O budoucnosti Léčebny dlouhodobě nemocných v Novém Boru zatím není rozhodnuto. Občané celého Novoborska podepisují petici za zachování zdravotnického zařízení ve městě. Vedení radnice také hledá cesty, jak a k čemu by v případě, že kvůli úsporným opatřením ve zdravotnictví bude léčebna přesunutá do České Lípy, využili objekty léčebny.

Jednání o existenci LDN proběhlo 17. února přímo v léčebně, a to za účasti krajského radního a předsedy dozorčí rady NsP Zdeňka Bursy a generálního ředitele NsP Petra Chmátala. Mezi přítomnými byli kromě starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka a místostarostky Stanislavy Silné také iniciátoři petice i personál léčebny.

Petr Chmátal připomněl, že o zrušení LDN v Novém Boru není doposud rozhodnuto. Nicméně podle něj o staré a nemohoucí pacienty bude nejlépe postaráno v České Lípě.

Vedení nemocnice považuje medializované obavy komunálních politiků z Novoborska za zcela zbytečné. Přestěhováním léčebny do nemocnice v České Lípě se pro pacienty novoborské LDN výrazně zlepší dosah všech důležitých oborů a specializovaných pracovišť, například laboratoří a škály radiodiagnostických vyšetření. K dispozici je oční, kožní, plicní, ORL či zubní ambulance.

Je více variant

Vedení města i starostové Svazku obcí Novoborsko mají zájem na tom, aby byla LDN zachovaná, nebo využitá pro poskytování některých sociálních služeb. Proto ještě před středečním jednáním předložila Stanislava Silná předsedovi dozorčí rady NsP další varianty využití objektu.

„Radní Zdeněk Bursa kvitoval s povděkem, že máme zájem na smysluplném využití objektu. Vyzval nás, abychom učinili další kroky a vypracovali takový projekt, který bude v souladu se střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb Libereckého kraje,“ uvedla Stanislava Silná.

„Proto usilujeme o to, aby do Nového Boru v dohledné době přijel také další krajský radní Pavel Petráček, který je pověřený vedením resortu sociálních věcí a menšin,“ doplnil starosta Jaromír Dvořák.

O budoucích krocích se radili také členové pracovní skupiny, která má jednak na starosti petici za zachování LDN a kromě toho se podílí i na zpracování projektu alternativního využití objektu LDN v Novém Boru.

„Provoz tohoto zařízení musí být takový, abychom dosáhli i na finanční podporu z ministerstva práce a sociálních věcí. Poskytování sociálních služeb pro potřebné občany by mohly podpořit také církve,“ nevyloučila farářka Církve čsl. husitské Eliška Raymanová. Ředitel příspěvkové organizace Sociální služby města Nový Bor Daniel Nerad připustil, že by vytvořené zařízení mohlo být součástí právě Sociálních služeb města Nový Bor.

„Naší snahou je, aby objekt, v němž LDN sídlí, sloužil potřebám občanů z celého mikroregionu, buď jako léčebna dlouhodobě nemocných, nebo jako zařízení poskytující sociální služby, samozřejmě v souladu s Komunitním plánem sociálních služeb Novoborska,“ zopakoval starosta.

„Jestliže bude kraj nakloněný alternativnímu řešení v podobě poskytování sociálních služeb, musíme mít projekt připravený do detailů – počínaje způsobem financování až po registraci takové sociální služby, která bude pro město ekonomicky přijatelná. Každá zkušenost z této oblasti je pro nás cenná, stejně jako kontakty na různé instituce,“ zdůvodnil Jaromír Dvořák, proč na jednání pracovní skupiny přizval jako poradce také Pavla Kose, ředitele Domova Sluneční Dům v Jestřebí.

„Vystoupíme také na krajském zastupitelstvu 1. března, kde zřizovateli předestřeme naše možnosti využití objektu, pokud se léčebna skutečně přesune,“ informovala Stanislava Silná.