VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dohoda! Na dluh sdružení se složí obce

Českolipsko - Lípa odsouhlasila návrh Sdružení Českolipska na vypořádání nedoplacené půjčky ve výši 900 tisíc korun. Spolku navíc odpustí penále.

7.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Neodpustíme. Neumažeme ani korunu. Tak se ještě loni v listopadu postavili českolipští zastupitelé k nedoplacené půjčce ve výši 900 000 korun, které městu dlužilo Sdružení Českolipska. Po měsících jednání je na světě dohoda. Na dluh se složí všechny obce ve sdružení. Lípu to bude stát nejvíce, navíc sdružení prominula penále ve výši 107 000 korun.

Vše začalo v roce 2011. Tehdy Česká Lípa zapůjčila sdružení 1,5 milionu korun se splatností do konce května 2014 na úhradu spoluúčasti v dotovaných projektech na podporu cestovního ruchu. Půjčku však sdružení v termínu neuhradilo a v červnu 2014 požádalo českolipské zastupitelstvo o prodloužení splatnosti o další rok. Avšak sdružení bylo navíc dodatkem smlouvy zatíženo ještě penálem z prodlení.

Tlustá čára

„Celou situaci jsme řešili několik měsíců," připomíná českolipská starostka Romana Žatecká. „Vloni v létě nám sdružení vrátilo pouze 600 tisíc korun. Prominout zbytek dluhu zastupitelstvo České Lípy nechtělo, teď byl předložen akceptovatelný návrh, kdy se mikroregiony účastné ve sdružení na dluh skládají. To považuji za úspěch jak vyjednávací, tak hlavně partnerský umožňuje nám nyní udělat tlustou čáru za minulostí sdružení a začít jednat o nových cílech, projektech a aktivitách Sdružení Českolipsko," vysvětluje starostka, která je zároveň předsedkyní správní rady sdružení.

Situaci s vyrovnáním dluhu komplikoval fakt, že členy sdružení nejsou pouze jednotlivá města a obce, ale mikroregiony malých obcí. Celkem jde o cca 60 obcí a měst, včetně Lípy. A právě malé obce na projektech, kvůli jejichž předfinancování si sdružení peníze od České Lípy zapůjčilo, nijak zásadně neprofitovaly. „Projekty sdružení měly největší přínos pro města, která provozují městská informační centra," poznamenala Eva Burešová ze správní rady Sdružení Českolipsko, která minulý týden vystoupila na jednání českolipských zastupitelů jako host.

„Tento fakt se stal nakonec klíčem k úhradě dluhu a zastupitelé odsouhlasili navrženou variantu vycházející z propočtu podílu spoluúčasti na projektech a tím i úhradě dluhu, kde podíl města Česká Lípa činí 565 tisíc korun a podíl mikroregionů a svazků obcí 335 tisíc korun," vypočítává Romana Žatecká.

„Zastupitelé také souhlasili s prominutím penále, které se do závazku dostalo až v roce 2014 dodatkem smlouvy v situaci, kdy sdružení už mělo finanční obtíže, ze kterých se do dnešního dne nedostalo. Těší mě, že zastupitelé v roce 2016 se chovali rozumně," dodala.

Další existence sdružení má pak podle českolipské starostky své opodstatnění v oblasti podpory cestovního ruchu, který v minulých letech v České Lípě stagnoval. Jeho členové však musí nyní otevřít diskusi o podmínkách členství, financování, cílech a konkrétních projektech.

Autor: Redakce

7.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Na houby autem? Pozor, kam jedete. Policie rozdává pokuty a honí čtyřkolky

Sanitka. Ilustrační snímek.

Nevzali ho do nemocnice, zemřel

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Českolipsko - Pro milovníky starých vozů budou o víkendu na Českolipsku probíhat hned dvě akce. První z nich je setkání majitelů a příznivců vozů Mercedes-Benz, druhou pátý ročník setkání Valotour.

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

Česká Lípa – Přesto, že ani pořádně nevěděli co je čeká, utkali se členové osmi českolipských týmů v originální soutěži Souboj čtvrtí. 

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení