Ne všichni se chtějí se svým milovaným sportem na zimu rozloučit. A tak mohou lidé vedle běžkařů na sněhu také potkat zvláštní sportovce udivující svým náčiním. Neběží ale ani nejedou.

Jedním z nich je Richard Jisl. Nejznámější jablonecký koloběžkař, vicemistr světa a vítěz Evropského poháru ve footbikingu.

Na čem trénují footbikeři v zimě?
Samozřejmě mě můžete potkat také na běžkách, sjezdovkách nebo na snowboardu, vždyť jako fyzioterapeut jezdím s běžeckou i biatlonovou reprezentací. Ale poslední tři zimní sezóny se mi v přípravě osvědčilo věnovat se také kicksledu.

Tenhle název se nejvíce používá ve Skandinávii a Holandsku a do češtiny ho lze přeložit jako sněhoběžka nebo také ledoběžka. Rozdíl mezi sněhoběžkou a ledoběžkou se skrývá v použití lyžin nebo bruslí, dlouhých nožů, se kterými se jezdí po zamrzlých vodních plochách, a to zejména v jezernatém Finsku nebo kanálech Holandska.

V této sportovní disciplíně se také koná mistrovství světa a výkony, které závodníci předvádějí, jsou úžasné. Například na zamrzlých jezerech se jezdí i stokilometrové závody a vítězové se dostávají na časy kolem tří hodin!

Jak vypadá taková sněhoběžka?
Kicksled je vlastně prastarý dopravní prostředek, který se používá hlavně ve Skandinávii, ale i starší generace u nás možná ještě pamatuje takzvané rennwolfy – dřevěné saně, na kterých se v zadní části dalo stát podobným způsobem jako stojí musheři na svých saních tažených spřežením.

Do pohybu se kicksled uvádí odrážením střídavě jedné a druhé nohy, přičemž druhá dolní končetina stojí mezi tím na jedné lyžině. Trochu náročnější je zatáčení, kdy je třeba využít přenášení váhy těla z jedné lyžiny na druhou.

Je to pouze závodní disciplína?
Na Severu určitě ne, letos jsem s reprezentací běžkyň na lyžích strávil téměř tři týdny za polárním kruhem v jednom z nejsevernějších švédských měst – Kiruně. Byl jsem velice překvapen, kolik lidí kicksledy používá. Zvláště mezi starší generací je tento dopravní prostředek velice oblíbený. Pomáhá starším lidem nejen dopravit domů nákupy bez nošení těžkých tašek, ale také jim umožňuje lépe držet stabilitu a zabránit uklouznutí. A samozřejmě jim také pomáhá udržovat dobrou kondici.

Oproti sportovnímu kicksledu má dřevěnou konstrukci a sedátko v přední části, delší lyžiny, a je také pomalejší. Zkoušel jsem na něm ve Švédsku trénovat a byla to celkem zábava.

Je možné se s kicksledem seznámit i u nás, v našich podmínkách?
Spolu s bratrem Jaroslavem na nich trénujeme v Jizerkách a rádi bychom v letošním roce nabídli i možnost zapůjčení kicksledu.
Letošní zimu by měly být kicksledy k dispozici na hlavním parkovišti v Bedřichově a na Hraběticích v půjčovně u Bínů. Rádi všem zájemcům uděláme i instruktáž jízdy.

Jaké je nutné vybavení pro jízdu na kicksledu?
Rádi bychom půjčovali zatím kicksledy s výbavou na sníh – v tom případě je třeba pouze kvalitní obuv, ve které se dá odrážet na sněhu a rukavice, aby vám za jízdy nemrzly ruce. Pro kicksledy je ideální zpevněný povrch, uježděný sníh na silnici, ušlapaná širší cesta, ale i lyžařská magistrála.

Loni jsme celou zimu jezdili na magistrále v pruhu pro skating a zjistili jsme, že pokud je sníh jen trochu tvrdší nebo dobře uježděný, nejenže po nás nezůstávají stopy, ale i odraz je dobrý a vlastně lyžařům ani nepřekážíme.

Pokud má člověk slušnou fyzičku, může si s lyžaři docela slušně zazávodit… Samozřejmě je nutno dodržovat pravidla stejná, která platí i pro běžce a zvláště ze sjezdu se pohybovat opatrně.

A co mohou případní zájemci o zapůjčení kicksledu od tohoto dopravního prostředku očekávat?
V první řadě je to zábava, úplně jiný pohyb než na lyžích. Když si zapomenete lyže a máte sportovní obuv, můžete si zapracovat na své fyzičce a kdykoliv můžete sestoupit a jít pěšky. Nemusíte se bát, že špatně namažete.

Kicksled je vynikající na posílení dolních končetin – kotníků, stehen, tvarování hýždí, koordinaci a rovnováhu. Odrazové nohy je nutno pravidelně střídat a jejich pravidelné střídání je vhodné i jako prevence bolestí v oblasti dolní páteře – beder a kříže. A v neposlední řadě pak pravidelné střídání přispívá k harmonizaci mozkových hemisfér, což kompenzuje jednostrannou zátěž současného hektického života. No řekněte, nestojí to za vyzkoušení?