VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tabákový zákon si vykládají po svém

Česká Lípa - Označení upozorňující na zákaz kouření musí mít u vchodu každá restaurace. Ten u mnoha z nich chybí.

7.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Většina českolipských restaurací porušuje podle ředitele českolipské městské policie Lubomíra Meryho tabákový zákon.
Tak se mezi laickou veřejností přezdívá zákonu o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, který podle něj jasně stanovuje, že v zařízeních, kde se provozuje hostinská činnost, je zakázáno kouřit. Jedinou výjimkou jsou prostory v restauracích, které jsou jasně označené jako kuřácké.
„Každá restaurace bez výjimky musí být proto podle zákona u vchodu označená černým nápisem na bílém podkladu s textem upozorňujícím na zákaz kouření a minimální velikostí písmen pět centimetrů. Teprve místa, kde se kouřit může, mají být z tohoto zákazu vyčleněna dalším vhodným nápisem,“ vysvětluje Lubomír Mery.
U vchodů většiny českolipských restaurací však žádný nápis není a když je, tak se o něm rozhodně nedá říci, že by zjevně upozorňoval na zákaz kouření. „Když na takové porušení zákona strážníci přijdou, ohlásíme ho přestupkovému oddělení správního odboru městského úřadu, který by měl s provinilcem zahájit řízení,“ dodává ředitel MP.
Vedoucí přestupkového oddělení Stanislav Barkman si však zákon vykládá jinak. „Zákazem kouření mají být označené jen celé nekuřácké restaurace. Restaurace, kde se kouřit smí takto označené být nemusí. Pouze zde musí být jasně vyhrazený prostor pro kuřáky a nekuřáky,“ vysvětluje Stanislav Barkman.
„Byl by samozřejmě nesmysl označovat všechny restaurace zákazem kouření. Lidé by pak v dojmu, že je celá restaurace nekuřácká, vešli dovnitř a teprve pak by ke svému nemilému překvapení zjistili, že se zde kouřit ve skutečnosti může,“ dodává.
Ředitel městské policie však opět oponuje. „Zákon je jenom jeden, ale vykladačů zákona mnoho. Zákon ale hovoří jasně. Jak si ho kdo vykládá je jedna věc a co se v něm skutečně píše je věc druhá. Stanovisko hlavního hygienika je pro mě směrodatné. Ten jasně řekl, že zákazem kouření podle tohoto zákona musí být označená každá restaurace a to bez výjimky,“ říká Lubomír Mery.
„Zákon nám také umožňuje uložit pokutu kuřákovi, který si svou cigaretu užívá i v zákazem neoznačené restauraci. Je to přestupek, za který může strážník uložit, a často také ukládá, až tisícikorunovou pokutu,“ dodává ředitel českolipské městské policie.
Výsledkem různých výkladů stejného zákona je tedy v České Lípě situace, kdy městští strážníci upozorňují přestupkové oddělení na porušování zákona a to žádné porušení zákona neshledává.

Autor: Petr Jeník

7.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Krajské fotbalové soutěže na startu

Mapa exekucí – Liberecký kraj

Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

Křižíkova fontána bude mít konkurenci. V Oldřichově

Nový Oldřichov - Je to jejich velká specialita. Desítky vodních proudů, barevná světla a tóny Smetanovy skladby Vltava.

V Maďarsku byli hodně vidět stolní tenisté z Českolipska

Harkany (Maďarsko) - Maďarští pořadatelé mezinárodního turnaje stolních tenistů veteránů v Harkanách se po nevšedním zájmu hráčů o možnost hrát na tomto prestižním klání, rozhodli rozšířit v letošním roce počet účastníků na 270.

Recept na dlouhověkost? Pracujte s láskou a ne pro peníze

Nový Bor – Anna Hejná z Nového Boru ve středu oslavila neuvěřitelných 103 let. Obklopená svými kamarádkami, pečovatelkami i zástupci města vyprávěla o svých vzpomínkách i zájmech. 

Zoo hledá historické fotky se slony

Liberec – Máte doma fotku vaší babičky, jak pózuje před slony v liberecké zoo? Teď máte příležitost se podělit o tento rodinný skvost i s ostatními.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení