Kvůli chybám v účetnictví, která odhalila ministerská kontrola, skončila spolupráce mezi Libereckým krajem a Libereckým romským sdružením. To tak prakticky ze dne na den uzavřelo nízkoprahová centra pro děti ze sociálně slabých rodin v Náhlově a Zákupech. Potřební na celém Novoborsku zase přišli o služby sociální terénní pracovnice.

Kraj finance ze čtvrtmiliardové dotace na sociální prevenci, jež získal od ministerstva práce a sociálních věcí, během tří let rozdělil ve veřejných soutěžích různým firmám a sdružením, které pak pro něj zajišťovaly sociální služby. Liberecké romské sdružení dostalo nejvíc, zhruba 60 milionů korun. „Při kontrole se zjistilo nehospodárné nakládání s penězi, zvažujeme podání trestního oznámení,“ uvedl krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček s tím, že aby neohrozili celý projekt, okamžitě ukončili se sdružením smlouvu.

Šéf Libereckého romského sdružení Miroslav Kotlár s protokolem ministerské kontroly nesouhlasí a chce se poradit s právníky.

Výpadek sociálních služeb ale odnášejí především jejich klienti.

Čekají potíže

„Uzavření centra v Náhlově nám může přinést problémy,“ přiznala místostarostka Ralska Šárka Kalvová.

Náhlov je společně s Ploužnicí lokalitou, kde žije v Ralsku nejvíce sociálně slabých rodin. Zdejší děti prakticky nenavštěvují mateřskou školu, protože na ni nejsou peníze. Po příchodu do základní školy se pak děti potýkají s řadou problémů, nemají sociální návyky, nemluvě o špatných školních výsledcích. „Za zhruba dva roky, co děti chodily do centra, se zlepšila jejich socializace i prospěch ve škole,“ uvedla Kalvová.

Jak doplnila, jsou ochotní se částečně podílet na dalším provozu centra. „Jde hlavně o to, aby nadále fungovalo, nebo se vše vrátí tam, kde bylo,“ podotkla Kalvová. Podle ní uvažují o tom, že by prostřednictvím úřadu práce využili nezaměstnaného středoškoláka nebo vysokoškoláka, aby s dětmi trávil pár hodin v týdnu v rámci veřejné služby.

Zlepšení situace rodin v sociálně slabých lokalitách je jednou z priorit ve schváleném komunitním plánu. Úspěšní jsou na Ploužnici, kde s dětmi pracují lidé hned ze dvou občanských sdružení. V nejbližší době k nim přibudou dobrovolníci z Člověka v tísni, kteří zde otevřou hned dva dopolední kluby. „Jeden budou navštěvovat předškoláci a v druhém se budou scházet matky s dětmi,“ upřesnila Kalvová.

Nenadálý odchod terénní sociální pracovnice, která byla v denním kontaktu se svými klienty po celém Novoborsku, zaskočil starostu Jaromíra Dvořáka. „Aniž by někdo něco řekl, přišli jsme ze dne na den o odborně vyškolenou pracovnici, která dobře znala svoje klienty. To v době, kdy od ledna začala sociální reforma, nepovažuji za šťastné. Byla jejich spojkou s úřady, pomáhala jim vyplnit formuláře, věděla, kde mají žádat o dávky,“ reagoval Dvořák.

Aby obnovili důležitou službu, chtějí najmout v nejbližší době externího pracovníka. Pomoc v podobě prostor ve zdejší praktické škole a také třeba ve formě výpočetní techniky nabídli zástupcům místní minority, která chce v Novém Boru zprovoznit nízkoprahové centrum. Usilují rovněž o opětovné zařazení do programu ministerstva vnitra Úsvit. „Pokud nás do něj zařadí, mohli bychom získat až čtyři místa asistentů prevence kriminality,“ doplnil Dvořák.

Podle krajského radního pro sociální věci Pavla Petráčka hledají nového poskytovatele sociálních služeb prostřednictvím výběrového řízení. „Od března by mohli opět fungovat terénní sociální pracovníci a nízkoprahová centra,“ ujistil Petráček.