VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané podepisují petici proti prodeji teplárny

Česká Lípa - Nesouhlas s prodejem vyslovily už dva tisíce signatářů petice.

12.9.2008 4
SDÍLEJ:

Jaromír Štrumfa (vpravo) se sto deseti podpisovými archy petice proti prodeji.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Téměř dva tisíce obyvatel České Lípy podepsaly petici proti prodeji akcií Českolipské teplárenské. Organizují ji zastupitelé nespokojení s rozhodnutím těsné většiny svých kolegů. Poukazují na celou řadu sporných skutečností a nevýhodnost prodeje.
„Českolipská teplárenská vykazuje ve svých účetních sestavách 148,6 milionu korun nerozděleného zisku, který nebyl zohledněný v prodejní ceně. Město tak prodejem necelých šedesáti procent akcií za sedmdesát milionů fakticky daruje svůj podíl na zisku z minulých let,“ řekl Petr Máška (ČSSD).

Dále poukazuje na to, že infrastrukturu chce město prodat za 150 milionů (zahrnuje technologii, budovy a pozemky). Přitom do ní město investovalo v uplynulých deseti letech 258 milionů korun. Tuto částku získalo z pronájmu infrastruktury Českolipské teplárenské. „V návrhu na prodej nebyly vůbec specifikovány účetní položky, z nichž se částky sedmdesát a sto padesát milionů skládají, což je nestandardní,“ komentuje Petr Máška.
Kromě finančních důvodů považují zastupitelé za velký problém to, že hlasování o prodeji proběhlo v rozporu se zákonem o obcích. „Zastupitelé, kteří jsou v orgánech ČLT měli požádat o souhlas, zda mohou v této věci hlasovat. Ani přes upozornění, že by se mohli dostat do střetu zájmů, tak neučinili,“ pokračuje Petr Máška.

Petici předloží zastupitelstvu

K nespokojeným zastupitelům se svým podpisem přidaly i téměř dva tisíce obyvatel. „Další lidé se stále připojují, petici lidé přijímají kladně,“ uvedl Jaromír Štrumfa. Organizátoři protestu se budou snažit na zářijovém zasedání zastupitelstva zrušit rozhodnutí o prodeji akcií a infrastruktury. Navrhnou, aby starostka Hana Moudrá zastavila jednání o prodeji a začala připravovat novou akcionářskou smlouvu.
„Je možné, že s tímto návrhem neuspějeme. Nevzdáme se a jsme připraveni se obrátit i na soud,“ zdůraznil Jaromír Štrumfa.
„Pokud dva tisíce občanů řeknou ne prodeji, není to věc, která se má smést se stolu,“ doufá Miroslav Hudec.

Zvažují odchod z koalice

Zástupci ČSSD jsou připraveni podniknout další kroky. „V případě, že zastupitelé prodej nezruší, okresní vedení strany navrhne a doporučí českolipským zastupitelům za ČSSD vystoupit z koalice,“ řekl Karel Kapoun.
Jaromír Štrumfa dodal, že on a Petr Máška jsou k tomuto kroku rozhodnutí, zbývající dva straničtí kolegové (Karel Bubeník a Jiřina Ledvinková) zatím rozhodnuti nejsou.
Prakticky ale odchod dvou nebo čtyř sociálních demokratů většinovou koalici, kde je nejsilnější stranou ODS, neohrozí. Namísto 18 zastupitelů jich bude 14, pro získání většiny jim stačí 13 hlasů.

Radnice si stojí za svým

Vedení města si nechalo zhotovit právní názor Advokátní kanceláře JUDr. Jiřího Kadeřábka. Píše se v něm: „Po přezkoumání dosavadního postupu orgánů města při naplňování záměru prodat část akcií ČLT a teplárenskou infrastrukturu, z pohledu zákona o obcích jsem nezjistil nedostatky, které by bránily schválení samotných smluv zastupitelstvem a jejich následnému podpisu. Byl nepochybně přijat záměr prodat nemovitý majetek a tento záměr byl po stanovenou dobu vyvěšen na úřední desce. Přihlásil se také zájemce o koupi. Došlo k odbornému stanovení ceny obvyklé za prodej majetku a tato se adekvátně promítla do ujednání o kupní ceně v samotných smlouvách. Usnesení zastupitelstva z 28. května 2008 určilo bližší podmínky, za kterých chce majetek prodat a nyní jsou dle nich zpracovány smlouvy předkládané k uzavření. Více dle mého názoru orgány města Česká Lípa obligatorně činit dle zákona č. 128/2000 Sb. nemusely a nemusí a jak jsem již uvedl, prodeji by proto neměly z tohoto důvodu stát v cestě žádné vady v dosavadním postupu,“ napsal Mgr. Petr Trejbal.

Také v Liberci protestují

Společnost MVV, která působí v patnácti městech, čelí vlně kritiky například v Liberci. Domácnosti tam zaplatí za gigajoule tepla od 1. října 698,15 korun. Dosud to bylo 592,86 korun. V České Lípě stojí gigajoule 603 Kč.

Autor: Eva Vlastníková

12.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení