VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dubá opraví další unikátní sklípky. Turisty tam nepustí

Dubá - I po rekonstrukci budou historické skalní stavby sloužit ke skladování potravin.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Skalních sklepů je v Dubé celkem 54. Foto: Bedřich Janďourek

Další historické sklípky v Dubé se dočkají obnovy. Loni město zrekonstruovalo sedm těchto staveb z poloviny 19. století, do poloviny letošního roku by chtělo obnovit dalších šest.

V Dubé se nachází 54 sklípků, které jsou od roku 2010 kulturní památkou. „Předmětem právě realizovaného projektu je obnova portálů skalních sklepů v Sadové ulici ohrožovaných menší stabilitou svahu více než v jiných lokalitách," řekl Deníku Petr Kmínek z odboru investic a projektových příprav města.

Opravit potřebují především vstupní chodby do sklepů vytesaných v pískovcovém masivu. „Krátká vstupní chodba prostupující často méně soudržnými vrstvami musela být mnohdy zpevněna valenou klenbou nebo alespoň kamennými překlady, vytvořenými z opracovaných pískovcových prvků, mnohde v kombinaci s konstrukcemi z pálených cihel," říká Kmínek.

V první fázi se sklípky dočkají obnovy narušených portálů a odstranění devastujících prvků. „Obnovené portály jsou osazeny novými dveřmi, zhotovenými ovšem tradičními technikami," říká Kmínek.

„Projekt obnovy chápe sklípky jako postupně rostlé a měnící se stavby, ponechává jejich pestrost, která se spolupodílí na malebnosti lokality," dodává.

Opravy budou pokračovat

Obnovou dalších šesti sklepů, které jsou v havarijním stavu, práce neskončí. „Podle možností chce město v obnově pokračovat. Na stavební obnovu by měly navazovat vegetační úpravy, odvodnění a lokálně i zajištění skalního masivu," tvrdí Kmínek.

Podle něj stále běží lhůta k podávání nabídek na veřejnou zakázku malého rozsahu. „Nemůžu proto poskytnout údaje o financování. Kontraproduktivní by bylo sdělovat i předpokládanou hodnotu zakázky," říká Kmínek. Uvedl jen, že přímé realizační náklady obnovy sklepů budou z 90 procent hrazeny z dotace Státního zemědělského intervenčního fondu. „Město se podílí úhradou 10 procent nákladů stavebních prací a stoprocentní úhradou souvisejících nákladů," dodal.

I po rekonstrukci budou sklepy sloužit svému účely, tedy ke skladování potravin. „Způsob užití sklepů jednotlivými domácnostmi zůstane zachován i po stavební obnově portálů. Projekt obnovy, vytvořený projektanty s památkovou orientací, navrhuje dva nejzajímavější sklepy zpřístupnit veřejnosti, to by ovšem znamenalo nynějším dlouhodobým nájemníkům zajistit jiný sklep," uzavřel Kmínek.

Skalních sklepů je v Dubé celkem 54. Skalní sklepy vznikly kolem roku 1839 V roce 2010 bylo všech 54 dubských skalních sklepů vyhlášeno kulturní památkou. Do pískovcového masivu je obyvatelé města vytesali zřejmě v první polovině 19. století jediným přímým dokladem o jejich vzniku je letopočet 1839 vyrytý na stěně jednoho sklepa. Projekt obnovy uvádí, že všechny sklepy byly vyhloubeny přibližně v jedné etapě (kolem roku 1839) na panském i obecním pozemku a že byly v letech 1843 až 1856 částečně odkoupeny spolu s přilehlými pozemkydo soukromého vlastnictví. „Počet a velikost jednotlivých sklípků zůstaly podle našeho názoru nezměněny. V interiérech sklípků byly upravovány především podlahy a ve velkém rozsahu i výplně vstupů," stojí v dokumentu. Nejvíce sklepů se nachází v Sadové ulici (40), zbytek jich stojí v ulici Jana Roháče. Byly využívány ke skladování potravin a v některých případech i k chovu hospodářských zvířat.

Autor: Zdeněk Kraus

22.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodičům Janě Čvančarové a Jiřímu Sledzovi z Dobranova se v pátek 11. srpna v 8:42 hodin narodila dcera Ema Sledzová. Měřila 46 cm a vážila 2,64 kg.
12

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 33. týdne 2017

Sklářka Zdeňka Štrohalmová na snímku z 6. srpna.
7

Během pár minut vytvořím téměř cokoli

OBRAZEM: Mácháč. Policisté zabavili marihuanu i extázi

Doksy - Tisíce lidí z celé České republiky, ale i ze zahraničí, vyrazily k Máchovu jezeru. Návštěvníci sem nepřijeli za rekreací, ale na tradiční taneční párty, která v Doksech probíhá celý víkend.

Operní diva držela palce nováčkům

Jablonec nad Nisou – Dnes mají zpěváci, a nejen populární hudby, skvělé podmínky vyzkoušet si reakci publika. To ostatně zhodnotila světová hvězda, mezzosopranistka Eva Randová.

Nový Bor padl na půdě SK Hrobce, Česká Lípa doma nestačila na Kladno

Českolipsko - Bez bodového zisku skončily sobotní zápasy dvou fotbalových zástupců českolipského okresu v divizní skupině B. 

Pro sraženého chlapce musel přiletět vrtulník

Českolipsko – K dopravní nehodě, při které řidič osobního automobilu srazil nezletilého chlapce, došlo v sobotu 19. srpna krátce po poledni u Nového Boru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení