VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipské školky hlásí plno

Českolipsko - Pokud rodiče chtějí umístit své dítě do předškolního zařízení během roku, musí vyzkoušet štěstí v několika mateřinkách a doufat, zda se v nich neuvolnilo místo.

6.3.2009
SDÍLEJ:

Zdena Svobodová, Sabina Hercíková a Kristýna Petříčková z mateřské školky v Brněnské ulici v České Lípě. Foto: Deník/Vít Černý

Zhruba 1 150 dětí navštěvuje devět mateřských školek, které zřizuje město Česká Lípa. „Podle posledních informací je kapacita mateřských škol v České Lípě naplněna přibližně na 80 %,“ říká Hana Moudrá, starostka České Lípy s tím, že stávající stav je dostatečný. „Prostory v našich školkách umožňují v případě nutnosti i zvýšení počtu míst,“ pokračuje Hana Moudrá.

Na území města působí také již několik let dvě soukromé mateřské školy. I v České Lípě jsou předškolní zařízení, o které je větší zájem. Jedná se zejména o mateřinky umístěné v centru města. „V rámci České Lípy však není velká dojezdová vzdálenost, tudíž rodiče mají možnost volby jiné mateřské školy,“ dodává starostka.

„Přijetí dítěte během školního roku záleží na momentální situaci,“ říká Miloslava Šimková, ředitelka MŠ Špičák v České Lípě, a dodává, že se jim takové žádosti daří průběžně uspokojovat.

Mateřinka na Špičáku je největší v regionu a na stejnojmenném sídlišti má čtyři pobočky, které navštěvuje na tři sta dětí. „Do nového školního roku budeme nabízet sto volných míst. Přednostně přijímáme děti v posledním roce před zahájením povinné školní výuky a děti s odkladem školní docházky, kdy tuto přednost musí rodiče uplatnit při zápisu,“ podotýká ředitelka Šimková.

Podobná situace panuje i v MŠ Jižní, kde je stavební kapacita 62 míst. „Máme plně obsazené dvě třídy po dvaceti osmi dětech a více se nám jich sem už nevejde,“ potvrzuje Dagmar Fojtíková, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Jižní v České Lípě.

I zde rodiče mohou mluvit o štěstí, pokud jejich dítě přijmou v průběhu roku. Opět záleží na aktuální situaci, zda se uvolní místo například z důvodu stěhování či neplnění smluvních podmínek ze strany rodičů přijatých dětí. „V dubnu proběhne zápis, kdy můžeme nabídnout čtrnáct volných míst od září 2009,“ dodává Dagmar Fojtíková.

Ve středu města sídlí soukromá mateřská škola Klíč, kam chodí dvacet dětí. „Máme podanou žádost na navýšení počtu míst na dvojnásobek. Čekáme už jen na konečné rozhodnutí ministerstva školství,“ sděluje Magda Fričová, provozní pracovnice MŠ Klíč.

Pokud žádost projde, od nového školního roku by zde mohli přijmout čtyřicet dětí. „Zájem o naši školku je velký. Rodiče podávají žádosti o přijetí s několikaletým předstihem,“ říká Magda Fričová. I tady platí, že mohou uspokojit zájemce o umístění během roku pouze v případě, pokud školku jiné dítě opouští.

V Novém Boru jsou celkem tři mateřské školy, z toho dvě soukromé. Město je zřizovatelem MŠ Klíček, která má čtyři odloučená pracoviště. Ke konci února navštěvovalo novoborskou mateřinku 287 dětí. „Stavební kapacita je 297 dětí, ale naplněnost tříd v mateřské škole při dodržování vyhlášky ministerstva školství je na 100 %,“ upřesňuje A. Forgáčová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu na Městském úřadu Nový Bor.

Také v Novém Boru je malá šance umístit dítě do školky během roku. To je možné pouze v případě, že se některé dítě odhlásí. „Počítáme s otevřením nového oddělení v Kalinově ulici, kam by mohlo chodit dvacet pět dětí. To by mohlo být otevřeno od 1. 9. 2009 jako další odloučené pracoviště MŠ Klíček,“ dává naději novoborským rodičům vedoucí Forgáčová.

Autor: Radmila Pokorná

6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté a celníci při pátečních kontrolách u Máchova jezera.
10

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Holany se v úvodním kole I. B třídy představí na hřišti ve Vesci.

Holany se pyšní silným kádrem

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Hygiena na táborech je v pořádku. Přibylo klíšťat

Liberecký kraj - Hygienické kontroly na letních táborech v Libereckém kraji pokračují. K 16. srpnu mají hygienici nahlášeno celkem 171 táborů s 245 běhy. Celkem jich zkontrolovali 77.

Kam o víkendu za fotbalem

Českolipsko - Startují krajské a okresní fotbalové soutěže. I. B třída nabídne derby rezervy Doks s nováčkem ze Žandova.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení