VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme víc šetřit, říká šenovská opozice

Kamenický Šenov - Do rozpočtu města se dostala jen malá část úsporných opatření.

3.4.2009 2
SDÍLEJ:

Parkoviště u Panské skály na Práchni funguje od září 2006.Foto: Deník

Schválit rozpočet na letošní rok se po dlouhých průtazích podařilo zastupitelům v Kamenickém Šenově. V průběhu jednání zazněla celá řada připomínek ze strany obyvatel města i jeho zastupitelů. Výhrady se opět týkaly parkoviště na Práchni, výdajů na odbornou úpravu zeleně v parku či příliš vysoké zálohy na energie v městských objektech.

Vyrovnaný rozpočet ve výši čtyřicet čtyři a půl milionů korun je postavený na příjmu z prodeje pozemků. „Město ve svých výdajích již počítá s penězi utrženými za prodej pozemku na výstavbu obchodního centra, ale prodáno zatím není nic,“ řekl mnohoznačně Tomáš Prokop. Jinými slovy, pokud pražská firma Assent Consulting Partners ztratí zájem o prodej pozemku, Šenovští by mohli postrádat tři a půl milionu korun.

Ota Raiter, starosta Kamenického Šenova, považuje schválení rozpočtu za výsledek kompromisu všech zúčastněných stran. „Naší výhodou oproti jiným městům bylo, že se rozpočet sestavoval v době, kdy jsme věděli, že dojde ke snížení daňových příjmů. V základní koncepci se tak počítalo s tím, že budeme muset šetřit,“ řekl Ota Raiter.

Právě jeho zastupitelé před časem pověřili sestavením plánu racionalizačních opatření ve výdajích města. „Obsah plánu úspor, za který město zaplatilo osmdesát tisíc korun, nám ale zatím není známý a nebyl tedy ani zapracován do rozpočtu,“ podotkla zastupitelka Jitka Bouchalová.

Opoziční zastupitelé dodali vlastní náměty, kde ušetřit. „Máme dojem, že se ale moc šetřit nechce,“ sdělil Tomáš Prokop. Za ukázkový vzor, podle opozice, může sloužit ztrátové parkoviště na Práchni, kde k žádným škrtům ve výdajích nedošlo. „V případě prácheňského parkoviště hledáme způsoby, jak ušetřit. Domníváme se, že některé cesty existují a mohly být součástí schváleného rozpočtu,“ řekla Jitka Bouchalová.

Příkladem kompromisní dohody mezi vedením města a částí zastupitelů je příspěvek na činnost šenovského kulturního domu. V původním návrhu byla částka tři sta tisíc korun, opozice požadovala sto tisíc a finální schválená suma je dvě stě tisíc korun.

„Schválený příspěvek přesto považujeme za příliš vysoký vzhledem k tomu, že město provozuje vlastní kulturní centrum a kino, a oproti tomu není kulturní dům v majetku města,“ připustila zastupitelka Jitka Bouchalová.

Oproti původnímu rozpočtovému návrhu si přilepšilo občanské sdružení Na Výsluní, které obdrží padesát tisíc korun jako jednorázový příspěvek za to, že vlastními silami a prostředky opravuje Křížovou cestu v majetku města.

„Padesát tisíc může vypadat jako úspěch, ale popravdě je mi stydno, že se musíme takhle doprošovat a žádat město o minimální spolupodílnictví na správě jeho majetku,“ neskrýval své zklamání Václav Frommel za občanské sdružení, jehož požadavek považovala řada zastupitelů napříč politickým spektrem za opodstatněný.

V momentě, kdy byl rozpočet na letošní rok schválený, starosta Raiter ukončil jednání a i přes námitky přítomných obyvatel Kamenického Šenova okamžitě odešel. „Starosta nám svým odchodem neumožnil závěrečnou diskusi. Po stránce slušného chování nás velmi zklamal,“ řekl za přítomné občany Pavel Jaška.

Prakticky jediná shoda mezi vedením radnice a opozičními zastupiteli panuje v tom, že v příštím roce dojde k ještě radikálnějším úsporám. „Díky krizi se rozpočet sníží o další zhruba tři miliony korun,“ připustil za všechny Ota Raiter.

Autor: Radmila Pokorná

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení