapují svým vzezřením už několik set let.

12.9.2010
SDÍLEJ:

Putování na hrad Bezděz.Foto: Deník/Tomáš Ježek

I Českolipsko má jedinečný přírodní úkaz, kterým je Čertova zeď. Kdysi mezi Bezdězem a Slatinným vrchem stávala několik metrů vysoká stěna, která vedla kolem Mimoně až pod Ještěd. Tvořily ji vodorovně položené čedičové hranoly. Dnes je k vidění velmi málo z toho, co kdysi dělalo z pověstné Čertovy zdi takovou kuriozitu.

Jsou mezi lidmi pošetilci, jež se rozhodli unikátní útvar připsat na vrub technologiím vetřelců z vesmíru nebo spekulují o popletenosti několika kultur, které přinesly do našich končin neobyčejné stavitelské umění.

Vsadili se s čerty

Vznik zdi se pojí hned s několika pověstmi. První z nich praví, že za vznik může sázka mezi princem a čertem. Oba se vzájemně tak dlouho holedbali vlastními přednostmi, až se nakonec vsadili o čest. Princ poběží z Bezdězu směrem k Ještědu a čert bude zároveň budovat zeď. Vyhraje ten, kdo bude na Ještědu před kohoutím zakokrháním.

Podle další žili v kraji čerti a škodili okolním sedlákům. Jeden z nich našel v sobě tolik odvahy, že s čerty uzavřel sázku. Dohodl se, že když vyhraje, tak čerti odtáhnou pryč, ale když prohraje, vezmou si jeho duši. Čert měl do rána posbírat z polí sedláků všechno kamení a postavit z něj mezi Bezdězem a Ještědem zeď.

Před kuropěním, když už to vypadalo, že sedlák prohraje, zoufalý sám zakokrhal a vzbudil tím ostatní kohouty. Rozzlobený čert odhodil zbylé kamení, ze kterého se stala hora, na níž dnes stojí hrad Bezděz. Čerty už v místech nikdo od té doby neviděl.

Region je po staletí místem, kde se střetává německé i české obyvatelstvo, a tak německá verze pověsti mluví o tom, že zeď sice postavil čert, ale proto, aby oddělil bezbožné Čechy od bohabojných Němců.

Za vším je sopka

Vznik Čertovy zdi je však daleko prozaičtější. Může za to sopka. V době třetihor na místech kde stávala stěna, pukly zdejší pískovce a do vzniklé průrvy nateklo magma. Během dalších geologických období pískovec erodoval a postupně odpadl. Čedič ale odolal a došlo k jakémusi vypreparování této unikátní zdi.

Od doby vlády císaře Josefa II. se čedič z této lokality používal na stavbu silnic po celých Čechách. Rok 1920 udělal tomuto rozebírání zdi přítrž. Bohužel jenom na papíře a těžba pokračovala ještě tři roky. Poslední zachovalý zbytek národní přírodní památky Čertova zeď je nedaleko Osečné. V současnosti je chráněna v délce asi jednoho kilometru a celková plocha chráněného území je přibližně dvacet hektarů. Na vrcholu hřebene této zdi je masivní blok nazývaný Čertův stolec a přibližně o 350 metrů dál je balvan Čertova hlava.

O unikátní přírodní útvar se ve třicátých letech minulého století údajně zajímali geologičtí odborníci z Japonska a Číny. Co bylo předmětem jejich zájmu, dnes už nikdo neví. S trochou nadsázky se dá tedy hovořit o Velké severočeské zdi. Vidět z vesmíru není, koneckonců stejně jako ta slavná čínská.

Příště: Doksy – na zámku straší matka utonulého dítěte

Autor: Tomáš Mařas

12.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení