VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Děti jsou naše velká rodina," říká ředitelka DDM Libertin

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Dům dětí a mládeže Libertin v České Lípě prošel za poslední roky řadou změn.

17.1.2016
SDÍLEJ:

Miroslava Netolická na jedné z mnoha akcí DDM Libertin.Foto: archiv DDM

Nejen o nich jsme si povídali s Miroslavou Netolickou, která je nejen ředitelkou DDM, ale také zde vyučuje některé z kroužků.

Před lety jste v Libertinu učila. Jak jste se stala jeho ředitelkou?

Když se vyhlásil konkurz na ředitelku Libertinu, přemýšlela jsem o tom, protože jsem tady dříve dětičky učila na kroužcích. Ale potom jsem z jistých důvodů hlavně kvůli vedení odešla. Kamarádka mě vyhecovala, abych to nakonec zkusila. Tak jsem se přihlásila a ono to vyšlo. Od prvního srpna roku 2012 jsem ředitelkou a jsem tady šťastná.

Co se v Libertinu za dobu vašeho vedení změnilo?

Měla jsem spoustu vizí, hlavní byla propojit Libertin s kulturním domem pro všechny! Například, aby se rodiče mohli přijít podívat na kroužek, aby na začátku kroužku zjistili, co se dnes jejich děti naučí, nebo aby se mohli na konci kroužku podívat, co ten den děti vytvořily. Chtěla jsem také, aby se někteří rodiče přímo mohli účastnit kroužků. Většina z mých idejí se mi daří plnit a jsem na ně pyšná. Nejdříve jsem si předělala ředitelnu, abych mohla vše dělat s čistou hlavou, mám tady hrdě vystavené výrobky dětí z našich kroužků.
Když jsem přicházela, všimla jsem si hned jedné velké změny, a to zamčených vstupních dveří. Dříve býval objekt běžně otevřený, že?
Ano, všimla jste si správně, jeden z prvních kroků, co jsem zavedla, bylo uzavření Libertinu. Do té doby Libertin fungoval tak trochu jako veřejné místo. A to i záchody, lidé si sem chodili jako na veřejné, nebyl tu pořádek, ani v baráku, ani na záchodech. Hned poté jsem zavedla službu, která tady funguje.

Co přesně má tato služba za úkol?

Služba funguje každý den od čtrnácti do devatenácti hodin. Dozoruje, pouští sem děti, ale také podává rodičům informace o kroužcích, táborech a ještě zvládá fungovat jako pokladna. Každý, kdo jde na kroužek, na naší službu zazvoní a má celý domeček k dispozici. Novinkou je ale i čekárna pro rodiče, která se velice osvědčila. Je zde automat na kávu a rodiče, kteří jdou vyzvednout své děti z kroužků, sem chodí dříve a tráví tady volný čas a hrají si zde s mladšími sourozenci, maminky zde třeba kojí. Platí se symbolická cena, a to dvacet korun za hodinu. Za tyto peníze potom kupujeme další hračky a vybavení do herny u čekárny. Loni jsme v této herně nechali zateplit podlahu, dříve tady byly plesnivé zdi a využívalo se to jako sklad.

Jak rodiče a dospělí obecně využívají vaší možnost být součástí na kroužcích?

Velice se to osvědčilo a já jsem moc šťastná. Nyní třeba na keramiku dochází jedna "babička", která dostala k Vánocům kurz lekcí. Na výtvarku chodí jedna maminka se svojí dcerou, protože ji kreslení zajímalo, nebo na kroužek s názvem Kutílek chodí maminka se svojí dcerou, protože holčička je ještě malinká, tak aby jí s tím maminka pomohla. Rozhodně nechci, aby celý proces byl jen o tom, že rodiče přinesou přihlášku a zaplatí kroužek a tím to pro ně končilo. My opravdu chceme za prvé, aby pedagogové všechny děti znali, a za druhé, aby měli více kontakt s rodiči. Aby mohl rodič poznat dobře i vyučujícího. Pro seniory nabízíme hlavně kurzy s počítači. Ale je zde pro ně i možnost cvičení například jógy.

Jaký zde máte kolektiv, jací jsou vaši pedagogové?

Jedním slovem úžasní. Jsem nadšená z toho, jaký zde mám kolektiv, a pyšná na kolegy, kteří se mnou šli do toho, že jsem zde předělala celý Libertin. Do školy děti chodit musí, ale sem chodí dobrovolně a podle toho já chci, aby my jsme se k nim chovali. Vím, že lidé, které tady mám, to dělají srdcem a každý to pozná. Na kroužku jsou tady děti pro lektory jedna velká rodina.

Jaké kroužky Libertin nabízí?

Kroužků je spousty dělíme je na: pro předškoláky, pro školáky, pro mládež a pro dospělé. Máme technické, přírodovědné, estetické, ale i sportovní a mnoho dalších. Funguje tu například modelářský kroužek nebo radiotechnika. Z přírodovědných jsou to chovatelský, myslivecký, ekologický nebo například rybářský. Děti se u nás věnují tvůrčí fotografii, keramice, hudbě, basketbalu nebo baby tenisu.
Nabízíme i službu pro mateřské školky, kdy jeden můj kolega objíždí mateřské školky se zvířátky a učí děti, jak se ke zvířátkům chovat.

Jak vás to napadlo?

Když sem začali chodit předškoláci na ekologii, tak se začaly ozývat paní učitelky, které měly zájem naučit i menší děti ze školek něco o zvířátkách. Jenže než se děti oblečou, než dojdou do Libertinu, tak je hodina pryč. Takže kolega naloží zvířátka do auta a jede do těch školek. Nevozí jen zvířátka, máme zde třeba vycpávku hadího vajíčka, nebo kůže z hadů a podobné předměty.
Máme až skoro celé chovatelské oddělení, jsou tu tři místnosti zvířátek a ještě jedna učebna. Máme třeba malého krokodýla nebo takzvané skinny morče, neboli nahé morče. Další zajímavostí je ježek bělobřichý.

Které kroužky jsou nejoblíbenější?

Ráda bych zdůraznila angličtinu, o kterou je obrovský zájem. Velice oblíbený je také kroužek modelář. Vlastně všechny jsou dětmi oblíbené.

Přibývá v Libertinu dětí?

Když jsem sem nastupovala, do kroužků chodilo 816 dětí, nyní máme 1480 docházejících, z toho 130 dospělých. Loni jich bylo celkem 1541.

Jaké nabízí dům dětí tábory?

Táborů máme pobytových pět a příměstských sedmnáct. Ty mají velkou oblibu. Připravujeme tématické tábory, například rybářský, myslivecký, cyklistický, teraristický nebo třeba turistický. Příměstské tábory byly dříve jiné. Dnes pro děti ten příměstský tábor připravujeme myslím lépe. Děláme dopředu program, kdyby pršelo, děti mají k dispozici celý dům, takže se můžou jít podívat i na zvířátka, na sál tančit, nebo co jen je napadne.

Autor: Kateřina Charvátová

17.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rumburské nemocnici hořelo.
7

V rumburské nemocnici hořelo, třicet pacientů bylo evakuováno

Krematorium zvířat Česká Lípa je jediným zvířecím krematoriem v Libereckém, Úteckém, Karlovarském či Královehradeckém kraji. Klientům nabízí hned několik možností, jak se s domácím mazlíčkem důstojně rozloučit.
4

Za kremací zvířat jezdí do Lípy stále více lidí

KRÁTCE: Na cyklostezce probíhají opravy. Zloději vykradli školu

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Kateřina z Frýdlantu opět vyhrála i ve svém kraji

Frýdlant – Je tmavá, hořká a jmenuje se Kateřina. Řeč je o tmavém ležáku Albrechtu 12 Kateřina, s nímž Zámecký pivovar Frýdlant letos poprvé uspěl na Regionální potravině Libereckého kraje.

Mladí lidé šíří víru mimo jiné i mezi vězně

Českolipsko - Už 25 let navštěvuje české a moravské farnosti misijní Společenství Antiochia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení