VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Chalupáři chtějí nedaleko Cvikova obnovit vodní mlýn

Cvikov - Pražští chalupáři se rozhodli, že opraví údolí Hamerského potoka nedaleko města Cvikov.

16.4.2008 13
SDÍLEJ:

Cvikovský starosta Ivo Čeřovský a vedoucí správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta u Hamerského potoka.Foto: Deník/Petr Jeník

Kromě toho, že se chystají vyčistit potok i jeho okolí a vybudovat zde naučnou stezku, chtějí opravit také vodní náhony k bývalému mlýnu, jehož pozůstatky byly před nedávnem vyhlášené kulturní památkou, a ten přebudovat na malou vodní elektrárnu.
„Začátek stezky uvažujeme u vodní nádrže Naděje. Stezka bude dále kopírovat současnou turistickou trasu podél Hamerského potoka do osady Hamr a následně do Mařeniček,“ vysvětluje Radan Houser, zakladatel občanského sdružení Naučná stezka Hamr. „V celém údolí je řada technických zajímavostí, jako například vodní kanály, náhony nebo skalní štoly, které je možné ukázat návštěvníkům a v kombinaci s infopanely prezentovat význam využití obnovitelných zdrojů energie v minulosti a dnes,“ dodává.
Celá stezka bude dlouhá přibližně tři kilometry a lemovat ji bude devět informačních panelů.
První etapu projektu, tedy úpravu údolí a vybudování stezky s informačními panely, plánují dokončit členové sdružení v roce 2009. O rok později by se rádi pustili do obnovy vodních náhonů a zprovoznění malé vodní elektrárny. Převážnou většinu financí na tento projekt chtějí jeho iniciátoři získat z evropských fondů a zbylé prostředky uhradí z vlastních zdrojů a sponzorských darů.
Cvikovský starosta Ivo Čeřovský tuto iniciativu vítá. „Je to myslím další dobrý krok, který podpoří zdejší turistický ruch. Krásná příroda doplněná o naučnou stezku s technickými zajímavostmi přiláká zcela určitě mnoho lidí,“ nešetří starosta chválou.
Záměr zaujal i CHKO Lužické hory, avšak má k němu jednu zásadní námitku. „Je chvályhodné, že se někdo chce starat o zdejší přírodu. Problém je však v tom, že v Hamerském potoce je především v letních měsících nedostatek vody. Než povolíme odběr vody, který bude s rekonstrukcí náhonů a výstavbou vodní elektrárny souviset, musíme nechat velmi důkladně posoudit, zda odčerpaná voda nebude v potoce chybět. Budeme také velmi dbát na to, aby technické provedení stavby nijak nenarušovalo zdejší krajinný ráz,“ říká vedoucí správy CHKO Lužické hory Tomáš Besta.

Autor: Petr Jeník

16.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živá knihovna povolání přinesla deváťákům novém zkušenosti.
15

Deváťákům představili povolání

V nedělní podvečer 24. září rozezněl kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově Hradišťan se svým primášem Jiřím Pavlicou.
16

Rozjímavý i rozverný Hradišťan v srdci skla

Úklid řeky Ploučnice vzali vodáci do svých rukou

Zhruba šedesát nadšenců se v sobotu ráno sešlo, aby společně vyjeli na lodích uklidit koryto Ploučnice.

KRÁTCE: Referendum o přeložce se blíží, Doksy rozdávají kompostéry

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

OBRAZEM: Na houby vyrazili do českolipského muzea

Česká Lípa – Desítky druhů hub z Libereckého kraje byly o víkendu k vidění v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii.

Nezná Ťoka, ale dělal by to líp

Liberecký kraj – Hned dvě debaty s občany stihli ve čtvrtek kandidáti na nové poslance za Liberecký kraj. Zatímco v Hrádku se debata točila výlučně kolem Turówa, v Liberci zajímala lidi i celostátní témata. Silnice, daňové ráje a zdravotnictví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení