VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budou lobbovat u hejtmana za sklářskou školu v Šenově

Kamenický Šenov – Zvěst o možném sloučení šenovské a borské sklářské školy se dostala i na program jednání zastupitelů v Kamenickém Šenově.

30.11.2009 7
SDÍLEJ:

Šenovská sklářská škola má v zahraničí dobré jméno. Foto: Deník/Jan Škvára

Ti jednoznačně „své“ střední uměleckoprůmyslové škole sklářské vyjádřili podporu a připravují otevřený dopis pro hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera.

„Náměstek hejtmana pro resort školství Radek Cikl nás oslovil, abychom zvážili možnost převodu školy do své správy. Jenže vzhledem k našim finančním možnostem si nemůžeme dovolit školu podporovat v provozu,“ informoval zastupitele na jejich jednání starosta Kamenického Šenova Jaroslav Andrysík.

V souvislosti s tím předeslal, že ředitel SUPŠS František Janák činí všechny kroky, aby v Kamenickém Šenově mohl studovat od nového roku vyšší počet zahraničních studentů. Začíná se rovněž rozjíždět úzká spolupráce s libereckou vysokou školou.

V Ústí si nás budou vážit

Veškeré aktivity by ale, podle Jaroslava Andrysíka, v případě integrace přišly vniveč. „V každém případě je Liberecký kraj zřizovatelem školy, a proto by ji měl podporovat,“ prohlásil šenovský starosta.

„V Libereckém kraji jsou celkem čtyři sklářské školy a oproti tomu v Ústeckém kraji není ani jedna. Protože to tam máme blízko, navrhuji, abychom se trhli od Liberce a přešli pod Ústí, kde si naší školy budou vážit,“ naprosto vážně navrhl Ladislav Flégl.

Exstarosta Ota Raiter, který je zároveň i krajským zastupitelem, vysvětlil, že možné slučování sklářských škol je pro kraj aktuální vzhledem k nízkému počtu žáků přihlášených ke studiu.

„Letos v Novém Boru na střední školu nepřijali ani jednoho žáka a u nás v Šenově jich nastoupilo dvanáct,“ upřesnil Ota Raiter, který se po svém odvolání vrátil k původnímu zaměstnavateli Vyšší odborné škole sklářské a Střední škole v Novém Boru.

Osud sklářské průmyslovky není lhostejný ani samotným obyvatelům Kamenického Šenova. „Tady mluvíme o historické hodnotě a značce, s níž je město neoddělitelně spojeno. Proto chci veřejně požádat Otu Raitera, aby jako krajský zastupitel za naši školu apeloval na kraji,“ řekl Václav Frömmel.

Mají zahraniční morální podporu

Jak se vzácně shodl Ota Raiter s Jaroslavem Andrysíkem, je podpora šenovské průmyslovce to nejmenší, co mohou dělat. „Připravujeme otevřený dopis pro libereckého hejtmana Stanislava Eichlera, jehož prostřednictvím budeme požadovat, aby škola zůstala zachována. Při jednáních je nás připraveno morálně podpořit naše partnerské město Rheinbach či náměstkyně ministerstva školství Eva Bartoňová. Do věci se vložil rovněž poslanec Cyril Zapletal,“ dodal Jaroslav Andrysík.

Současná negativní kampaň o možném sloučení borské a šenovské sklářské školy je v době, kdy si zájemci o studium podávají přihlášky, velmi nepříjemná. Ředitel SUPŠS v Kamenickém Šenově František Janák dokonce zvažuje, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele pro šíření poplašné zprávy.

O integraci obou škol uvažuje krajský úřad již několik let. Argumentuje nižším počtem studentů a vysokými náklady na provoz. Jak ale Radek Cikl, náměstek hejtmana pro odbor školství, již zdůraznil, žádné konečné rozhodnutí nepadlo.

Autor: Radmila Pokorná

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení