VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipané dluží městu sedmdesát milionů korun

Českolipsko - O dalších 75 milionů se Česká Lípa soudí s bývalým dopravcem městské hromadné dopravy.

21.4.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

145 milionů korun. Tolik dluží obyvatelé a firmy městu Česká Lípa. Více než polovinu částky tvoří pohledávky společnosti, která ve městě provozovala hromadnou dopravu. Radnice dluhy vymáhá několika způsoby s různou mírou úspěšnosti.„Výše pohledávek města Česká Lípa z pokut činí zhruba 27 milionů, pohledávky na místních poplatcích jsou evidovány ve výši zhruba 10 milionů a zhruba 19 milionů činí příslušenství," řekla Deníku mluvčí radnice Kristýna Brožová.

Pohledávky na nájemném z bytů, pozemků, nebytových prostor a další civilní pohledávky pak dosahují asi 14 milionů. „Samostatnou kapitolu tvoří pohledávky za společností VETT a. s. ve výši 75 milionů korun, které jsou v současné době předmětem soudního řízení," dodala Brožová.

Radnice podle mluvčí vymáhá dlužné částky různými způsoby. Například pohledávky z pokut a místních poplatků většinou vymáhá sama postižením příjmů nebo účtů dlužníků.

„V minulosti město provádělo vlastní exekuce na movité věci, ale kvůli nízké návratnosti vynaložených nákladů od nich ustoupilo. V některých případech předáváme pohledávky z pokut a místních poplatků k vymáhání soudnímu exekutorovi," vysvětlila Brožová.

Úspěšnost vymáhání je podle ní různá; vyšší je u pokut za dopravní přestupky, nižší u blokových a dalších menších pokut nebo nedoplatků na místních poplatcích.

Děti dlužníci

„Hlavním limitujícím faktorem už nejsou administrativní překážky typu doručování nebo možnosti zjišťovat majetek či pobyt dlužníka, jak tomu bývalo v dřívějších letech, ale majetkové poměry dlužníků," uvedla mluvčí s tím, že například příjmy dlužníků nedosahují exekvovatelné výše.

Značnou část dlužníků totiž představují sociálně slabí občané, kteří pobírají pouze dávky, jež podle zákona nelze postihnout. „Velký počet dlužníků je zatížen vícero exekucemi. Kromě toho nezanedbatelnou část dlužníků na místních poplatcích tvoří děti, které nemají vlastní majetek," dodává mluvčí.

V Novém Boru dluží lidé na místních poplatcích a pokutách bezmála 13,5 milionu korun. „To je téměř osm procent ročního rozpočtu města," řekla Deníku Jana Maněnová z novoborské radnice.

V roce 2013 podle ní byly k vymáhání předány pohledávky ve výši 3 574 282 korun. „Celkem bylo vymoženo 2 114 497 korun, a to i exekučně. V částce ale je i část pohledávek z minulých let, což nelze teď rozlišit," podotkla Maněnová.

Na nájemném dluží obyvatelé Nového Boru přes dva miliony korun. „Jedná se asi o 120 neplatičů. Škála dlužných částek se pohybuje od tisíců až po statisíce," sdělila Maněnová s tím, že radnice je ve vymáhání dlužných částek relativně úspěšná. „Když je to možné, tak se přistoupí ke splátkovému kalendáři, v řadě případů však musí být podána žaloba a vše se poté řeší soudní cestou," doplnila.

Autor: Zdeněk Kraus

21.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení