Voda v pondělí pomalu, ale jistě začala klesat. Přesto v západní části okresu byla Ploučnice na třetím stupni povodňové aktivity. V severní a východní části Českolipska sčítají škody, v České Lípě, Stružnici, Jezvé, Horní Polici a Žandově čekají, až opadne voda.

Města a obce, kde už v neděli přes den začala voda klesat, sčítají škody. Nejvíc jich vzniklo na komunikacích a mostech či lávkách. „V Mimoni už máme detailní přehled,“ řekl Deníku místostarosta Stanislav Baloun. Na chodnících tu vznikla škoda za sedmdesát až devadesát tisíc korun, statici posoudí stav mostů a lávek. „Rozvodněná řeka také přerušila vodovodní řad, tuto závadu ale už technici napravili, celé město je zásobené pitnou vodou,“ pokračuje místostarosta.

S úklidem tu pomáhají pracovníci na veřejně prospěšné práce, kteří pracují hlavně pro staré a osamělé lidi. V České Lípě a dalších městech na dolním toku Ploučnice zatím škody neodhadují, vše se ukáže po opadnutí vody.

Policisté uhlídali

Kvůli nebezpečí rabování opuštěných objektů policisté i městští strážníci posílili v sobotu a v neděli hlídky. „K žádnému případu rabování nedošlo. V ulicích bylo po celý víkend minimálně čtyřicet policistů, přijeli i z krajského dopravního družstva a potápěči z Brna,“ upřesnil policejní mluvčí Milan Bradáč.

Městská policie měla posílené hlídky po obě víkendové noci. „Ve dne sloužilo osm strážníků, v noci pak patnáct. Vše proběhlo v poklidu,“ řekl ředitel MP Česká Lípa Lubomír Mery. Jak podotkl Milan Bradáč, přítomnost lidí v uniformách případné pachatele odrazovala od toho, aby navštěvovali opuštěné objekty.

Velkým nebezpečím byla možná havárie na čističce odpadních vod pod Holým vrchem. Jak ujistila mluvčí společnosti SČVaK Iveta Kardanová, k vyplavení nečistot z nádrží nedošlo, čistička nápor povodně vydržela. „Pokud by se to stalo, museli bychom okamžitě informovat odborníky i veřejnost,“ dodala.

Na Českolipsku kromě Mimoně nezaznamenali žádnou havárii vodovodního řadu. Tady ale bohužel ještě není vyhráno. Po opadnutí vody mohou některé komunikace sedat a vodovodní potrubí poškodit.

Peklo je uzavřené

Kvůli záplavám je od pondělí uzavřená Přírodní rezervace Peklo. „Kaňonovité údolí Robečského potoka mezi Zahrádkami a Českou Lípou zaplavila voda,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková. Kvůli zničeným přístupovým cestám je pro turisty uzavřený také frýdlantský zámek. Samotného zámku se ale podle národního památkového ústavu voda nedotkla. Ostatní hrady a zámky v kraji jsou otevřené.

Do Libereckého kraje ale míří v posledních dnech turisté spíše než za památkami za povodněmi. „Místo aby nám pomohli, fotí si nás a filmují jako nějakou atrakci,“ stěžují si často obyvatelé povodní postižených oblastí. Podle krajského policejního ředitele Milana Franka se policisté snaží tyto lidi z oblasti dostat. Často blokují komunikace a brání v průjezdu a práci těžké techniky.

„Nejhorší to bylo v neděli, dnes už začal pracovní týden a povodňových turistů ubylo,“ řekl Franko. Výrazně omezen je i provoz z Polska, kde silnice také zničily záplavy a Poláci dokonce humanitární pomoc vozí přes české území. „Přesto policisté na silnicích dohlížejí a kontrolují i auta a nahlížejí do kufrů,“ řekl Franko. Policisté se podle něj zaměřují především na vozy s mimolibereckými značkami.

Lidé jsou solidární

Na Českolipsko také proudí vlna pomoci jak materiální, tak i finanční či nabídky dobrovolníků, kteří pomohou s úklidem. „V pondělí ráno jsme přijali nabídku více než 1600 balíků pitné vody, kterou prostřednictvím starostů distribuujeme do obcí, které mají potíže se zásobováním pitnou vodou,“ zdůraznila starostka České Lípy Hana Moudrá. V úterý dostanou obce další humanitární pomoc v podobě pracovních pomůcek a nářadí, čisticích prostředků atp.

Obrovskou ránu dostaly Pertoltice. Ještě v pondělí odpoledne byly domy pod vodou, pomáhají tu odsouzení i dobrovolníci. Situace je v obci velice vážná. Chybějí vysoušeče a také palivové dřevo.