VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skartovali podle zákona

Česká Lípa - Dokumenty o dlužnících nájemníků v městských bytech se podle vysvětlení tajemníka českolipské radnice neztratily.

16.2.2009
SDÍLEJ:

Českolipská radnice - Ilustrační foto.Foto: Deník

Pohledávky za dlužné nájemné ve výši pěti milionů jsou nevymahatelné, skartace materiálů proběhla v souladu se zákonem, odpovědnost nenese nikdo. Tak by se daly shrnout závěry zprávy tajemníka Jana Hladonika k vyvození osobní odpovědnosti pracovníků příslušného odboru města.

Zastupitelé v listopadu loňského roku projednávali odpisy nevymahatelných pohledávek od nájemníků městských bytů ve výši 4,8 milionu korun. V důvodové zprávě tehdy stálo, že milionové pohledávky jsou nevymahatelné proto, že neexistují doklady, na jejichž základě by je město mohlo od dlužníků vymáhat.

„V letech 2004 a 2005 město ukončilo smlouvu s realitními kancelářemi, které pro ně spravovaly bytový fond. Městu proto předaly i dokumenty týkající se pohledávek z nájmu a služeb. Než se ale tyto dokumenty předaly jiné realitní kanceláři, velkou část z nich někdo na úřadě skartoval,“ uvedl tehdy Karel Bubeník, předseda finančního výboru. Dodal, že se při šetření doslechl, že město převzalo osm krabic s doklady, ale po skartování zbyly pouze tři. Důležité doklady tedy zmizely v nenávratnu.

Zastupitelé sice schválili odpis pohledávek, protože k jejich vymáhání chyběly podklady, ale pověřili tajemníka, aby podal zprávu o dohnání viníků k osobní odpovědnosti. Starostka Hana Moudrá i tajemník informovali, že odpovědní pracovníci už na úřadu nepracují.

Zprávu tajemníka komentovala Jana Zejdová: „Když jsem si ji přečetla, nevěřila jsem vlastním očím. To podstatné – tedy jaká byla práva a povinnosti správců bytového fondu a povinnosti příslušných odborů – v ní postrádám,“ řekla.

Ani Jaromír Štrumfa s předloženým materiálem spokojený nebyl. „Věc se zahrála do ztracena.“

Místostarosta Tomáš Vlček se snažil „očistit diskusi od populismu“. „Každý ví, jak pohledávky vznikly a jaká je struktura dlužníků. Přiznejme si, že nebudeme najímat pracovníky, aby hledali někoho pod mostem, kradli mu laciné víno a to pak zpeněžili.“ Dodal, že částka tvoří přijatelnou ztrátu.

„Zprávou jsem přesně splnil zadaný úkol, a to prověřit osobní odpovědnost pracovníků za skartaci pěti krabic dokumentů, kvůli kterým nemohly být vymáhány pohledávky. Tento úkol jsem splnil, je za tím hodně práce, jednání s realitními kancelářemi a podobně,“ hájil dokument Jan Hladonik.

Z jeho obsahu vyplývá, že realitní kanceláře předaly řadu dokumentů, z nichž některé putovaly rovnou do archivu. Jsou ve zprávě označené za mrtvé. Ty potom archivářky skartovaly podle stanovených pravidel.

Doklady nezbytné ke správě bytového a nebytového fondu včetně dokladů k vymáhání pohledávek byly řádně předány přímo realitní kanceláři RINT, která si dokumentaci postupně přebírala osobně od bývalých správců, částečně za účasti tehdejších pracovníků úřadu.

„Dle sdělení správců nedošlo k předání žádných dalších dokumentů kromě těch, které jsou uvedeny v předávacích protokolech. Je nutno rovněž konstatovat, že v žádném z dokumentů o předání materiálů o pohledávkách není jakákoli zmínka o tom, že by dokumenty byly předávány v krabicích, natož pak o počtu předávaných krabic. Protokoly obsahují výhradně popis předávaných dokumentů a nikoli formu předání jejich souborů (krabice, šanony či jiný odpovídající obal),“ citujeme ze zprávy.

Většině zastupitelů toto vysvětlení stačilo a zprávu vzali na vědomí. Kde se stala chyba, se ale nedověděli. „Nechtěli jsme ničí hlavu, ale jasné vysvětlení, jaká byla smluvní ujednání a jaké povinnosti majetkového oddělení,“ uzavřela zastupitelka Jana Zejdová.

Autor: Eva Vlastníková

16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Loňská Supermoto „Academy“ se skutečně podařila. Pořadatel akce, Autoklub Česká Lípa v AČR, na sosnovském autodromu zasvětil do základů tohoto mladého sportu téměř 40 nadějí motorsportu.

Čeští jezdci motosportů hledají talenty mezi dětmi

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Liberecký kraj – Policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze.

KRÁTCE: Zmrzlinárna se přestěhuje. Peníze pro zdravotníky budou

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Lokomotiva získala další cenný skalp. Porazila Cvikov

Cvikov - Třetí výhru v letní přípravě vybojoval nováček krajské fotbalové I. B třídy, tým TJ Lokomotiva Česká Lípa.

Radost skrytá v tanci. K Máchovu jezeru míří tisíce tanečníků

Doksy - Milovníkům elektronické hudby není asi třeba představovat severočeský taneční festival Finlandia Mácháč. Letos se již po sedmnácté uskuteční u Máchova Jezera na pláži Klůček. A bude opět dvoudenní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení