VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekofarmy to nemají snadné

Českolipsko - Dotace z Evropské unie pro ekologické farmy brzdí úředníci. Biochov z Nových Zákup čeká na peníze už půl roku.

20.6.2008
SDÍLEJ:

O produkty z biochovů je zájem. Foto: Deník/Petr Jeník

Poptávka po biopotravinách roste a biofarmy proto nemají žádný problém své produkty prodat. To je však jediná dobrá zpráva pro ekologické zemědělce. Problémy mají snad se vším ostatním. Málo kvalifikovaných zaměstnanců, problémy se získáváním dotací, české úřady, které jsou papežštější než samotný papež, a v neposlední řadě ubíjející administrativa a nedokonalé zákony. To jsou každodenní starosti, se kterými se ekologické farmy musí potýkat.
Své o tom ví i ředitel společnosti Biochov z Nových Zákup na Českolipsku Jan Hromas. „Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem pracovníků především ve středním managementu. České zemědělství má tak špatnou prestiž, že se mladí lidé do zemědělských škol nehrnou a obsadit i tři volná místa je pro nás velký problém i přesto, že nabízená mzda na těchto pozicích je i pro čerstvé absolventy škol vysoko nad celostátním průměrem,“ vysvětluje Jan Hromas jeden z problémů nejen ekologických farem, ale celého zemědělství.
Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců však dokáží přestát, ale jsou problémy, které je doslova ubíjejí a tím jsou samozřejmě v první řadě peníze. „Jako ekologická farma dosáhneme na dva dotační tituly z Evropské unie. Jeden z nich je určený pro biofarmy a ten druhý pro všechny zemědělce. S oběma je ale stejná potíž. Evropská unie je vyplácí zpětně za minulý rok. Taková jsou pravidla a všichni jsme s nimi smíření. S čím se ale smířit nemůžeme, je fakt, že z Evropy peníze do Česka připluly už v únoru a od té doby nebyli čeští úředníci schopní je zemědělcům rozdělit,“ stěžuje si Jan Hromas. Na vině jsou kontroly, kontroly kontrol, dovolené úředníků i jejich liknavost.
„Ve všech ostatních státech jako je Polsko, Maďarsko či Slovensko už zemědělci peníze dávno mají na svých účtech. Jen u nás se úředníci chovají papežštěji než papež a my místo abychom investovali, tak neustále čekáme na peníze, což je samozřejmě ubíjející.“
Další neméně závažné, ale pro mnohé lidi neznámý svízel ekofarmářů, je to, že výkupní cena masa je oproti klasickým zemědělcům jen o přibližně deset procent vyšší.
„Náklady na chov v ekologických farmách jsou několikanásobně vyšší, i přesto jsou výkupní ceny masa téměř srovnatelné s ostatními farmami. Výslednou cenu, která je pak pro zákazníky mnohem vyšší určují obchodníci. Ti ekologii berou spíše jako obchodní značku a také na ní řádně vydělávají. Chovatelé, kteří s tím mají nejvíce práce, na tom vydělávají z celého řetězce úplně nejméně, což vidím jako obrovskou nespravedlnost,“ pokračuje Jan Hromas.
Kromě toho všeho pro zemědělce připraví čas od času nějaký zákon, který je tak zmatený, že ani samotní zákonodárci si jej nedokáží jednotně vyložit. „Naposledy to byl zákon ze začátku letošního roku, ze kterého nebylo vůbec zřejmé, zda si můžeme odepisovat spotřební daň u nafty. Půl roku nikdo nevěděl, jak si má zákon vyložit a nikdo nebyl schopný to farmářům vysvětlit. Někdo si spotřební daň odepisoval a někdo ne. Ti, co si ji odepisovali, riskovali, že přijde nějaký úředník s jiným výkladem zákona a pošle je svým rozhodnutím do likvidace a ti, co měli obavy, se k bankrotu přibližovali sami tím, že si spotřební daň neodepisovali. Za všechno může zákon, který vytvořil nějaký odborník od stolu, aniž by skutečně znal tuto problematiku,“ říká na závěr ředitel ekologické farmy z Nových Zákup Jan Hromas.

Autor: Petr Jeník

20.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči vyjeli kvůli bouřce k desítkám událostí

Ilustrační foto.
1

Popadané stromy komplikují dopravu, zastavily vlaky na dvou tratích

FOTO: V Jablonci opět sídlí pivovar

Jablonec n. N. - Po téměř třiceti letech vzniká v Jablonci úplně nový pivovar.

Úleva a vděk. Solidární Lípa vrátila radost ze života šestičlenné rodině

Česká Lípa - Veřejná sbírka na pomoc rodině Lehmannových z České Lípy vynesla 319 000 korun.

Tomáš Klus přijede do Lípy s "recyklovanými" písničkami

Česká Lípa – Oblíbený zpěvák a držitel Českého Slavíka zazpívá tento týden v KD Crystal.

Mácháč je bez bahna čistější

Doksy - Překvapivé výsledky přinesl rozbor vody na Máchově jezeře. Průhlednost a kvalita je výrazně lepší než v minulých letech. I díky odbahnění zátoky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies