VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ošetří vodu v Máchově jezeře

Doksy - Boj se sinicemi v Doksech pokračuje. Rozbory ukazují, že dosavadní kroky vedly správným směrem.

3.7.2008
SDÍLEJ:

Hlavní pláž Máchova jezera.Foto: Deník/Petra Hámová

Ošetření vody proti sinicím v Máchově jezeře zatím neproběhlo. Odborníci z brněnské univerzity, kteří na tomto ojedinělém projektu od počátku spolupracují, totiž doporučili poněkud jiný postup než používali v letech minulých.
„Po tři minulé roky se aplikace solí hliníku dělala před zahájením sezony. Letos docent Maršálek navrhl změnu, a to aplikovat roztok až při určitém množství sinic na vytipovaných lokalitách a až v průběhu koupací sezony,“ potvrdil Vladimír Hart, ředitel společnosti Regio.
Starosta Doks Zdeněk Krenický potvrdil, že město dá na boj se sinicemi stejnou částku jako v předchozích letech, tedy milion korun. „Chceme, aby Doksy byly dál cílem turistů. Když je pěkné počasí, přijede jich sem až třicet tisíc denně,“ řekl starosta.
Ošetření vody v Máchově jezeře proběhne za předem stanovených podmínek. Nejdůležitější je podle odborníků množství sinic. „Ve středu jsme odebírali další vzorky, výsledky ještě nemáme. Zatím se ukazuje, že dosavadní kroky vedly k úspěchu, voda v Máchově jezeře je překvapivě čistá,“ shrnul Luděk Téra z obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero, která si vzala na starost kvalitu vody.
Dosavadní rozbory podle jeho slov ukázaly, že kvalita vody je ustálená, po mikrobiologické stránce čistá. Kvalita vody se změnila k lepšímu díky snížení množství toxických sinic. V Máchově jezeře je nyní víc živočišného planktonu, který se živí mikroby a čistí dál vodu. „Máme připravené peníze, katamarán, povolení k aplikaci dostaneme příští týden,“ shrnul Luděk Téra.
Jak dál vysvětlil, je potřeba v čištění pokračovat, dlouhodobé zkvalitnění vody je během na dlouhou trať. „Na další kroky budou potřeba stamiliony, které využijeme na čištění dna a přítoků. I když nebude snadné je sehnat, budeme mít veškeré podklady a monitoringy, abychom mohli zahájit alespoň dílčí kroky. Teď jde o to vědět, co je třeba udělat, a pokračovat,“ dodal Luděk Téra.

Vyčistí dno jezera

K lepšímu nasměrování dalších kroků vznikla studie sedimentů dna Máchova jezera. Ačkoliv se předpokládalo, že zásobárna sinic bude všude stejná, studie jednoznačně prokázala, že existují místa, kde je koncentrace oproti jiným lokalitám velmi vysoká. Jde o místa s největší hloubkou a organickými látkami, jež lze laicky nazvat černým bublajícím bahnem.
„Lze konstatovat, že v Máchově jezeře jsou oblasti, které by bylo možno ošetřovat selektivně a cíleně tak, aby ubylo zásob sinic v sedimentech. Tím je možno oslabit rozvoj sinic v letní sezoně, což je moderní trend vycházející ze znalostí biologie sinic tvořících vodní květy. V rámci monitoringu 2008 doporučujeme sledovat koncentrace kyslíku v nejhlubších místech nádrže. Tato data budou klíčová pro volbu metod na snížení koncentrace sinic v sedimentech,“ píše se ve zprávě kolektivu autorů, které vede doc. Blahoslav Maršálek, CSC..

Autor: Eva Vlastníková

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FOTBAL - ilustrační foto.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Ilustrační foto.

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Útulek v Dobranově ukončil spolupráci s Českou Lípou

Dobranov – Do konce října musí město Česká Lípa najít útulek, kam bude převážet zatoulané psy. Majitel útulku v Dobranově dal městu po dvaceti letech výpověď.

„Vnuci“ lákají peníze na seniorech

Liberecký kraj – Senioři jsou stále vděčným terčem podvodníků. Teď už jim volají i domů.

Holany se pyšní silným kádrem

Holany - Může si mnout ruce. Trenérovi Jiřímu Barvířovi se povedlo přesně to, o co usiloval během letní pauzy přivedl do Holan hned několik nových hráčů.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Globálním hitem YouTube se letos v létě stala španělská píseň Despacito. V Česku ji ale překonávají domácí hity v čele s písní od Bena Cristovaa, kterou na internetu sleduje stejný počet lidí jako u obrazovek nejsledovanější televizní pořady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení