VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poničený památný strom na Severu se snaží zachránit

Česká Lípa - Třicet metrů vysoký topol černý, který odjakživa roste uprostřed druhého největšího českolipského sídliště Sever, je na konci svého života. „Topol černý není dlouhověkou dřevinou. Dožívá se pouze 150 let,“ dovídáme se z encyklopedie.

10.9.2008
SDÍLEJ:

Třicetimetrový topol černý na sídlišti Sever je starý mezi 140 až 170 lety. Tyto stromy se v průměru dožívají 150 let. Foto: Deník/Petr Jeník

Strom na Severu, jehož kmen měří v obvodu úctyhodných čtyři a půl metru, je však dle odhadu odborníků starý přibližně 140 až 170 let.
Topol, který mnoho místních obyvatel chápe jako dominantu svého bydliště a jen těžko by se s ním loučilo, ustanovilo město v roce 2006 památným stromem. Ještě před tím ale strom odborná firma neodborně prořezala a tím ho v podstatě zničila.

„Podobné stromy se musí prořezávat úplně jinak, než to firma před lety provedla. Větve se mají řezat u kmene. To se tady ale nestalo. Dělníci větve ořezali jen na krajích a jakoby korunu stromu zakulatili,“ vysvětluje jeden z nájemníků nedalekého panelového domu, který se problematikou údržby zeleně zabývá. „Na chvíli sice strom vypadal hezky, ale ve skutečnosti to bylo pro strom to nejhorší, co pro něj mohli udělat. Strom se tomuto zásahu začal bránit a ořezané větve začaly rychle dorůstat. Nyní jsou příliš těžké a hrozí, že pod jejich tíhou praskne kmen,“ pokračuje ve vysvětlování.

Ačkoli vedoucí pracovník, který na prořezávání stromu dohlížel, měl podobný názor, referentka veřejného prostranství odboru rozvoje města Ivana Bínová, která na místě byla také, je jiného názoru. „V době, kdy došlo k ořezání stromu, nebyl topol památným stromem. Vzhledem ke své mohutnosti, omezenému prostoru mezi panelovými domy a padajícími větvemi, což je pro topol typická vlastnost, musela odborná firma přistoupit k redukci koruny,“ napsala Ivana Bínová.

Uhnuté větve už dorostly natolik, že se už dotýkaly oken panelových domů, které stojí poblíž.
Také kvůli těmto větvím se lidé ozvali a městský úřad zajistil jejich odstranění. Včera v dopoledních hodinách přijela na sídliště specializovaná firma s vysokozdvižnou plošinou a ty nejvíce nebezpečné větve dělníci ořezali.
Do koruny stromu se však nedostali. K tomu je zapotřebí specializované firmy s horolezeckou technikou, na kterou letos ale nezbývají peníze. Město proto přistoupilo alespoň na částečné prořezání a dokončení plánuje na příští rok.

Autor: Petr Jeník

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení