VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Číst před lidmi bylo náročné na soustředění

Česká Lípa /NA VLASTNÍ KŮŽI/ - Jako jeden z pěti interpretů jsem se v České Lípě zúčastnil celonárodního happeningu Noc Literatury.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Redaktor Deníku čte knihu posluchačům. Foto: Deník

Za úkol jsme měli na neobvyklém místě pětkrát návštěvníkům přečíst vybranou ukázku jednoho z novějších knižních titulů. Vzhledem k členitosti naší redakce jsem požádal paní domácí Gabrielu Martinovou, aby mi zapůjčila rozlehlé prázdné kanceláře po finančně poradenské firmě. Ochotně souhlasila, za což jí patří dík.

Oficiálně akci navštívilo 122 posluchačů. Je jen nutné říct, že reálný počet lidí byl zhruba pětinový jedná se o součet ze všech poslucháren. Díky tomu, a mému přehnaně rychlému čtení, alespoň zbyl prostor pro komorní diskuzi. „Jste nezávislí?" a „Kolik vás tu pracuje?" byly nejčastější dotazy. „Jsme" a „Čtyři," zněly mé odpovědi.

Můj úryvek z knihy A co to má co dělat se mnou? napsal švýcarský novinář Sacha Batthyany, potomek starého maďarského šlechtického rodu. V autobiografické knize se od kolegyně z redakce dozvídá, že jeho teta Margit během druhé světové války pořádala opulentní oslavy, jejichž zlatým hřebem bylo střílení do Židů.

Na základě zjištění se autor, dlouhodobě odloučený od zbytku rodiny, poprvé v životě začíná zajímat o minulost svých předků.

Četlo se i na radnici

V České Lípě proběhla jednotlivá čtení ještě v městské knihovně, v Domu dětí a mládeže Libertin, ve vegetariánské jídelně Šambhala a na radnici, kde starostka města Romana Žatecká předčítala horkou novinku francouzské autorky Karine Tuil Bezstarostnost.

„Moje ukázka byla jazykově náročná, složitá na přednes, snažila jsem se pořád vylepšovat čtení, aby ten příběh byl srozumitelný i pro posluchače. A když jsem na konci svého čtení zvedla oči a viděla tváře svých posluchačů naprosto pohlcené příběhem, který jsem četla, to byla radost! Škoda, že se vytratily doby, kdy si lidé po večerech četli nebo povídali hodně to lidi spojuje," sděluje své dojmy Žatecká.

Autor: Jiří Jelínek

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sbor dobrovolných hasičů v Novém Oldřichově převzal dva zbrusu nové hasičské vozy.

Hasiči mohou nově odsávat sršně

28. zasedání zastupitelstva města Česká Lípa se koná ve středu 24. května.
AKTUALIZOVÁNO

Na odvolávání vedení města nakonec ani nedošlo

Pro agresora si přijela policie

Česká Lípa - V policejní cele skončil devětadvacetiletý muž, který v sobotu vyvolal pozdvižení v baru v Jižní ulici v České Lípě.

Pět let za přeraženou páteř

Liberecký kraj - Případ bývalého skinheada, který měl zlomit páteř Ukrajinci, se vrátil do Liberce.

Ulice v Lípě by měly být lépe uklizené

Česká Lípa - Pracovníci speciálně na úklid veřejných míst, více strojů na odklízení sněhu, vypsání soutěže na novou firmu, která se postará o celoroční údržbu ulic i zastávek a další změny.

V Libereckém kraji přibylo v prvních měsících nejvíce turistů

Liberecký kraj – První tři měsíce tohoto roku přilákaly do Libereckého kraje rekordní počet návštěvníků. Důvodem byla zejména úspěšná zimní a lyžařská sezóna.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies