VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černý kašel se od začátku roku stále šíří Českolipskem

Českolipsko - Touto nemocí jsou podle hygieniků ohrožené především děti.

17.12.2008
SDÍLEJ:

ČERNÝ KAŠEL. Nemoc, která se snadno zamění s běžnou virózou, je nejnebezpečnější pro malé děti.Foto: Deník/Danuše Krčová

Počet osob nakažených černým kašlem v Libereckém kraji dosáhl čísla 119. Nejhůře je na tom Českolipsko, kde černým kašlem od začátku roku onemocnělo 74 lidí. Před dvěma měsíci hygienici na našem okrese evidovali 52 nemocných s touto chorobou. Nejvíc ohrožené jsou děti. Počet nemocných tak strmě narůstá, v loňském roce zaznamenali hygienici pouhé čtyři případy v celém Libereckém kraji.

„Pravidelně provádíme sérologické rozbory na zjištění protilátek proti černému kašli a zjistili jsme, že v letošním roce jsou nejohroženější skupinou děti kolem jedenácti let, ale zjistili jsme nedostatek protilátek i u dospělých lidí,“ uvedl před časem krajský epidemiolog Jaroslav Harman. Počet letošních nakažených podle něj zdaleka nemusí být pravdivým údajem, číslo může být podhodnocené.

„Černý kašel má to specifikum, že je v prvních fázích velmi těžko rozpoznatelný. Lékaři jej často zamění za běžnou sezonní virózu,“ vysvětlil Jaroslav Harman s tím, že i příznaky mohou být totožné s tím, že nemoc se dá spolehlivě rozpoznat pouze laboratorním vyšetřením. U černého kašle se nemusí objevit horečka, vyznačuje se však úporným dráždivým dlouhotrvajícím kašlem.

Lékařka poznala nemoc včas

To byl i případ jedenáctiletého Jakuba, který si v nedávné době onemocněním černým kašlem prošel. Měl však to štěstí, že jeho dětská lékařka jej rozpoznala včas. „Kubík mi začal kašlat, tak jsem ho začala léčit sirupem na kašel a nechala ho týden doma,“ začíná svoje vyprávění Jakubova maminka Lucie. Podle jejích slov kašel po týdnu polevil, tak ho poslala do školy. Dva dny na to se však kašel vrátil a v úpornější formě. „Večer jsem mu dávala na noc kodein, ale stejně se mi kolem druhé hodiny ranní budil a skoro nemohl dýchat, jak ho trápil dusivý kašel,“ popisuje Lucie.

Neváhala proto a zašla s ním k lékařce, kterou po poslechu a vzhledem k tomu, že Jakub neměl teploty, ihned usoudila, že by se mohlo jednat o černý kašel. „Dostali jsme antibiotika a nabrali nám krev na rozbor. Na tu jsme museli ještě po třech týdnech a na základě těchto dvou rozborů krve vyšlo najevo, že Kuba skutečně černý kašel prodělal,“ doplnila Lucie s tím, že kašle se její syn zbavoval ještě další měsíc po dobrání antibiotik.

„Pokud kašel u pacienta přetrvává déle než jeden týden, mělo by padnout podezření na diagnózu černého kašle. Především pak, pokud člověka trápí noční kašel, který je až dávivý,“ upozornil Jaroslav Harman.

Nemoc lze léčit anitbiotiky

Černý kašel podle jeho informací dnes v drtivé většině případů není smrtelný, jako tomu bývalo v minulosti. Lze jej léčit antibiotiky. Přesto však ke dvěma úmrtím v posledních letech došlo, a to v roce 2006 k jednomu a vloni rovněž k jednomu. V obou případech se jednalo o děti. Pokud černým kašlem onemocní dospělý, většinou ani neví, že se o černý kašel jedná.

Vláda ČR proto začala uvažovat o plošném přeočkování dětí kolem jedenácti let. Vše je prozatím v jednání. „Mám informaci, že vládní návrh o plošném přeočkování již prošel vnitřním i vnějším připomínkovacím řízení, prozatím však nemáme informaci, zda k přeočkování bude docházet již od počátku nového roku, jak bylo původně v plánu,“ vysvětlila Jana Prattingerová, krajská epidemioložka.

V dalších okresech Libereckého kraje je výskyt černého kašle menší, na Liberecku dvacet osm případů, Jablonecku osm případů a na Semilsku se od počátku roku objevilo devět případů tohoto onemocnění.

Autor: Eva Vlastníková

17.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Hasičská fontána.

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Desítky rodičů nezapsaly děti do školky. Hrozí jim pokuta

Severní Čechy - Podle zákona musí rodiče povinně zapsat do mateřské školy své ratolesti. Jde o děti narozené v době od září 2011 do konce srpna 2012.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení