V současnosti Česká Lípa připravuje elektronickou aukci na nákup silové elektřiny jak pro objekty města, tak i pro jeho příspěvkové organizace. Sjednocení nabídky pomůže vysoutěžit nižší ceny a ulevit napjatému rozpočtu. Dodavatele vybere pražská společnost eCentre, která získá provizi ve výši 30 procent z uspořené částky.

Kromě toho má radnice už zkušenost s výhodami centrálního nákupu. Před časem uzavřela dohodu o pojištění úřadů a příspěvkových organizací. Zakázku získala Kooperativa, která nabídla 4,8 milionu korun pro období od počátku letošního roku do 31. března 2015. Nejvyšší nabídka přitom byla o tři miliony vyšší.

Dalším krokem je tak vstup na virtuální elektronické tržiště. „K hlavním výhodám pro nakupující prostřednictvím e-tržiště patří kromě transparentního, kontrolovatelného a jednoduše fungujícího způsobu nákupu, také soustředění nabídky několika konkurenčních dodavatelů na jednom místě, možnost dosažení výrazného snížení ceny a rychlý přístup ke komplexním informacím o zboží a dodavatelích,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Služby zdarma

„Provozovatelů e-tržišť je celá řada. Chceme však využít těch, kteří služby tržiště poskytují veřejné správě zdarma, jako například Gem – Government electronic Marketplace, které bylo vyvinuto na zakázku pro potřeby státní správy a dnes eviduje přes pět a půl tisíce zaregistrovaných dodavatelů,“ zdůraznila Jolana Nebřenská, vedoucí odboru rozvoje, majetku a investic.

Se záměrem využít v co nejširší míře elektronickou formu zadávání veřejných zakázek souvisí i další záměr města. „Tím je využití RSS kanálů umožňující registraci zájemců o účast ve veřejných zakázkách města dle zadaných kritérií, podle nichž jim bude při zadání veřejné zakázky zaslána informace o možnosti se do vypsaného řízení přihlásit,“ doplnila Kateřina Kotková.

Ušetřit díky e – aukci chtějí rovněž v Novém Boru, kde tímto způsobem plánují získat co nejlevnějšího dodavatele zemního plynu a elektřiny. Sdružený nákup se bude týkat nejen budov městského úřadu, ale také objektů, v nichž sídlí příspěvkové organizace města, organizační složky města a obchodní společnosti s majetkovým podílem města.

Novoborským se oproti obvyklé praxi, kdy si zprostředkovatelé e – aukce účtují provizi ve výši 33 procent, podařilo ve výběrovém řízení zajistit firmu, která požaduje odměnu jen za organizaci vlastní elektronické aukce, což představuje maximálně 10 % z předpokládané úspory.

„Elektronická aukce na dodávky energií by měla proběhnout na přelomu prvního a druhého pololetí letošního roku. Jestliže bude úspěšná, bude město pravděpodobně postupovat formou elektronických aukcí na veřejné zakázky také v případě jiných komodit,“ řekl před časem vedoucí odboru města a zároveň garant veřejných zakázek Miroslav Jeništa.