VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na plicním oddělení využívají nový vyšetřovací přístroj

Česká Lípa - Pomůže při vyšetření pacientů s příznaky i s chronickými nemocemi.

31.8.2009
SDÍLEJ:

Pacient usazený ve vyšetřovací kabině bodypletysmografu provádí různé dechové manévry podle pokynů zdravotní sestry.Foto: Deník/Petr Pokorný

Důkladnější vyšetření funkce plic pacientů umožní v českolipské nemocnici nový přístroj a pracoviště rozšířené funkční diagnostiky, ve kterém bude možno provádět vyšetření bodypletysmografie a difusní kapacity plic. Pomůže a zlepší péči o pacienty s příznaky onemocnění respiračního traktu.

„Ať už se jedná o stanovení počáteční diagnózy nebo jsou již v dlouhodobém léčebném procesu, zvláště jsou to pacienti s chronickým onemocněním průdušek, astmatem, bronchiálními a fibrotickými procesy,“ uvedla primářka plicního oddělení MUDr. Magdaléna Popelková.

„Dále vyšetřujeme pacienty před plánovanými operačními výkony ke snížení vzniku pooperačních komplikací, a to nejen před plicními, ale i mimoplicními operačními výkony, například výkony kardiochirurgickými.“

Až dosud museli zdravotníci v České Lípě pacienty na zmíněné vyšetření dovážet buď do Liberce nebo do Ústí nad Labem. „Toto zařízení jsme na našem okrese dlouho postrádali a nyní se jeho uvedením do provozu posouvá naše pracoviště na vyšší odbornou úroveň,“ prohlásila primářka Popelková.

Jak vysvětlila, vyšetření v tzv. bodypletysmografické kabině lékařům umožní podrobněji analyzovat plicní funkce, statické i dynamické parametry, reziduální volum plic. Zvláště posledně jmenované je důležitý parametr, jehož znalost je stěžejní pro vedení anestezie a také k předpovědi možnosti rozsahu plicních resekcí apod.

Komplexní vyšetření plicních funkcí pomocí bodypletysmografie je již standardním předoperačním vyšetřením v případě plicních operací, výkonů v horní polovině břicha a před kardiochirurgickými zákroky. „Další metoda, vyšetření difusní kapacity, transfer faktoru nám umožní posoudit schopnost plic přenášet plyn na aleveolokapilární úrovni,“ sdělila primářka Popelková.

Pro laiky je průběh vyšetření jednoduchý a bezbolestný: pacient je usazen ve vyšetřovací kabině a provádí různé dechové manévry podle pokynů zdravotní sestry, přičemž jsou přístrojem zaznamenávány příslušné dechové objemy, průtoky a další ventilační parametry. Vyšetření trvá kolem patnácti až třiceti minut. Pacient zpravidla obdrží výsledek ihned.

Pracoviště bude uvedeno do provozu 1. 9. 2009. „Lékaři z plicního oddělení NsP Česká Lípa předpokládají zájem o tyto nové služby především ze strany interních specialistů, alergologů a kolegů pneumologů z lůžkového oddělení Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově,“ doplňuje tiskový mluvčí nemocnice Petr Pokorný. Vybudování nového pracoviště přišlo na jeden milión korun, který nemocnice uvolnila z loňské dotace od Libereckého kraje.

Autor: Eva Vlastníková

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení