VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do rezervace koní jeli pro inspiraci

Ralsko - Načerpat inspiraci a zkušenosti z chovu divokých koní vyrazili do Milovic zástupci Ralska a Libereckého kraje.

18.5.2017
SDÍLEJ:

V Milovicích se divokých koním daří, což dokazují čerstvé přírůstky do stáda.Foto: Kristina Bendlová

Louky v rezervaci v bývalém vojenském prostoru na Nymbursku spásají koně už více než dva roky a podobný projekt chce společnost Česká krajina rozjet i v Ralsku.

Výprava z Libereckého kraje se v prvé řadě seznámila s fungováním areálu. Prohlédli si jak pastvinu se zubry a divokými koňmi u Benátek nad Jizerou, tak pastvinu s pratury a divokými koňmi u Milovic. „Řešili jsme i to, jak nám kraj pomůže, protože celý projekt by se financoval z jiných peněz než obecních. Projekt se nám moc líbí, i když u nás by se dal zrealizovat až příští rok. Letos se musí vyřešit ještě právní vztahy a otázka, odkud bychom koně dovezli," řekl starosta Ralska Miloš Tita.

Kosení je drahé

V Ralsku se zvažuje zavedení pastvy divokých koní jako způsob péče o přírodní památku Meandry Ploučnice u Mimoně. „V Plánu péče o přírodní památky je naplánována údržba příslušné části nivy Ploučnice kosením, případně pastvou zvířat. Pro tuto lokalitu je kosení ročně velmi nákladné. Pastva divokých koní je mnohem vhodnější, efektivnější a levnější," uvedl již dříve Jiří Löffelmann, radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova, který se návštěvy v Milovicích rovněž zúčastnil.

Přírodní rezervace Milovice je prvním místem na světě, kde od roku 2015 žijí všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy: zubři, divocí koně a pratuři. První pastvina u Milovic má rozlohu 40 hektarů, druhá u Benátek nad Jizerou 120 hektarů. Rezervace poutá pozornost odborníků i veřejnosti z celého světa. Informovaly o ní New York Times, Washington Post, BBC, Libération a další světová média na pěti kontinentech. Stala se rovněž cílem turistů z celé České republiky.

„Velmi nás těší, že projekt, který zde začal před dvěma lety, považují za perspektivní také zástupci samospráv z dalších regionů," uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. (kch)

Autor: Kateřina Charvátová

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sbor dobrovolných hasičů v Novém Oldřichově převzal dva zbrusu nové hasičské vozy.

Hasiči mohou nově odsávat sršně

28. zasedání zastupitelstva města Česká Lípa se koná ve středu 24. května.
AKTUALIZOVÁNO

Na odvolávání vedení města nakonec ani nedošlo

Pro agresora si přijela policie

Česká Lípa - V policejní cele skončil devětadvacetiletý muž, který v sobotu vyvolal pozdvižení v baru v Jižní ulici v České Lípě.

Pět let za přeraženou páteř

Liberecký kraj - Případ bývalého skinheada, který měl zlomit páteř Ukrajinci, se vrátil do Liberce.

Ulice v Lípě by měly být lépe uklizené

Česká Lípa - Pracovníci speciálně na úklid veřejných míst, více strojů na odklízení sněhu, vypsání soutěže na novou firmu, která se postará o celoroční údržbu ulic i zastávek a další změny.

V Libereckém kraji přibylo v prvních měsících nejvíce turistů

Liberecký kraj – První tři měsíce tohoto roku přilákaly do Libereckého kraje rekordní počet návštěvníků. Důvodem byla zejména úspěšná zimní a lyžařská sezóna.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies