VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipský Den zdraví nabídl plno novinek

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Zájem o zdravý životní styl projevila více jak tisícovka návštěvníků. Lidé si například nechali otestovat množství cholesterolu v krvi

11.5.2011 1
SDÍLEJ:

Měření tuku a svalové hmoty, cholesterolu, tlaku krve a látek, které ukazují na onemocnění celiakií. To nabízeli jako praktickou část organizátoři Dne zdraví. Kromě toho si mohli návštěvníci nechat prohlédnout své pihy a mateřská znaménka.Foto: Deník/Petr Šimr

Letos podruhé se v českolipském kulturním domě Crystal uskutečnila akce s názvem Den zdraví ve Zdravém městě. Česká Lípa je už od roku 2007 zapojena do Národní sítě zdravých měst České republiky v rámci projektu Světové zdravotnické organizace Zdravé město.

V průběhu odpoledne se představilo bezmála třicet vystavovatelů s nejrůznějšími produkty i službami. Pestrobarevná směs firem a organizací měla společného jmenovatele, a tím byl zdravý životní styl a zdraví vůbec.

„Oproti loňskému roku jsme změnili dobu otevření pro veřejnost,“ prozradila koordinátorka projektů a kampaní města Česká Lípa Anna Deumičová. „Minulý rok akci navštívili především senioři, protože bylo otevřeno od deseti do dvou odpoledne. Letos jsme udělali změnu a zpřístupnili akci od dvou do sedmi večer. Díky tomu se mohli přijít podívat i lidé, kteří byli dopoledne v práci.“

Kvalita z České Lípy

Mezi vystavujícími organizacemi byl například Svaz diabetiků ČR z České Lípy, který zdarma nabízel měření hladiny cukru, cholesterolu a krevního tlaku a také organizace Celia Liberec, která návštěvníkům dělala testy krve Biocard. Tento test detekuje protilátky přítomné při onemocnění celiakií. Fronta čítající několik desítek zájemců o testy se vinula pěkných pár metrů a zdálo se, že jí nebude nikdy konec.

Nechyběly nabídky nádobí, na kterém lze vařit bez tuku a vody, přírodní léčebné produkty z Peru, sterilní obvazy s uhlíkem, které skoro okamžitě zastaví krvácení nebo nabídka literatury se zdravotní problematikou.

„Mezi vystavovateli nechybí ani Jizerské pekárny, které mají jedny z nejkvalitnějších výrobků pro bezlepkovou dietu,“ upozornila Anna Deumičová. Pravdou je, že v sále kulturního domu byste marně hledali jednu jedinou nezdravou potravinu. Nejrůznější výrobky bylo možné zakoupit, ale také bylo možné získat důležité informace například o tom, jak si ženy mohou udělat samovyšetření kvůli možné rakoviny prsu.

Měli co nabídnout

„Tato akce by měla propagovat zdravý životní styl, i když projekt Zdravé město má daleko širší rozměr něž zdravý životní styl. Je to i o zdravých vztazích mezi lidmi, ale to se snažíme řešit na jiné úrovni,“ poznamenal k akci s lehkým úsměvem Petr Máška, s tím, že letos poprvé má akce podporu Libereckého kraje, který se snaží pomoci prosadit regionálním výrobcům zdravých potravin.

„Snažíme se zvát výrobce, kteří mají co nabídnout,“ doplnil Máška, který mimo jiné vede v České Lípě Klub celiakie a na akci zastupoval Nadaci Adra, která byla sponzorem cen dětské výtvarné soutěže.

„Každý rok se snažíme nabídnout návštěvníkům novinky a produkty, které skutečně fungují a nejsou jen obchodním trikem,“ řekl k nabídce Petr Máška. Mezi vyzkoušené produkty podle něj patří například Vilcacora, což je celosvětově uznávaný protirakovinný prostředek, nebo zelené potraviny které posilují imunitu. Jak poznamenal, lidé by měli mít přesnější představu o zdraví a zdravém životním stylu.

„Zatím nejsme tak daleko, aby nás vystavovatelé oslovovali přímo, většinou je oslovíme my jako organizátoři,“ prozradil s tím, že ale nemusí nikoho přemlouvat k prezentaci služeb nebo výrobků. Do budoucna by si organizátoři přáli, aby na výstavě byly zastoupeny všechny oblasti zdravého života a poznamenal, že dosud například chybí výrobky z aloe vera.

Za rok se vrátí

„Letos poprvé vystavujeme v rámci akce bylinnou kosmetiku českého výrobce a novinkou je i společnost Amoena, která nabízí pooperační epitézy a textil pro onkologické pacienty,“ řekl k novinkám letošní výstavy Máška. Další novinkou byla účast českolipské dermatoložky Dany Pospíšilové, která zájemcům prohlédla pihy kvůli melanomu.

„Chceme se zaměřit nejen na prodej ale také na prevenci,“ doplnil za organizátory Máška.

„Vystavujeme zde podruhé a s organizací i návštěvností jsme nadmíru spokojeni,“ prozradil jeden z vystavovatelů Vladimír Halbich s tím, že příští rok do toho půjdou znovu. Během odpoledne se v sále kulturního domu vystřídala více jak tisícovka návštěvníků a lidé, kteří dorazili, projevili nefalšovaný zájem nejen o své zdraví. Ptali se na vše, co bylo k vidění a vypadá to, že pro obyvatele České Lípy začíná být zdraví a zdravý životní styl více než důležitý.

Tomáš Mařas

11.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Ilustrační foto.

Policisté v kraji pátrají po desítkách pohřešovaných

Obora Vřísek se na jeden den otevře návštěvníkům

Zahrádky - Již patnáctý ročník Zahrádeckých slavností se uskuteční v sobotu 19. srpna. V rámci akce bude pro návštěvníky zpřístupněna obora Vřísek i hrobka Kouniců.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Pád dítěte na Riegrově stezce

Semily – Krátce před půl sedmou odpoledne obdrželo Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje hlášení o pádu dítěte na Riegrově stezce u Semil v místě zvaném Böhmova vyhlídka.

Generálka na sezonu Skalici vyšla

Skalice u České Lípy - Skaličtí přivítali na domácím trávníku celek z Ruprechtic, který prokázal své kvality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení