VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpětný odběr šetří peníze i životní prostředí

Českolipsko - Drobné elektrospotřebiče mohou lidé odevzdat v sedmi prodejnách na okrese.

27.8.2008
SDÍLEJ:

Box na vysloužilé elektrospotřebiče je umístěný v šesti českolipských a jedné mimoňské prodejně elektro. Na snímku je obsah koše v prodejně Mag elektro v OD Banco.Foto: Deník/Vít Černý

Vysloužilé drobné elektrospotřebiče už nemusí občané České Lípy vozit až do sběrného dvora, ale mohou je odevzdat v šesti českolipských prodejnách elektro a jedné mimoňské.
Občané tak mají lepší možnost zbavit se ekologicky i malých spotřebičů jako jsou fény, toustovače, přehrávače a podobně, s nimiž většinou nechtěli jezdit až do vzdáleného sběrného dvora. „Je to pohodlnější, když dám fén do tašky a mohu jej odevzdat ve vedlejší ulici. Doma se mi nehromadí nepoužitelné haraburdí,“ pochvaluje si Aleš Nejedlý z České Lípy.

Vyloučení elektrozařízení z běžného komunálního odpadu přitom kromě životního prostředí šetří i rozpočty obcí a měst. „Za tři roky fungování našeho kolektivního systému jsme vyčíslili tuto úsporu pro obecní pokladny na úctyhodných 300 milionů korun,“ říká Roman Abrham z kolektivního systému ELEKTROWIN. Navíc se podle něj daří znovu využít až 90 % materiálů, které vyřazená zařízení obsahují.
Tato slova potvrzují i na českolipském městském úřadu. Od 1. ledna 2005 byly v České Lípě nebezpečné odpady od občanů odebírány ve sběrném dvoře. Mezi nebezpečné odpady patří například lednice, televize a počítačové monitory a zářivky. Město Česká Lípa do této doby platilo náklady na zneškodnění těchto odpadů z vlastního rozpočtu.

„V průběhu druhé poloviny roku 2006 proběhla jednání s firmami ELEKTROWIN a.s., ASEKOL a.s. a EKOLAMP s.r.o,“ popisuje starostka Hana Moudrá. Tyto firmy byly zřízeny výrobci lednic, televizí a počítačových monitorů a zářivek a mají ze zákona od 1. ledna 2007 povinnost odebírat zdarma od obcí uvedená elektrozařízení (lednice, televize a monitory a zářivky).
Město Česká Lípa pak na konci roku 2006 schválilo uzavření smlouvy s uvedenými firmami a smlouvu s firmou Marius Pedersen a.s. o provozování zpětného odběru elektrozařízení ve sběrném dvoře.

„Od počátku loňského roku tedy dochází k úspoře finančních prostředků z rozpočtu města,“ vysvětluje starostka města Hana Moudrá. V loňském roce a dalších letech by se roční úspora měla pohybovat kolem 350 tisíc Kč. Firmy budou navíc městu muset platit za zpětně odebraná elektrozařízení částky: 0,15 Kč za 1 kg lednice, 3 Kč za 1 ks televize nebo počítačového monitoru a 2 Kč za 1 kg zářivek.
Řadu občanů odrazuje vzdálenost sběrných míst od toho, aby spotřebiče odevzdali do míst zpětného odběru. Proto kolektivní systém ELEKTROWIN umístil do více než 1600 prodejen v celé České republice elektro sběrné koše, kam mohou občané spotřebič odložit zdarma a bez ohledu na to, zda si kupují nový.

Na Českolipsku jsou koše umístěny do sedmi prodejen elektro, šest jich je přímov v České Lípě, sedmou naleznou zájemci v Mimoni.

Astric Česká Lípa (Mag shop elektro), Jindřicha z Lipé 2882,Česká Lípa
ETA - ELEKTRO Česká Lípa,Moskevská 84, Česká Lípa
HEITECH ČR s. r. o. OD Andy, Erbenova 2906, Česká Lípa
R & P NÁŘADÍ s.r.o., Tovární 2713, Česká Lípa
ROAGROTEX - Tomáš Křivohlavý, Marianská 602, Česká Lípa
Jaroslav Kulhánek-DINO servis, Hrnčířská 772, Česká Lípa
Jitka Tahovská - MI.TA, Mírová 78/III, Mimoň

Autor: Eva Vlastníková

27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Módní svátek  zažil zámek Sychrov.
50

OBRAZEM: Sychrov ožil velkou módní show

ANKETA: Zakázali byste motorovým vozidlům starším 15 let vjezd do center měst?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lípě pomohl gólman Chadraba

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Dva body do tabulky Fortuna Divize B si připsal nováček z České Lípy, který hostil dlouhověkého soupeře FC Chomutov.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Povolili byste cyklistům alkohol?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení