VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bořek Šípek byl světoobčan, který miloval Novoborsko

Nový Bor - Uznávaný architekt a designér, který v sobotu podlehl zákeřné nemoci, byl neodmyslitelně spjat s Českolipskem i celým krajem.

15.2.2016 1
SDÍLEJ:

V březnu roku 2012 si Šípek v Novém Boru otevřel první vlastní sklářské studio Anežka.Foto: Deník/Vít Černý

U sklářského studia Anežka na okraji Nového Boru hoří od sobotního dopoledne svíčky. Další lidé zapálili u lavičky Václava Havla na novoborském náměstí, aby vzdali hold Bořku Šípkovi. Světově uznávaný výtvarník, architekt a designér, zemřel po boji se zákeřnou nemocí v sobotu 13. února ve věku šestašedesáti let.

S Novoborskem byl spjat od svého mládí. První sklářská huť, kterou kdy navštívil, byl Crystalex. Obdivoval práci místních sklářů, s řadou z nich spolupracoval. S Petrem Novotným a Liborem Fafalou založil na začátku 90. let sklářskou firmu Ajeto v Lindavě. V roce 2012 otevřel v Boru vlastní sklářské studio. „Je to splněný sen na stará kolena," říkal o svém studiu Anežka sám Šípek.

„Ačkoliv mistr Bořek Šípek svojí uměleckou invencí a svojí vzdělaností byl pojmem vpravdě celosvětovým a opakovaně mi zdůrazňoval svoje světoobčanství, bylo vždy patrné, že miloval Nový Bor a Novoborsko," říká Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru.

Šípek se vždy zajímal o rekonstrukci novoborského náměstí, kterou zdobí jeho Lavička Václava Havla a typický skleněný strom. „V jeho zdejším ateliéru jsem měl možnost s ním hovořit o tom, jak velmi ho zasáhla smrt Václava Havla, jak ho naplňuje práce s mladými sklářskými výtvarníky, ale třeba i o tom, jak rád vaří. Odešel člověk, který nás nechával hřát se na jeho křídlech slávy, odešel člověk, kterého jsme obdivovali a měli rádi," podotýká starosta.

Bořek Šípek před patnácti lety.

SYMPOZIA. Bořek Šípek se pravidelně účastnil Mezinárodních sklářských sympozií v Novém Boru. V roce 1997 byl uměleckým garantem sympozia a pro akci vytvořil originální plakát. Snímek je z roku 2010.

Smutná zpráva o Šípkově smrti zasáhla o víkendu všechny jeho spolupracovníky. „S velkou bolestí jsem v loňském roce přijal zprávu o zdravotních potížích Bořka, nicméně jsem stále věřil, že boj se zákeřnou nemocí vyhraje. S o to větší bolestí a zdrcením mne v sobotu zasáhla zpráva o jeho odchodu a stále jí nemohu uvěřit," řekl Deníku David Sobotka, umělecký a PR manager Ajeta, který s Šípkem spolupracoval šestadvacet let.

„Bořka jsem díky svému tatínkovi skláři poprvé poznal v roce 1990 a potkával ho pak častěji a intenzivněji v letech svých sklářských studií. O tři roky později jsem se pak stal jeho osobním asistentem a manažerem a po jeho boku či v blízkosti stál až do sobotního smutného dne i přesto, že v roce 2008 jeho spolupráce se sklárnou Ajeto oficiálně skončila," vzpomíná Sobotka.

Barack Obama dostal od exprezidenta Václava Havla vázu, kterou vytvořil Bořek Šípek v huti Střední průmyslové školy sklářské v Novém Boru.

UNIKÁT. Půlmetrovou vázu z dílny architekta Bořka Šípka, která vznikla na huti novoborské sklářské školy, si z Prahy odvezl v dubnu roku 2009 americký prezident Barack Obama.

„Vedle toho, že jsem se od něj naučil podstatnou část toho, čeho jsem v oboru umělecké produkce a skla dosáhl a byl svědkem zrodu velkých a pro historii architektury, designu a skla zásadních děl, jsem poznal celou řadu vzácných a nenahraditelných osobností. Na prvním místě musím vyzdvihnout svého jediného prezidenta Václava Havla, se kterým jsem se díky Bořkovi poznal a měl tu čest pro něj pracovat. Stejně tak jako Václav Havel bude Bořek Šípek velice chybět nejen mně, ale i mé rodině, jejíž se stal součástí," dodává Sobotka.

Neřízená střela. Člověk, který žil naplno. Tak o Šípkovi hovoří jeho dlouholetý spolupracovník a kamarád, sklářský mistr Jiří Pačinek. O Šípkově smrti se dozvěděl v německém Frankfurtu během výstavy Ambiente. „Hodně to na mě dolehlo. Především proto, že právě ve Frankfurtu jsem se v roce 1996 s Bořkem poprvé setkal," prozradil Pačinek. S Bořkem Šípkem se naposledy viděl před dvěma měsíci. „Už na tom nebyl dobře, ale stále bojoval. Říkal mi, že i když toho v životě hodně zažil a udělal, chtěl by pokračovat," dodává. S kolegy skláři chystá Pačinek akci na rozloučenou: „Bude to rozlučka ve stylu, jakým Bořek žil. A on žil naplno. Kdo s ním zažil nějakou akci, dlouho na ni vzpomínal."

BŘEZEN. Bořek Šípek otevřel v Novém Boru svou vlastní sklárnu.

SPLNĚNÝ SEN. V březnu roku 2012 si Šípek v Novém Boru otevřel první vlastní sklářské studio Anežka. „Vždycky jsem si přál mít dceru, kterou bych pojmenoval Anežka. Dcera se mi ale nenarodila, tak jsem tak pojmenoval své studio," řekl v rozhovoru pro Deník.

Byl neobyčejně kreativní

Světoznámý umělec zanechal nesmazatelnou stopu i na dalších místech Libereckého kraje. Jako pedagog vedl fakultu architektury na liberecké univerzitě, jako architekt je autorem několika libereckých objektů a konečně jako designér se tady prezentoval na několika výstavách.

„Jeho odchod beru opravdu velmi těžce. Byl to neobyčejně kreativní, pracovitý a v osobním kontaktu příjemný člověk," poznamenal jeden z jeho posledních spolupracovníků, architekt Ondřej Kukral, který s Bořkem Šípkem navrhoval multifunkční budovu v Hrazené ulici v centru Liberce.

„V plánu byly i další objekty. Na těch už bohužel spolupracovat nebudeme," poznamenal architekt, který se s Bořkem Šípkem sešel naposledy na podzim. „To už se jezdil léčit do Španělska. Pořád ale zůstával optimistický a neustále pracoval. Jen si stěžoval, že se mu po chemoterapii zhoršila chuť k jídlu," připomněl architekt Šípkovu oblibu v asijském jídle. „Měl thajskou restauraci i sám výborně vařil," vzpomíná Kukral.

Po Šípkovi zůstane v Liberci i další projekt, který je momentálně ve finální fázi. Jeho designérský um budou moci obdivovat návštěvníci libereckého hotelu Imperial, kde projektoval jeden z pokojů. „Navrhl a nechal v jedné ze svých skláren vyrobit světla. Jeho dílem je také sedačka a křeslo," upřesnil majitel hotelu Lukáš Pytloun s tím, že pokoj bude otevřen koncem února. Také hoteliér vzpomíná na slavného umělce jako na neobyčejně vstřícného člověka. „Už na první schůzce jsme si řekli, že do toho půjdeme. On mi hrozně fandil," vysvětlil Lukáš Pytloun.

Byl dobrý učitel

Největším přínosem pro Liberec však zřejmě zůstane Šípkova pedagogická práce. Pod jeho vedením opustily Technickou univerzitu (TUL) řady úspěšných architektů či designérů.

„Profesor Šípek velmi rád učil a měl se studenty skutečně vynikající vztah. Studenti na něj nedali dopustit. I přes svoji věhlasnost to byl člověk skromný, tichý, spíše uzavřený, ale ke studentům si vždy našel dobrý vztah. Těžko za něj budeme hledat náhradu," vyjádřil se děkan Fakulty architektury Zdeněk Fránek, který profesora Šípka vystřídal v roce 2012. Šípek v této funkci působil od roku 2005. „Díky němu byl na fakultě akreditován obor design prostředí v rámci studijního programu Design," upozornila mluvčí TUL Jaroslava Kočárková.

Šípkovi se podařilo zvednout prestiž katedry i mimo Českou republiku, a jak připomněla Kočárková, byl to on, kdo na zdejší univerzitu přivedl na debatu se studenty Václava Havla i další slavné osobnosti. Jak se téměř všichni shodují, i přes velké světové úspěchy a ohlas, zůstal profesor Šípek skromným a ke svému oboru pokorným člověkem.

Autorem lavičky je Bořek Šípek (na snímku se starostou Boru Jaromírem Dvořákem).

LAVIČKY. Po úmrtí Václava Havla navrhl Šípek podobu „Laviček Václava Havla" jako symbol dialogu. Lavičky vyrostly na řadě míst po celém světě. V Novém Boru je od listopadu 2014. Slavnostního odhalení se Šípek sám zúčastnil (na snímku s novoborským starostou Jaromírem Dvořákem).

Autor: Petra Hámová, Gabriela Volná Garbová

15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Janě Čvančarové a Jiřímu Sledzovi z Dobranova se v pátek 11. srpna v 8:42 hodin narodila dcera Ema Sledzová. Měřila 46 cm a vážila 2,64 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Sklářka Zdeňka Štrohalmová na snímku z 6. srpna.
7

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Českolipsko - Bez bodového zisku skončily sobotní zápasy dvou fotbalových zástupců českolipského okresu v divizní skupině B. 

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení