VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Českolipští předškoláci koukají správně

Česká Lípa – Na ordinace očních lékařů se změnily mateřské školy v České Lípě. Účastnily se preventivního terénního vyšetření zraku u malých dětí v rámci projektu Koukají na nás správně? občanského sdružení Prima Vizus z Chebu.

18.12.2009
SDÍLEJ:

vyšetření zraku je bezkontaktní a trvá jen půl minuty. Předškoláci se proto vůbec nemuseli bát.Foto: Deník/Petr Šimr

„Smyslem je včas odhalit oční vady u dětí, a tím předejít nevratnému poškození zraku v dospělosti, a to zejména vzniku tupozrakosti,“ vysvětlil Robert Plachý, ředitel o.s. Prima Vizus.

V 16 mateřinkách v České Lípě vyšetřili odborníci 763 dětí. „U čtyřiceti osmi z nich jsme zjistili pozitivní nález. U dvou dětí se jednalo o hypermetropii, kdy jsme naměřili více než pět dioptrií. Vzhledem k tomu, že mají jít v září do školy, mohly je čekat potíže s učením,“ podotkla Petra Spieglová z o.s. Prima Vizus.

„Počet pozitivních nálezů koresponduje s údaji, které měříme v Karlovarském kraji. Zde jsme loni zkontrolovali zrak u šesti tisíc dětí.“

Samotné vyšetření je bezkontaktní, trvá pouze půl minuty a probíhá v prostředí blízkém dětem. Odpadá tak syndrom bílého pláště. Navíc je i zábavné. „Na přenosné videokameře, která snímá optické potenciály oka, jsou nakreslené obrázky a ty doprovází světelné a zvukové prvky,“ popsal Robert Plachý s tím, že vyšetření tak mohou absolvovat i půlroční kojenci.

Naměřené údaje se ukládají do elektronické databáze, kde speciální diagnostický software vyhodnotí zaznamenaná data. „Předškoláci, u nichž byl zjištěn pozitivní nález, dostali písemné potvrzení o vyšetření pro své rodiče s doporučením, aby v nejbližší době zavítali k odbornému očnímu lékaři,“ doplnil Robert Plachý.

Pomohlo město

„Z rodiny mám zkušenost, že odhalit oční vadu u dítěte je velmi těžké. Proto jsem nabídku kvitovala, je to pro zdraví dětí velmi prospěšné,“ komentovala ředitelka MŠ Pastelka v České Lípě Jana Červinková a doplnila, že rodiče se s průběhem a smyslem vyšetření seznámili prostřednictvím letáků a většina jich zareagovala pozitivně.

Ve zdejší školce prošlo vyšetřením zhruba padesát předškoláků, z nichž dva měli pozitivní nález. Preventivní vyšetření zraku není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale díky partnerům projektu je prováděno bezplatně. Padesáti tisíci korunami přispělo i město Česká Lípa.

„Rozhodli jsme se podpořit hlavní myšlenku projektu a upozornit na nutnost provádění pravidelných kontrol zrakových funkcí u dětí již od jejich raného věku, které předcházejí možným komplikacím v budoucnosti,“ sdělila starostka Hana Moudrá.

Vinou nesprávného vidění u malých dětí může být zhoršená prostorová orientace, špatná motorika a koordinace pohybů. Hrozí jim proto zvýšené riziko úrazu. Chování dítěte může někdy dokonce působit jako porucha intelektu, skutečná příčina je však ve špatném prostorovém vnímání způsobené vadou zraku. Ta je pak často odhalena až ve škole, kdy má dítě problémy se čtením a psaním.

Stejné vyšetření absolvovaly již na podzim děti v Doksech, které jako první město v Libereckém kraji podpořilo zcela ojedinělý projekt preventivního měření zraku.

Autor: Radmila Pokorná

18.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení