VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doplácíme na vládní škrty

Česká Lípa - Budoucnost LDN v Novém Boru, rušení pošt či zavedení mýtného byla témata jednání více než padesáti starostů z Českolipska

11.3.2011 3
SDÍLEJ:

O plánovaném sjednocení LDN v Novém Boru s českolipskou nemocnicí, které hýbe nejen lidmi na Novoborsku, informoval ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal.Foto: Deník/Vít Černý

Nespokojenost s tím, že kvůli škrtům vlády vydávají z obecních rozpočtů stále více peněz, se nesla jako červená linka průběhem setkání více než padesáti představitelů obcí a měst na Českolipsku. Těm se nelíbí, že by měli jejich obyvatelé doplácet na plánovanou zdravotnickou reformu, rušení pošt nebo zavedení mýtného.

O plánovaném sjednocení LDN v Novém Boru s českolipskou nemocnicí, které hýbe nejen lidmi na Novoborsku, informoval ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal.

Radikální změny

„Je to součást reformy zdravotnictví, která nás nemine. A bude znamenat radikální změny pro pacienty, ať už v dostupnosti péče nebo na jejím spolufinancování,“ řekl Chmátal.

Novoborský starosta Jaromír Dvořák se podivil, že i přes dohodu s ředitelem a zástupci kraje, jako vlastníka českolipské nemocnice, že budou o osudu LDN nadále jednat, se dozvídá o tom, jak jsou lékaři seznamovaní s ukončením provozu LDN k 1. září letošního roku. „Buď přejdou pod českolipskou nemocnici nebo končí. Zřejmě jsme nebyli ani informovaní o tom, že už je rozhodnuto,“ řekl Dvořák.

Takové informace ale podle svých slov nemá ani ředitel Chmátal. V otázce LDN jsou starostové zajedno, přejí si její zachování a rovněž to, aby se problémy ve zdravotnictví v rámci Libereckého kraje neřešily na úkor Českolipska.

Neptají se, ruší

Dalším tématem bylo plánované rušení poboček České pošty, na něž upozornila volfartická starostka Marie Bernátová. V diskusi zaznělo, že by na Českolipsku mělo zůstat pouze 14 pracovišť a téměř 30 poboček by mělo být zrušeno. Rušení se v současnosti týká Volfartic, Prysku, Polevska, Svojkova a Hamru na Jezeře.

„Jednání s Českou poštou jsou destruktivní. O všem už je rozhodnuto a jediné, o čem diskutují, je, že by chtěli odpustit platbu za pronájem. Přitom ročně platí pouze dva a půl tisíce korun,“ podotkla Marie Bernátová.

O plánovaném zavedení mýtného na silnicích I. a II. třídy zástupce obcí informoval Jan Čáp z odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje. Jak uvedl, ani samotný kraj nesouhlasí se zavedením mýtného. Starostové Stružnice i Horní Police se jednohlasně shodli, že mýto vyhnalo nákladní dopravu na silnice II. a III. třídy, které pro tento účel nebyly vybudovány.

„Stružnicí projede denně až šest set kamionů po silnici, která je z roku 1862. V obci se nedá ani pořádně přejít z jedné strany na druhou. Když chceme vybudovat přechod kvůli dětem, tak musíme vydávat statisíce, aby byl podle norem. Dopravu k nám někdo svede, ale musí to řešit obec,“ upozornil stružnický starosta Jan Mečiř.

Jedním z témat byly rovněž loňské srpnové povodně a způsob, jak předejít případným škodám. Starostové především menších obcí se zástupců Povodí Ohře ptali na možnosti instalování varovných systémů a s tím související dotace.

Českolipská starostka Hana Moudrá přislíbila, že v blízké době zorganizuje setkání všech majitelů a správců jednotlivých vodních toků, na němž by se měly projednávat možnosti protipovodňových opatření.

Autor: Radmila Pokorná

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem

Policisté a celníci při kontrolách.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Mají novou lávku, která se houpe

Stružnice – Místo staré lávky, kterou ve Stružnici zničila povodeň v roce 2013, stojí zbrusu nový most za 12 milionů korun.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Slavnosti chystají v Zahrádkách i Novém Oldřichově. Na Bezděz dorazí šermíři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení