VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exředitel sklářské školy žaluje kraj

Kamenický Šenov – Žalobu na Liberecký kraj podal odvolaný ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově František Janák.

11.2.2011 2
SDÍLEJ:

František Janák.Foto: Deník/Eva Vlastníková

„Ve čtvrtek jsem podal k českolipskému soudu žalobu na Liberecký kraj o určení neplatnosti svého odvolání z funkce ředitele SUPŠS v Kamenickém Šenově,“ řekl František Janák.

Toho krajští radní odvolali loni v polovině listopadu. Svůj krok zdůvodnili pochybením v účetnictví a rovněž při přijímacím řízení žáků do prvního ročníku. Janák od samého počátku tvrdí, že jeho odvolání bylo pouze dalším způsobem, jak docílit plánovaného sloučení se sousední novoborskou sklářskou školou, o němž se jedná už více než rok.

„Některé argumenty mého odvolání jsou lživé. Námi zadaný audit žádné závažné chyby neprokázal,“ řekl ke svému listopadovému odvolání Janák, který v současnosti zastává ve škole post zástupce ředitele.

Natahovali metr

Podle náměstka hejtmana Libereckého kraje pro školství Radka Cikla docházelo ve škole k opakovanému porušování zákona o účetnictví například i tím, že chybí evidence historického skla, jehož hodnotu odhaduje na miliony.

Nedostatky odhalili také pracovníci České školní inspekce. Škola totiž přijímala některé žáky bez přijímacího řízení. K tomu po mnohých uchazečích nikdo u přijímaček ani nepožadoval, aby předložili vysvědčení ze základní školy. Dokonce se studenty školy měli stát i dva chovanci výchovného ústavu v Boleticích. Jeden z chlapců přitom skončil základní školní docházku už v sedmé třídě.

„Tady se metr natahoval víc, než je zdrávo,“ upozornil na listopadové tiskové konferenci náměstek Radek Cikl. „Nedostatků v hospodaření našli celkem padesát, a to nebyla letos v září první kontrola, kterou jsme školu prověřovali.“

Jak odhalila kontrola kraje, k porušení zákona docházelo také při uzavírání smluv na ubytování nebo pronájem. Podle vedoucí školského odboru kraje Jiřiny Princové ředitel Janák podepisoval tyto smlouvy za svého zřizovatele, jímž je Liberecký kraj.

Učitelé stojí za Janákem

„Nedostali jsme v zákonné lhůtě příležitost prokázat, co jsme udělali v reakci na protokol kontroly. To jsme mohli učinit do 19. listopadu. Radní tak rozhodli o mém odvolání ještě před uplynutím této lhůty,“ reagoval po svém odvolání František Janák.

Ze zprávy, v níž se bod po bodu vyjadřuje ke zjištěným nedostatkům a jejich nápravě, mimo jiné vyplývá, že evidenci historického skla za miliony požaduje zákon teprve od letošního října a musí být zaregistrované do konce příštího roku. Chybějící ověřená vysvědčení byla dodaná a ani jeden z chovanců ke studiu nenastoupil.

„Jsem přesvědčená, že tam jsou jiné důvody než výsledek hospodářské kontroly. Radní ani nečekali na vysvětlení v zákonné lhůtě a měli připravenou výpověď. Té přitom předcházejí výtky, což se nestalo. Za Františkem Janákem stojíme,“ podpořila odvolaného ředitele Dagmar Pánková, odborná učitelka SUPŠS v Kamenickém Šenově.

Autor: Radmila Pokorná

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Autoveterán. Ilustrační foto.

Českolipskem projede desítka historických vozidel

Pestré složení týmů dopředu určila pravidla. Minimálně jednomu členovi muselo být přes 55 let, mezi sebou nikdo nesměl být v příbuzenském svazku. To mimo jiné vedlo k seznámení blízkých sousedů, kteří se do té doby vůbec neznali.
28

Českolipskou Čtvrtí roku 2017 se stalo Moderní centrum

KRÁTCE: Bogar má už dva tituly mistra světa. Práce v Pihelu mění jízdní řád

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Marek Burian přestoupil do Doks. "Seběhlo se to rychle," přiznává hráč

Česká Lípa – Ještě před týdnem v Novém Boru se společně se spoluhráči z českolipského Arsenalu radoval z premiérové výhry v divizní soutěži. Sedm dní nato už ale na stadionu v Semilech oblékl dres Doks.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Dobrovolníky z celého kraje letos ocení v České Lípě

Liberecký kraj - Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Tak zní charakteristika cen Křesadlo, které každoročně putují šesti vybraným dobrovolníkům z Libereckého kraje. Letošní již sedmý ročník má pod patronátem českolipská pobočka organizace ADRA.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení