VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V České Lípě zaplatí majitelé nemovitostí dvojnásobek daně

Česká Lípa - Zastupitelé schválili navýšení daně z nemovitostí o sto procent. Peníze půjdou do rozpočtu města.

3.7.2008 37
SDÍLEJ:

Česká LípaFoto: Deník

Zvýšení daní z nemovitostí, které platí jejich majitelé, se týká i České Lípy. Místní zastupitelé v posledním možném termínu schválili navýšení o sto procent, které bude platit od příštího roku. Představitelé radnice ale neřekli, jak budou peníze, které město takto získá, využity.
Starostka Hana Moudrá nejprve navrhla koeficient, kterým se násobí daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy pozemků, staveb, samostatných nebytových prostor a za byty, popřípadě jejich soubory, ve výši 3, to znamená nárůst o dvě stě procent. Tento návrh se setkal s nevolí zastupitelů, zejména levicových.
„Toto navýšení považuji za velmi razantní,“ komentovala Jana Zejdová. „Krajská města daň nezvyšují vůbec. Za chybu považuji, že tento krok neprojednal finanční výbor. Nevíme tak, jaký příjem pro město to znamená.“
Většina oponentů tohoto navýšení zmiňovala nárůst cen a plateb v jiných oblastech, například zvyšování cen benzinu či platby u lékařů. Jan Riedl připomněl také prodeje domů na náměstí. „Na jedné straně se zbavujeme majetku, který nám přináší užitek, na druhé straně bychom měli schvalovat razantní nárůst daně z nemovitostí. Rozprodávali jsme byty, ale následně lidi zatížíme vyšší daní, to není logické,“ řekl. O jeho návrhu na padesátiprocentní navýšení se nehlasovalo, protože zákon umožňuje koeficienty 1, 2 nebo 3, nikoliv 0,5.
Starostka Hana Moudrá připomněla, že koeficient 3 (dvousetprocentní navýšení) má být předmětem diskuse. „Jestliže v tomto měsíci zvýšení daně neschválíme, do konce roku už to nemůžeme udělat.“
Podle Jaromíra Štrumfy by se daň měla odvíjet od nákladů, které město vynakládá na úklid sněhu kolem domů, sekání trávy a podobně. Petr Máška dokonce vyslovil myšlenku, že pokud se zvýší daň, měla by se zlepšit údržba zeleně.
Zastupitelé napříč politickým spektrem nakonec schválili koeficient 2, tj. navýšení o 100 procent.
Daň z nemovitostí upravuje zákon č. 338/1992 Sb., a od roku 1993 nedošlo k úpravám sazeb. Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů přinesl obcím možnost jak daně z nemovitostí zvýšit, a to zavedením místního koeficientu ve výši 2, 3, 4 nebo 5, kterým se vynásobí celková daňová povinnost poplatníka.
Využití tohoto koeficientu je plně v kompetenci města, některá se rozhodla daň nezvyšovat vůbec. Navýšení je příjmem do rozpočtu města. V letošním roce tak Česká Lípa získala jedenáct milionů.

Autor: Eva Vlastníková

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 37
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.
5

FOTO, VIDEO: Hasičská fontána v novém hávu nadchla stovky diváků

Hostující Čížek (v bílém) se snaží zastavit akci Ladry.
10

Kladno si veze od Ploučnice všechny body

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Hranice kraje u Oken má novou silnici

Českolipsko - Po moderní, bezpečné a širší silnici se nově jezdí u Oken na Českolipsku. Skončila kompletní rekonstrukce úseku krajské silnice II/273 která vede z obce Okna dál do Středočeského kraje.

Futsalisté jsou v plné přípravě

Česká Lípa - Prvoligoví futsalisti FC Démoni Česká Lípa se pilně připravují na novou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení