Policie v Libereckém kraji žádá města o pomoc při financování obvodních oddělení. Jednala například s radnicemi v Žandově, Jablonném v Podještědí, Rychnově u Jablonce, Hodkovicích nad Mohelkou nebo Lomnici nad Popelkou.

„Podle předběžných návrhů dostane krajské ředitelství na provoz v příštím roce 68,5 milionu korun, což je o 44 procent méně než mělo letos. Policie rozhodně nechce rušit obvodní oddělení ani omezit služby pro občany, řekl krajský policejní ředitel Milan Franko.

Víc pěších v terénu

Nutnost úspor přinese kromě slučování obvodů i více pěších policistů a méně mužů ve služebnách. Starostům se to příliš nelíbí, mají pocit, že stát na ně jen přehazuje své problémy. Obce mají už tak dost napjaté rozpočty, a třeba v Jablonném potřebují každou korunu. „Stále ještě pracujeme na likvidaci škod po srpnových záplavách,“ řekla starostka Jablonného v Podještědí Vlasta Dozorcová.

Přesto na většině míst zastupitelstva s nějakou podporou policie počítají, protože služebny nechtějí ztratit. Definitivní rozhodnutí bude ale ve většině míst záležet na nově zvolených zastupitelích.

Žandov za korunu

Jednou ze služeben, která je na černé listině, je ta žandovská. Přitom její obvod je rozsáhlý, žandovští policisté mají na starosti ještě Blíževedly, Kozly, Stvolínky, Horní Polici, Kravaře a Volfartice. Lidé by přišli o „své“ policisty, kteří se v tomto rozsáhlém koutu Českolipska už dobře vyznají.

„Starostové se jednoznačně shodují na tom, že policejní služebna v Žandově má zůstat zachovaná,“ řekl starosta Žandova Zbyněk Polák.
„Všichni starostové oceňují přístup radních v Žandově, kteří snížili nájemné prostor policie na symbolickou korunu ročně,“ pochválil již dříve starosta Kravař Vít Vomáčka.

Krajský policejní ředitel ujišťoval, že se bude snažit, aby občané úspory pocítili co nejméně. „Pokud nás zavolají k nehodě, krádeži či vloupání nebo jinému trestnému činu, policie tam určitě přijede.“

Strach ale mají i záchranáři. „Pokud se sníží platy tak, jak je avizováno, odejde mnoho lidí,“ uvedl. Další problém je podle něj systémový. „Jde o vzdělávání lékařů pro záchrannou službu. Nefunguje a k nám se lékaři nedostanou. Hrozí, že do šesti let tu bude jediný lékař zajišťovat celý kraj. Zbytek budou muset zajistit paramedici,“ zhrozil se.

I hasiče čekají odchody. „Třeba místo osmi jich bude sloužit jen šest,“ vysvětlil ředitel Josef Zajíček. K požárům také nejprve vyjede jedno vozidlo a podle situace přijedou další.

(čtk,vra)