VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibylo sto nezaměstnaných

Česká Lípa - Další nápor očekávají na úřadu práce v pondělí a v úterý.

3.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ota Bartovský

Více než stovka lidí se přišla během prvního pracovního dne letošního roku zaregistrovat na Úřad práce v České Lípě. Očekávaný nápor žadatelů se stal skutečností. „Nárůst počtu žadatelů jsme očekávali, pracujeme v posílené sestavě,“ potvrdila tisková mluvčí úřadu práce Marcela Ottová.

Nápor žadatelů je patrný ve všech pobočkách úřadu práce, nejvíc jich přichází do Nového Boru a České Lípy. Zde úřad práce posílil počty úředníků, kteří žádosti vyřizují.

Očekává se, že do kanceláře v Novém Boru přijde i osm desítek zaměstnanců z Crystalexu. „Těm na konci roku končí smlouvy. Vzhledem k situaci Crystalex také končí pracovní poměry lidem, kteří jsou ve zkušební lhůtě,“ pokračuje mluvčí. Zatím tedy nejde o hromadné propouštění, které by firma musela ohlásit v souvislosti s utlumením své činnosti.

Vedení českolipského úřadu práce také zefektivnilo další postup po registraci nezaměstnaných. „Operativně probíhá skupinové poradenství, kde se naši klienti dozví, jaké jsou jejich povinnosti a možnosti. To běžně probíhá individuálně,“ vysvětlila Marcela Ottová.

Celkově během pátečních úředních hodin zaevidovali ve všech pobočkách úřadu práce přes sto třicet nových nezaměstnaných. „V České Lípě jsme prodloužili páteční úřední hodiny asi o dvacet minut, abychom zaevidovali všechny klienty, kteří přišli. V Novém Boru jsme pracovní dobu prodlužovat nemuseli,“ doplnila Marcela Ottová. Kvůli mrazu, který provází tyto dny, otevírali úřad práce před 8. hodinou, aby lidé nestáli v mrazu.

Další nápor čekají v pondělí a v úterý. „Řada lidí se informovala už před koncem roku, do kdy se musí ohlásit do evidence. Ti, kterým skončil pracovní poměr poslední den v prosinci, se mohou přijít zaevidovat 5. nebo 6. ledna.“

„Půjdu se zaregistrovat v pondělí, myslela jsem, že v pátek nemá úřad práce úřední hodiny,“ řekla Květa Drhalová, která skončila v jedné z českolipských prodejen právě na konci uplynulého roku.

Statistici ještě nevydali konkrétní čísla k nezaměstnanosti, ale obecně se dá shrnout, že počet volných pracovních míst stále klesá a míra nezaměstnanosti se zvyšuje. „Lze očekávat, že Českolipsko po dvaceti měsících prolomí hranici čtyř tisíc osob bez práce,“ dodává tisková mluvčí.
Výhled do nejbližší budoucnosti není příliš optimistický. V Libereckém kraji je více než dvacet tisíc lidí zaměstnáno v automobilovém průmyslu, který postihla světová krize. Proto úřady práce celého kraje spolupracují na přípravě projektu, který si klade za cíl rychle pomoci těm, kteří v důsledku krize přijdou o práci.

Konkrétně bude Úřad práce v České Lípě podporovat rychlé umístění nezaměstnaných na trhu práce formou příspěvků zaměstnavatelům, kteří volná pracovní místa nabídnou. Ředitelka úřadu práce Zdeňka Cibulková upřesňuje, že základní výše příspěvku na částečnou úhradu mzdových nákladů v roce 2008 byla ve výši 9 000 Kč měsíčně. „Pro další období budeme chtít výši příspěvku zachovat i zvýšit,“ ujistila.

Autor: Eva Vlastníková

3.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výprava PK Č. Lípa v Praze: Jakub Češka, Matyáš Hřebík Petra Chocová, Adéla Kopecká, Daryna Naboichenko, Nadia van Wassem.

V Praze - Podolí se dařilo především Petře Chocové

Motorkáři, ilustrační foto.

Motorkáři ohrožují lesy i lidi

Myslivecký den nabídne zvěřinové speciality i pokus o rekord

Cvikov - Nejen pro milovníky myslivosti bude sobotní akce v areálu letního kina ve Cvikově. K vidění a hlavně slyšení budou například myslivečtí trubači a nebude chybět ani bohatá tombola.

FOTOOHLÉDNUTÍ: „Jděte už domů," volal v Lípě Tomáš Klus na publikum

Česká Lípa - Fantastická atmosféra vládla v českolipském Kulturním domě Crystal během nedělního vystoupení Tomáše Kluse.

KRÁTCE: Vlčí hlídky u Doks očekávají příchod mláďat. Rytíři obsadí hrad

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Manévry v řeznictví: Přišla obálka s bílým práškem

Mimoň – Neznámou sypkou látku, která přišla s výhrůžkou v obálce do provozovny řeznictví v Mimoni, hasiči zajistili a odeslali laboratoři.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies